Niekochana

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Nemilovaná
83-08-03567-1
gorzka

Powieść `Niekochana` to pisane w konwencji dziennika refleksje siedemnastoletniej Perły Sch.-prostytutki w getcie w czeskim Terezinie. Jednym z jej kochanków jest przedstawiciel Rady Starszych. On usuwa jej nazwisko z listy więźniów do transportu, ona daje mu w zamian swą niewinność i zaufanie. Autor przedstawia niezwykły obraz wojennego świata, w którym piękno, młodość i pragnienie życia istnieją i mają swoje miejsce. Jedynie ich czas jest krótszy.

tsantsara | 2014-03-15
Przeczytana: 08 marca 2014

Dziś opisana w książce sytuacja może wydać się nieprawdopodobna, wręcz wydumana, jednak autor przeżył Terezin (a potem Oświęcim i Buchenwald)...Gdy tam trafił, miał około 15 lat - tyle co jeden z chłopięcych jej bohaterów. Jestem przekonany, że jest w niej prawda czasu, aczkolwiek powieść - odczucia bohaterki - konsultował Lustig już wiele lat później ze swą dorastającą córką. Powieść świadczy o umiejętności wczucia się w kobiecą duszę, tu bardzo młodej dziewczyny, ale już w krańcowej sytuacji doświadczonej mądrością Gai - matki ziemi, która przytuli każdego potrzebującego. I powinna to być lektura obowiązkowa dla wielu w Niemczech. Jak i dla reprezentantów mikro-nazizmów wszelkiej maści, wynoszących jednych ludzi nad innych.

Ela | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Trudno napisać coś o książce, w której powiedziane zostało tak wiele. To opowieść, która zupełnie inaczej przedstawia życie w getcie. Tym razem opowiada to pogodzona ze swoim Perła. Mimo, że marzy o innej rzeczywistości, to wciąż pozostają to jedynie marzenia i ciężko szukać w niej gniewu czy żalu, którego pełno w jej przyjaciółce.
Prostytucja dla Perły jest formą przeżycia, dzięki temu żyje odrobinę lepiej niż inni. Chociaż rzeczy, za które się oddaje nie zawsze są dla niej użyteczne.
Ale Perła nie opowiada tylko o getcie. Bo mówi głównie o sobie, o tym jak postrzega świat i jak postrzegają go inni ludzie. Porusza ważne tematy w specyficzny dla niej styl opowiadania, mówi o wojnie, miłości, pożądaniu, śmierci, rodzinie, pięknie...
Jest to jednak książka do której trzeba dorosnąć, i którą trzeba przyjmować porcjami aby móc ją w pełni docenić.

Isadora | 2011-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Nie wiem,co takiego jest w tej narracji czeskich autorów,że absolutnie do mnie nie przemawia ; jest zawiła,niejasna,nudna,urywa się w najmniej spodziewanych momentach nie dając nic w zamian.
Tak było i w tym przypadku.Nie jestem pewna,czy powinnam krytykować książkę byłego więźnia getta w Terezinie (czyli miejsca,w którym toczy się akcja opowieści)oraz obozu w Auschwitz...kto jak nie on mógłby dać nam prawdziwy obraz tamtych wydarzeń...jednak przeczytałam już tyle wspomnień ocalonych więźniów czy też relacji z drugiej ręki opowiadających o "życiu" w gettach czy obozach oraz o przeróżnych postawach,filozofii życiowej,psychice znękanych ofiar,że po prostu fikcyjne wspomnienia młodej,żydowskiej prostytutki w getcie wydają mi się...nieprawdopodobne i naciągane.
Zanim na moją głowę spadną gromy słusznego gniewu,chciałabym wytłumaczyć,co mam na myśli.
Autor w bardzo obrazowy i wiarygodny sposób przedstawił (chociaż w tle) życie codzienne w getcie,nieustanny strach o życie własne i swoich...

Przeczytana po raz drugi i zupełnie inaczej odebrana.
Perła Sch. ma siedemnaście lat i jest prostytutką w getcie w Terezinie. Przyjmuje zapłatę za swoje usługi w najrozmaitszej walucie - ubraniach, jedzeniu, pieniądzach, przedmiotach codziennego użytku. Swoje doświadczenia i przeżycia opisuje w dzienniku.
Co jest najbardziej zaskakujące? Według mnie to, że Perła jest już praktycznie w pełni dojrzałą kobietą. Zdaje sobie sprawę ze swoich potrzeb i odznacza się niezwykłą mądrością oraz dystansem do świata. Nie rozpacza z powodu sytuacji, w jakiej się znajduje, ze spokojem przyjmuje to, co przynosi jej życie. Nawet wtedy, kiedy nadchodzi to, czego jej bracia w niedoli najbardziej się obawiali.
Do tej książki trzeba trochę dorosnąć, poczytać wpierw o gettach i obozach koncentracyjnych. Będąc na drugim roku studiów, przysypiałam nad "Niekochaną", nie do końca ją rozumiejąc. Wróciłam do powieści na studiach magisterskich, mając za sobą stosy wręcz literatury o tematyce Holokaustu. I...

Pani_Uporządkowana | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Moja ocena mówi sama za siebie. Książka była nudna, a jej główna bohaterka tak infantylna, że nie mogłam dotrwać nawet do połowy. Konwencja oparta na pamiętniku może i jest ciekawa ale nie sprawdza się zbyt często. W tym przypadku nie było inaczej. Historia nie ma jakiegoś konkretnego wątku, luźne myśli wprowadzają chaos. Ogólnie nie polecam

Dotka76 | 2010-10-23
Przeczytana: 2008 rok

To dla mnie dziwna książka i trudno mi coś o niej napisać. O tym, że życie jest wszędzie. To bardzo smutna książka. Choć muszę przyznać, sposób, w jaki bohaterka zakończyła relację z niemieckim, pięknym, ale okrutnym lotnikiem - dał mi satysfakcję (choć to w sumie straszne).

| 2014-11-18
Przeczytana: 22 listopada 2014