Nie mam keine buty. O ludziach między Odrą i Wisłą

Wydawnictwo: W.A.B.
Ich habe keine Schuhe nicht
historyczna
Wilczek

Tematem książki Helgi Hirsch, niemieckiej publicystki i reporterki, są losy ludzi pogranicza, ukształtowane w dramatyczny sposób przez II wojnę światową i lata powojenne. Ksiądz katolicki, obecnie profesor KUL, wychowany jako żydowska sierota przez polską rodzinę, niemiecki działacz AK, więziony przez rodaków, który potem trafia do polskiego więzienia, polska Żydówka, rozdarta między Izraelem a Polską, łódzki Niemiec, który stał się Amerykaninem polskiego pochodzenia, wszyscy oni rozpięci są między kilkoma niekiedy krajami, językami, tożsamościami. Wstrząsające często opowieści ich życia dowodzą, jak kruche są granice oddzielające narody, i paradoksalnie jak ogromna jest siła stających między ludźmi stereotypów.

książek: 2090
beata | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Helga Hirsch, niemiecka dziennikarka, która w latach 80. i 90. była warszawską korespondentką tygodnika "Die Zeit", pod koniec XX wieku zajęła się cierpieniami niemieckiej ludności cywilnej w Polsce w okresie wojennym i powojennym, czego efektem jest m.in. książka „Nie mam keine buty”. „Nie mam keine buty" to osiem opowieści o ludziach, którzy mogliby funkcjonować spokojnie na skrzyżowaniu różnych kultur i różnych narodowości, czerpiąc wzajemnie ze swojej różnorodności, gdyby nie zakręty historii.

Jak długo można pokojowo współistnieć w różnorodności? Autorka, powołując się na wielokulturową Łódź zauważa, że od końca XIX w. widoczny był koniec tej wzbogacającej sielanki. To czas, gdy polskie dążenia niepodległościowe coraz silniej ścierały się z bismarckowskim Kulturkampf, którego celem było „uczynienie z Polaków lojalnych, mówiących po niemiecku obywateli zaboru pruskiego”. I odwieczne, ale wciąż aktualne pytanie: asymilacja czy różnorodność? Historia zna zarówno pokojowe, jak i...

allison | 2012-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Rzetelne, wnikliwe i bardzo ciekawie napisane reportaże, których bohaterami są ludzie pogranicza - kulturowego, geograficznego i narodowego.

Wszyscy oni przeżyli koszmar wojny, ale można powiedzieć, że tragedia dosięgła ich dwa razy, bo stali się nie tylko ofiarami wroga, ale i swoich pobratymców. Niektórzy doświadczyli najpierw okupacji radzieckiej na wschodnich terenach Polski, potem trafili pod okupację niemiecką, by po wojnie zostać uznanymi za wrogów nowego systemu, kolaborantów i zdrajców.

Bohaterowie niosą swoją wojenną przeszłość jak krzyż i tylko nieliczni potrafili się z nią uporać na tyle, by nie zaciążyła na ich życiu. Dodatkowym obciążeniem jest dla nich niemożność określenia do końca swojej tożsamości albo nierozumienie jej nawet ze strony najbliższych. Bo czy można być jednocześnie Niemcem i Polakiem? Albo polskim Żydem wyznającym katolicyzm i świadczącym posługi kapłańskie?

Kolejny ważny problem podjęty przez autorkę to pytanie o zło i jego miejsce w człowieku...

Ewa | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 27 lutego 2014

Ta pozycja jest potwierdzeniem tego, że nie można generalizować i podchodzić stereotypowo do ludzi różnych narodowości. Warto przeczytać, aby się przekonać, jak skomplikowane były losy ludzi żyjących pośród róznych kultur w czasach II wojny światowej.

koralowadama | 2016-03-21
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane