Sześćdziesiąt świateł

Wydawnictwo: Muza
Sixty Lights
8373197176
literatura australijska

Rok 1860, Australia. Po śmierci rodziców ośmioletnia Lucy, ze swym niewiele starszym bratem Thomasem, zostaje oddana pod opiekę wuja z Londynu. Jako młoda kobieta wyjeżdża do Bombaju, by zgodnie z wolą opiekuna poślubić Izaaka Newtona. Los sprawia, że wkrótce musi wrócić… „Sześćdziesiąt świateł” to historia niezależnej i nowoczesnej kobiety, które przyszło żyć w wiktoriańskim świecie. Od...

„Sześćdziesiąt świateł” to historia niezależnej i nowoczesnej kobiety, które przyszło żyć w wiktoriańskim świecie. Od dzieciństwa Lucy zafascynowana była fotografią. Jej dagerotypy stworzyły swoistą autobiografię; kronikę niezwykłego, choć krótkiego życia.

źródło opisu: nota wydawcy

allison | 2013-02-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 07 lutego 2013

"Sześćdziesiąt świateł" to piękna i wzruszająca opowieść o młodej kobiecie, której życiową pasją stała się fotografia. W czasach, gdy sztuka ta dopiero raczkowała, Lucy musiała pokonać wiele trudności i uprzedzeń, by móc realizować swoje marzenia.

Główną bohaterkę poznajemy, gdy jest małą dziewczynką. Już jako dziecko patrzy ona na świat wrażliwymi oczyma, zatrzymując w pamięci, a potem spisując ciekawe, oryginalne obrazy, które zwróciły jej uwagę. Czasem to jakiś wycinek zwykłej rzeczywistości, czasem zjawisko przyrodnicze, niecodziennie załamane światło lub drobiazg, na który większość ludzi nie zwraca uwagi.

Odczucia i pragnienia bohaterki opisane są niezwykle poetyckim, plastycznym i bogatym językiem. Oddaje on skomplikowane wnętrze Lucy i świadczy o bogatej wyobraźni autorki, gdyż posługiwanie się takim stylem należy we współczesnej literaturze do rzadkości. Niezapomniane są np. opisy czytelniczych wrażeń bohaterki, jej przeżycia podczas ciąży i porodu.

Uwagę na pewno...

Lucy | 2011-07-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Pięknie opowiedziana historia za pomocą światła, obrazów i uczuć. Jako że interesuję się fotografią wciągnęła mnie w mgnieniu oka. Myślę, że zainteresuje nie tylko patrzących na świat przez pryzmat obiektywu i światła. Pomaga dostrzec piękno każdej chwili.

Katia | 2016-07-01
Asia | 2015-05-21