Niewidzialne światło: Z abp. Józefem Życińskim rozmawiają Dorota Zańko i Jarosław Gowin

Wydawnictwo: Znak
83-7006-669-0
Inne
Snoopy

Inne wydania

Arcybiskup Józef Życiński jest metropolitą lubelskim, członkiem Papieskiej Rady Kultury i watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, przewodniczącym Rady Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich. A także – wybitnym filozofem nauki, cenionym publicystą, ciętym polemistą, jednym z tych hierarchów polskiego Kościoła, którzy nie wzbraniają się przed publicznym zabieraniem głosu w najtrudniejszych nawet kwestiach.

Nowa edycja rozmów przeprowadzonych z abp. Życińskim przez Dorotę Zańko i Jarosława Gowina została znacznie zmieniona w stosunku do pierwszego wydania, a także poszerzona o nowe zagadnienia, takie jak na przykład problem władzy w Kościele czy problem zła i oczyszczenia ze zła w obrębie kościelnej wspólnoty.

Damian | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Wywiad rzeka z księdzem biskupem nie jest może literacką ucztą, ale pokazuje, że w Kościele Katolickim są (byli) duchowni, którzy podchodzą do rzeczywistości w sposób niezwykły. Niezwykły, czyli jaki? Otóż oparty na sokratejskim umiłowaniu prawdy i krytycznej metodzie poznania. Ktoś mógłby powiedzieć, że takie cechy nie mogą opisywać katolickiego hierarchy, jednak w przypadku bp Życińskiego byłaby to opinia niezgodna z prawdą. W książce pojawiają się też ciekawe wątki z okresu PRLu oraz lat 90. XX wieku. Warto poczytać, książka może pełnić funkcję "odtrutki" na stereotypowy pogląd o KK, wirze i Bogu.

Arek | 2016-01-14
kira | 2013-05-04