Sotnie wolności. Ukraina od Majdanu do Donbasu

2014-10-24
2014-10-24
Donbas Ukraina Rosja konflikt na Ukrainie

Okładka książki Pokochać Ukrainę Alina Łęska, Jacek Łęski
Pokochać Ukrainę Alina Łęska, Jacek ...
Okładka książki Matrioszka w hidżabie. Reportaże z Dagestanu i Czeczenii Maciej Falkowski, Iwona Kaliszewska
Matrioszka w h... Maciej Falkowski, I...
Okładka książki Białoruś: kartofle i dżinsy Andrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń
Białoruś: kart... Andrzej Brzeziecki,...
Okładka książki Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki
Wilki żyją poz... Zbigniew Parafianow...

Jedna z lepszych książek opisujących rewolucję na Majdanie. Pacewicz kolejny raz udowadnia, że jest wybitnym ekspertem w sprawach wschodnich.

Dziennikarska relacja z wydarzeń na Ukrainie w roku 2014 -2015. Sprawnie i dobrze napisana. Dużo szczegółów, język no cóż reportazowy. Nie mniej bardzo polecam.

Z okładki zerka na mnie Putin, mroczne, przydymione spojrzenie, poniżej jego wzroku ktoś trzyma flagę Ukrainy, najprawdopodobniej zdjęcie wykonano na Majdanie Niezależności. Brakuje tylko symboli europejskich, dlaczego nie ma tam rozgwieżdżonej flagi, przywódców UE? Dlatego, że wolimy odwrócić głowę i udawać, że to zupełnie nie nasza sprawa.
Książka jest zapisem wydarzeń na Ukrainie od listopada 2013 do mniej więcej sierpnia 2014 roku. Opowiada o nadziei, walce, sile, dumie, później rozczarowaniu, patriotyzmie, woli przetrwania, co ważne jedyna, która trafiła do moich rąk poruszająca temat zestrzelonego samolotu oraz walk na wschodzie. Mam wrażenie, że Kacewicz chciał zobrazować cały ten rok losami pojedynczych mieszkańców, reprezentatywnych dla narodu ukraińskiego. Zabrakło mi jednak bliskości, rozmowy, pochylenia się nad drugim człowiekiem. Może taki był zamysł- opowieści miały być szybkie, dynamiczne niczym seria z Kałasznikowa, a nie powolne jak reakcja całego demokratycznego świata.

Książka jest zapisem wydarzeń na...

Wprost nie mogłam się oderwać, pochłaniałam strony z prędkością światła. Potrzebowałam wytłumaczenia (z perspektywy czasu) sytuacji na Ukrainie. Strzał w dziesiątkę.

Kacewicz pisze rzetelnie, ale nie jest to tylko zbiór informacji. Znajdziemy tam przeżycia i historie konkretnych ludzi.
Historia sanitariuszki, która stała się sławna dzięki wpisowi na Twitterze: Umieram.Ale przeżyję.
czy też Gruzina, zwanego "Dobermanem":
"Rosjanie przyszli do mojej ojczyzny, do Gruzji, przynieśli wojnę. Teraz przyszli do mojej nowej ojczyzny, znów zabijają, nie mogę na to pozwolić, za dużo zawdzięczam Ukrainie. Ukraińcy pomagali Gruzinom, czas na odwdzięczenie się"

Zadane na ostatniej stronie pytania:
- Jacy będziemy po tym wszystkim?
- Ocalimy w sobie ludzi?
- Po tym, jak przelejemy tyle krwi?
skłaniają do głębokich przemyśleń.

• Reportaże
  • Ukraina