Pokochać Ukrainę

Wielka Litera
2014-09-24
2014-09-24
Ukraina Ukraińcy reportaż literatura faktu

Podoba mi się sposób przedstawienia Ukrainy z perspektywy małżeństwa. Książka zapadła mi w pamięć, ale przede wszystkim pozwoliła zrozumieć wiele aspektów np. dlaczego i którzy Ukraińcy mówią po rosyjsku. Świetna jako rozbudzenie apetytu na wizytę na Ukrainie, ciekawe opisy miejsc wartych odwiedzenia.

Bardzo interesująca perspektywa - "małżeńska" i dzięki niej opis wielu fantastycznych drobiazgów, które oba nasze narody różnią i które upodobniają. Czytało się ciekawie.

Poznajemy Ukraińców i życie na Ukrainie z perspektywy zwykłego obywatela i codziennego życia, a co jeszcze bardziej wartościowe, w drugiej części książki poznajemy historię, kwestie polityczne oraz gospodarcze, które mają bezpośredni wpływ na życie codzienne. Z perspektywy upływu kilku lat od napisania i wydania tej książki widzimy skutki działania mechanizmów i różnych postaw na arenie międzynarodowej, graczy rosyjskich, europejskich, ukraińskich, polskich i ich wpływ i reakcje na obecną sytuację Ukrainy w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i reakcje na arenie międzynarodowej.

Dla mnie książka bardzo ciekawa. Polecam szczególnie tym, którzy chcieliby wybrać się na Ukrainę i czegoś się o tym kraju wcześniej dowiedzieć. Książka pokazuje Ukrainę codzienną, z perspektywy zwykłych ludzi. Sporo tu też praktycznych podpowiedzi. Książka miejscami zabawna, miejscami smutna. Dobrze, że powstała. Niższa punktacja za nie najlepszy styl autora (dlaczego redaktor nie usunął powtórzeń?!),a przede wszystkim za to, że brzydkie słowo zaczynające się na "ch" autor za każdym razem pisze jako trzyliterowe zaczynające się na "h" (dziennikarz musi wiedzieć, jak się takie słowo pisze!).

To nie przewodnik chociaż opisane są najważniejsze miasta i ich atrakcje. To książka o kulturze i życiu narodu w przełomowym momencie. Mamy specjalny stosunek do tego kraju, chociaż jego obraz wykrzywiają nam sentymenty i historia. Wiele rzeczy zmieniło się od kiedy książka była napisana (2014),zwykle na lepsze, ale ludzie zmieniają się powoli i większość jest aktualna. Książka pomogą zrozumieć wydarzenia o jakich donoszą nam media, ale również zrozumieć Ukraińców, którzy nas odwiedzają i z nami żyją. Bardzo trafny i proroczy jest ostatni rozdział o trudnej współpracy polsko-ukraińskiej i wspólnych projektach. Przez brak zaufania i zrozumienia niewiele nam razem wychodzi oprócz Euro 2012, czego koronnym przykładem jest rurociąg z Odessy i modernizacja śmigłowców.

Książka została napisana w taki sposób, że czytając ją, miałam wrażenie jakbym spacerowała po opisywanych miejscach. Zdjęcia przeplatające treść książki są dla mnie jej doskonałym uzupełnieniem. Polecam każdemu zainteresowanemu podobną tematyką.

Książka o tyle dobra że pisana przez człowieka który ma żonę Ukrainke i zna ten kraj od podszewki, a nie z wycieczek.

Myślę, że każdy Polak chcący poznać naszych najbliższych sąsiadów, powinien ją przeczytać :).

Bardzo dobrze napisana, bardzo ciekawa. Widać dobry warsztat bo opowieść o Ukrainie jest przepleciona anegdotami wziętymi z życia. Fajny kawał o Gruzinie i Ukraińce.

Im więcej dowiadywałam się o Ukrainie tym bardziej boli mnie obecna wojna.

Im więcej dowiadywałam się o Ukrainie tym bardziej boli mnie obecna wojna.

• Ukraina
  • Literatura faktu