Putin i spółka. Historia manipulacji

2008-04-25
2008-04-25
978-83-7558-277-2
Rosja wladza Kreml

Niezwykła jest lektura książki pisanej około 2008, ale ciągle aktualnej. Tym bardziej jeśli się ją czyta w perspektywie wojny ukraińskiej, a już zawłaszcza ofensywy Ukrainy w Donobasie. Nie przestaję sobie zadawać pytania kim jest Putin, porównywać go do innych radzickich przywódców jak choćby Stalina. Człowiek który niezwykle sprawnie i skutecznie przejął całość władzy w Rosji. Teraz ta władza wymyka mu się z rąk, w 2008 był u samego szczytu. Książka opisuje jego drogę na ten szczyt. Sprawne połączenie bezwzględności z urokiem osobistym. Wielu się nabrało, a jeszcze wielu chciało się nabrać w ciągłej rosyjskiej tęsknocie za twardą ręką przywódcy. Najtrudniej jest zawsze skompletować własny dwór, dwór dzięki któremu jesteś u władzy. Autor świetnie pokazuje jak robił to Putin. Bardzo skutecznie. Dzisiejsza wojna jest największym jego egzaminem.

Ta krótka książka miała być dla mnie wprowadzeniem w najnowsze losy Rosji i swoje zadanie dobrze spełniła.
Kacewicz przedstawia drogę do władzy, a raczej drogę do pełnej kontroli nad Rosja Władimira Putina. Ten były agent KGB okazał się bardzo utalentowanym politykiem. Wyznawca zasady "cel uświęca środki". Jego droga na szczyt jest usłana trupami, niesprawiedliwymi wyrokami sądowymi, łamaniem demokracji, czy zawłaszczaniem prywatnych fortun. W jego grze wszystkie ruchy są dozwolone. Wie o tym cały świat, ale wszelkie próby ingerencji w politykę Putina kończą się na pustych gestach i nic nieznaczących dyrektywach. Nikt nie chce, albo nie ma odwagi stawić czoła Putinowi. A z drugiej strony postawił swój kraj na nogi, który był w rozsypce od czasu upadku Zssr. Sprawił, że poczucie bycia Rosjaninen znów znaczyło coś szczególnego. Za jego rządów Rosja znów stała się mocarstwem na mapie geopolitycznej świata.

Historia dojścia do władzy jednego z większych rosyjskich przywódców. Jego sposoby zjednywania sobie ludu, mediów i świata politycznego nie zawsze były w pełni etyczne a mimo to wszyscy go chwalą i podziwiają.
Książka ciekawa, w której można znaleźć zaskakujące informacje dotyczące Putina.

• Publicystyka, reportaż, fakty
  • PILNE