Matrioszka w hidżabie. Reportaże z Dagestanu i Czeczenii

Wydawnictwo: Sic!
978-83-61967-08-8
literatura faktu
Witold Lisek

"Matrioszka w hidżabie" to zbiór reportaży będących efektem wieloletnich eksploracji Kaukazu Północnego, w szczególności podróży do Dagestanu i Czeczenii w latach 2008-2010. Kilka z zawartych w niniejszej książce tekstów było publikowanych w dwumiesięczniku Nowa Europa Wschodnia w 2009 i 2010 roku. Kaukaz Północny to miejsce, znane głównie z wojny w Czeczenii oraz docierających stamtąd...

Kaukaz Północny to miejsce, znane głównie z wojny w Czeczenii oraz docierających stamtąd informacji o kolejnych porwaniach, zabójstwach czy atakach terrorystycznych. Miejsce rzadko odwiedzane przez polskich i zachodnich dziennikarzy, badaczy oraz podróżników.

Akcja reportaży stanowi pretekst do szerszych komentarzy analitycznych wprowadzających w najważniejsze problemy regionu oraz refleksji antropologicznych pozwalających na lepsze zrozumienie odmiennego kaukaskiego świata, jego mieszkańców i kultury dzięki czemu książka może być interesującą lekturą zarówno dla jego badaczy, miłośników jak i podróżników.

W Dagestanie uczestniczymy w życiu mieszkańców miast, w których wybuchy bomb, strzelaniny i prześladowania stały się nieodłącznym elementem codzienności. Odwiedzamy malownicze wysokogórskie auły, w których władza świecka ma niewiele do powiedzenia a życie regulują normy szariatu. Docieramy do sufickich mistrzów, za którymi podążają rzesze gotowych na wszystko miurydów (uczniów). Spotykamy się z "wahabitami", którzy muszą ukrywać swoją przynależność religijną aby uniknąć prześladowań oraz dziennikarzami, którzy broniąc ich praw trafili na milicyjną listę "do odstrzału". Z młodymi ludźmi rozmawiamy o religii, która coraz głębiej wkracza w ich życie, często jako forma protestu przeciwko skorumpowanej, represyjnej władzy. Z nami, dla odmiany, niezmiernie chętnie spotykają się smutni panowie z Federalnej Służby Bezpieczeństwa i nie za bardzo orientujący się gdzie leży Polska szeregowi milicjanci.

W Czeczenii rozmawiamy z mieszkańcami Groznego, przyjaciółmi zabitej kilka miesięcy temu obrończyni praw człowieka Nataszy Estemirowej, adwokatami w słynnych procesach oraz młodymi ludźmi, którzy przeszli przez piekło tortur i aresztów, byli zmuszeni do składania fałszywych zeznań. Zaglądamy do niekontrolowanych przez władzę górskich regionów, gdzie ślady wojny widać na każdym kroku. Poznajemy życie młodych kobiet "dyscyplinowanych" przez prezydenta Ramzana Kadyrowa nakazującego noszenie chust i spódnic, zakazującego przedślubnych spotkań z kawalerami i uczącego jak żyć według ramzanowskiej wersji islamu. Przed czujnym okiem władz często ratuje nas przebranie.

źródło opisu: http://merlin.pl/Matrioszka-w-hidzabie-Reportaze-z...(?)

źródło okładki: http://merlin.pl/Matrioszka-w-hidzabie-Reportaze-z...»

Inez | 2014-02-11

Fantastyczny zbiór reportaży z podróży po Dagestanie i Czeczenii. Autorzy serwują nam mnóstwo informacji historyczno-społeczno-politycznych.
W opowieści o Dagestanie mamy akty przemocy, zabójstwa polityczne i krwawe zamachy terrorystyczne. Ale mamy też zwykłą, dagestańską codziennością. Jej bohaterami są rosyjscy muzułmanie: i prości ludzie i intelektualiści z Machaczkały; kaukascy wahabici i dawni komuniści, którzy musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mamy też kaukaskich dżygitów 'walczących' z rosyjskimi neofaszystami. Świat przedstawiony w książce to również świat młodych i ambitnych ludzi. Uciekają oni z Kaukazu do Rosji za lepszym życiem, za pieniędzmi, po wykształcenie. Nie zawsze jednak to życie, za którym gonią jest lepszego od tego, które porzucili.
Możemy przeczytać o kaukaskim konkubinacie i o małżeństwach zaaranżowanych 'przez porwanie', o mieszaniu się islamu z obyczajami kaukaskimi.
Z Dagestanu autorzy zabierają nas do Czeczenii. Ta część książki skupia uwagę...

Paulina Grządka | 2014-12-26

Słodka- gorzka opowieść o życiu codziennym, problemach, radościach i islamie według rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami dwóch republik Kaukazu Północnego-Dagestanu i Czeczenii. Z reportażu wyłania się obcy Europejczykom zarówno mentalnie jak i religijnie krąg kulturowy. Prawa człowieka są tutaj postrzegane marginalnie, a o wojującym feminizmie nie ma mowy. Ludzie karmieni pogardą do zachodnich standardów definiowanych jako zepsute i niemoralne zwracają się ku nadal bardzo żywej tradycji islamskiej (adaty) i szczególnemu typowi islamu łączącego w sobie elementy pogańskie, chrześcijańskie i perskie. Jednakże pomiędzy dwoma jednostkami autonomicznymi występuje jasny rozdział. Dagestan zabiega o przyjaźń z Rosjanami i nie popiera ekstremizmów czeczeńskich. Natomiast Czeczenia ma własny pomysł na realizowanie porządku w państwie przede wszystkim rękami Kadyrowa (poprzez dekrety dotyczące różnych sfer życia), eliminując wszystkich nieposłusznych. Ludzie przyjęli niepisaną zasadę...

Karambola | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

"Abdurachman i krąg jego przyjaciół to dagestańscy dziwacy, outsiderzy. Wymierający gatunek. W putinowskiej Rosji nie ma miejsca dla inteligentów-słabeuszy. Co dopiero w Dagestanie! Jeszcze trochę i zostaną tam tylko trzy kategorie ludzi: bandyci we władzach, islamscy bojownicy w lesie i szara masa pomiędzy nimi, dająca się manipulować i jednym, i drugim. Będąca zakładnikiem ich konfliktu na śmierć i życie. Okularnicy z książką pod pachą nie będą mieli tam czego szukać."

"Rosyjscy (podobnie jak ukraińscy, gruzińscy czy azerbejdżańscy) urzędnicy, z napisem 'korupcja' wypisanym na trzęsących się od tłuszczu twarzach, obsługiwani są zwykle bez kolejki. Jadą do Brukseli na finansowane przez Unię Europejską szkolenia o metodach walki z korupcją i budowie społeczeństwa obywatelskiego. Europa wydaje przecież setki milionów euro na wspieranie społeczeństwa obywatelskiego i wolności osobistych na Wschodzie. Żeby mydlić oczy sobie samej, że robi coś na rzecz demokracji w swoim otoczeniu....

bafomet | 2014-08-19

Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego Kaukazem. Autorka jest z wykształcenia antropologiem kultury i widać to w reportażach. Jak dla mnie jednak niepotrzebnie tak często poruszana w sposób typowy dla środowisk feministycznych kwestia roli kobiety na Kaukazie.

Michał | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Książka ciekawa, jeżeli ktoś nastawia się na kolejną relację z podróży z regionu Kaukazu. Autorzy przybliżają rzeczywistość panującą obecnie w Dagestanie i Czeczenii i jest to o tyle dobra pozycja, gdyż dotyczy najświeższego okresu powojennego, sięgając nawet 2010 roku.

Nie za wiele jest tutaj natomiast głębszych przemyśleń, charakterystycznych moim zdaniem szczególnie dla W. Góreckiego, co nie znaczy, że nie ma ich wcale. Jest to dobra pozycja dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją kaukaską edukację.

Plusem na pewno jest słowniczek na samym końcu książki ze wszystkimi ważniejszymi terminami, minusem natomiast jest przesadne używanie obcych słów w tekście (na pewno ma to swoją naukową, filologiczną nazwę), nie zawsze tłumacząc, co dane słowo oznacza - osobom nie znającym rosyjskiego może to sprawić wiele trudności. Generalnie jednak książkę polecam, ponieważ co człowiek, to inne postrzeganie świata.

Maniera | 2015-03-04

Dobre uzupełnienie do "Wież z kamienia" Jagielskiego. Lepiej ujmuje kulturę i mentalność ludności Dagestanu i Czeczenii, pozbawiwszy się wgłębiania w życie elit i sytuację polityczną.

franek1400 | 2011-07-18
Przeczytana: 15 lipca 2011

Rewelacyjna książka!
Rzetelna wiedza podana w barwny sposób.
Czuje się dobrą znajomość terenu, nie jest to podróżnicza książka z wyjazdu na wakacje, a bardzo dobry reportaż napisany na podstawie długich pobytow w terenie.

Książka porusza bardzo aktualne problemy na Kaukazie Pólnocym - praktycznie jedna tego typu pozycja na naszym rynku (nielicząc Littela i jego reportażu z 2 tygodniowego pobytu w Czeczenii)
Gorąco Polecam zarówno tym, którzy o Kaukazie nic nie czytali jak i tym którzy przebrnęli przez wydane na naszym rynku książki.

EmmaRosencrantz | 2013-06-05
Przeczytana: maj 2013

Rzetelna i obiektywna książka dwojga autorów podróżujących na Kaukaz od mniej więcej 1999 roku. Zawiera wiele ciekawych obserwacji z życia codziennego mieszkańców Dagestanu i Czeczenii, a także zachęcającą do dalszych poszukiwań analizę sytuacji politycznej regionu, w którym arogancja władzy i skala korupcji przyprawiają o gęsią skórkę. Autorom dodatkowo należą się gratulacje za dotarcie do najodleglejszych nawet górskich wiosek, w których turyści są niezmiernie rzadkim zjawiskiem.

Feanor | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Książka bardzo dobra, ale oceniłbym ją jeszcze lepiej gdyby nie część o Czeczenii. O ile w przypadku Dagestanu wszystko było mocno podbudowane dodatkowymi informacjami, to Czeczenia była słabsza, a dodatkowo nie czułem ciągłości opisu kraju. Poza tym jednak bardzo dobra robota reporterska.
Polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć więcej o Kaukazie, jak również o innych obliczach islamu.

kardanik | 2011-03-11
Przeczytana: luty 2011

jakoś ten język mnie nie przekonał. Za duże oczekiwania może? bo w końcu Dagestan i bardzo obiecujący tytuł. Dla mnie za mało smaczków, ale warto przeczytać.