Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Książnica
Kalona's Fall
Dom Nocy, Kalona, Nyx
młoda_pisarka

Czy Ciemność naznaczyła nieśmiertelnego Kalonę tak samo jak Neferet? Czy zawsze wolał władzę od honoru, a potęgę od lojalności i wiary? Upadek Kalony to opowieść, która rozjaśnia mroczną przeszłość byłego wojownika i jest kluczem do zrozumienia jego roli w niezwykle dramatycznym finale cyklu „Dom Nocy”.

Poznajcie niezwykłe losy i upadek Kalony – dawnego wojownika i kochanka bogini Nyks!

źródło opisu: Książnica, 2014

źródło okładki: http://bookgeek.pl/2014/10/16/zapowiedz-upadek-kal...»

młoda_pisarka | 2014-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2014

DLATEGO, ŻE NIE PROSISZ, POSTANOWIŁAM CIĘ NAGRODZIĆ...

Smotna bogini Nyks to ostatnia bogini żyjąca w Zaświatach. Po tym, jak zaprzyjaźnia się z Matką Ziemią, Boskość nie jest w stanie wytrzymać smutku pulsującego z tej cudnej istoty. Ból Nyks rani ją, a więć postanawia wynagrodzić swoją ostatnią lojalną córę.

Księżyc i Słońce. Dwie całkiem inne materie, które odpowiadają na wezwanie Matki Ziemi mają już na zawsze odmienić życie bogini Nyks. Tak powstają Kalona syn Księżyca oraz Ereb syn Słońca.

I chociaż obi zostali stworzeni specjalnie dla Nyks, to Kalona wydaje jej się być jej bratnią duszą, kochankiem i wojownikiem.

Ciemność szuka, jednak wejścia w Zaświaty, a Kalona pełen jest gniewu i zazdrości, nad którą nie potrafii panować. Czy jego bogini ocali go przed upadkiem? A może upadek jest nieunikniony? Nyks musi stanąć przed trudną decyzją, ponieważ co by się nie stało, ona zawsze będzie kochać Syna Księżyca.

To krótkie opowiadanie przedstawia również to jak powstała rasa...

wiolagg66 | 2015-01-26

Bogini Nyks jest samotna.Jej przyjaciółka Matka Ziemia podarowała jej dwóch kochanków: Ereba i Kalona. Obaj dostaną specjalne zadania do wykonania,by móc żyć w Zaświatach u boku pięknej bogini.Jednak Kalona zbuntuje się i będzie chciał mieć Nyks na własność.

-Czy uda mu się zrealizować ten cel?A może ktoś zdoła go powstrzymać,zanim zło się rozprzestrzeni?

Przekonajcie się sami.
Mroczna opowieść,wątek miłosny...ŚWIETNE DZIEŁO AUTORKI :)

Szczerze mówiąc to jestem ogromnie wściekła. Wszystkie te poboczne części domu nocy byłe przeciętne, ale myślałam że ta mnie czymś zaskoczy... myślałam że bardziej przybliży mi postać Kalony. Tego złego Kalony który kusił Nefret .. i tak dalej i tak dalej. A tu co !! 50 stron opisywania tej żałosnej Matki Ziemi, przez którą ochotę miałam książkę po prostu odłożyć ! Ten wnerwiający i zachowujący się jak 8 latek Ereb i zadania dla niego i Kalony ... to wszystko było po prostu nudne ! I jeszcze Nyks.. kurde w Domu Nocy to ona była taka poważna, ostra, sroga tak Reiphama ukarała. A tu kilkaset lat wcześniej co dla bogini różnicy nie powinno robić zachowuje się jak mała rozkapryszona dziewczynka. Ale pomijając moją urazę do postaci jestem smutna iż cały czas nie wiem co Kalona robił po upadku i przed Domem Nocy. Czyli tego co mnie ciekawiło najbardziej. Książka zasługuje ledwo na 6, dałabym 5 gdyby nie kilka scen ale spoilerować aż tak nie chce. Szkoda że kochana P.C Cast zmarnowała tą...

iza122 | 2014-12-30
Przeczytana: grudzień 2014

Cykl "Dom Nocy" oprócz podstawowych tomów opisujących losy Zoey i jej przyjaciół, doczekał się "dodatku" w postaci oddzielnych opowiadań, które skupiają się na starszych bohaterach, mających duży wpływ na wydarzenia. Do tej pory poznałam życie Smoka, Lenobi i Neferet. Historię ich losów były ciekawe, czasem zaskakujące. Sięgając po koleje opowiadanie opisujące Kalonę, miałam tym większe wymagania, gdyż ten mroczny bohater bardzo mnie intryguje.

Nyks czuje się samotna, dlatego Matka Ziemia, aby uszczęśliwić swoją boginię obdarowuje ją niezwykłym podarkiem. Nyks dostaje do towarzystwa dwóch półbogów - Kalonę i Ereba. Nim jednak dwaj wojownicy trafią do Zaświatów, aby towarzyszyć Nyks muszą przejść trzy próby.

W krótkim opowiadaniu poznajemy bliżej Kalona i jego brata Ereba, od chwili stworzenia do momentu upadku jednego z nich. Dodatkowo autorki przybliżają postać bogini Nyks i zdradzają w jaki sposób powstały wampiry, które ją czczą. Jednak mnie te elementy niezbyt interesowały -...

dzosefinn | 2015-04-13
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Upadek Kalony to już czwarta opowieść nawiązująca do serii Domu Nocy. W poprzednich mogliśmy bliżej poznać historię wybranych nauczycieli uczących wampirskich adeptów w szkole noszącej nazwę właśnie Dom Nocy, czyli: Smoka Bryana Lankforda, Lenobię Whitehall oraz Emily Wheiler, czyli późniejszą Neferet. Dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się więcej nie tylko o nich, ale także zrozumieć ich późniejsze decyzje, podjęte już za czasów Zoey Redbird, o której opowiada cykl Dom Nocy. Teraz przyszła kolej na kolejnego bohatera, a mianowicie Kalonę.

W trakcie podstawowej historii ukazującej losy Zoey i jej przyjaciół autorki zarysowały nam postać i przeszłość Kalony, więc nie była ona dla nas tak mglista, jak np. życie Neferet sprzed przemiany. Można powiedzieć, że Upadek Kalony ma poukładać znane nam już fakty z przeszłości Nieśmiertelnego w jedną spójną całość.

[SPOILER – spokojnie można pominąć ;)]
Jak wspomniałam wcześniej, historię Kalony poznajemy ogólnikowo w kolejnych tomach...

Shetani | 2015-11-21
Przeczytana: 02 listopada 2015

Kalona, na pierwszy rzut oka najmroczniejsza postać z cyklu Dom Nocy. Przekleństwo Zoey i jej przyjaciół, zło, z którym muszą walczyć i stawić mu czoła. Ale czy Kalona naprawdę jest tak okrutny? Jakie są jego początki i co sprawiło, że stał się tym, kim jest? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w czwartej nowelce będącej uzupełnieniem cyklu, „Upadek Kalony”.
Postać Kalony fascynowała mnie już od chwili, gdy tylko pojawił się z historii Zoey Redbird. Co ja poradzę na to, że mam słabość do czarnych charakterów? Uwielbiam poznawać ich historię i zawsze staram się zrozumieć, co nimi kieruje. Kalona nie zawsze był tym, kim jest obecnie. Dawniej był wiernym towarzyszem i kochankiem bogini Nyks, chociaż Ciemność próbowała go opętać nie raz. I niestety, w końcu się jej udało. Mimo wszystko nie raz dało się dostrzec, że w tym bohaterze tkwi dobro i potrafi być honorowy.
„Upadek Kalony” to książka, w której dowiadujemy się o tym, skąd Kalona pojawił się u boku Nyks. Zyskujemy wiedzę o...

monweg | 2015-06-30

Upadek Kalony to krótka książeczka, która odrobinę rozjaśnia to, co zostało pominięte i niedopowiedziane w cyklu Dom Nocy. Przedstawione zostały trzy postaci, które przewijają się przez cały cykl. Poznajemy Nyks, Kalonę i Ereba, dzięki czemu możemy zauważyć, jak bardzo my ludzie jesteśmy podobni do tych cudownych boskich istot.

Upadek Kalony odpowiada na pytanie, z którym zmagali się czytelnicy kolejnych części Domu Nocy, skąd się wzięły wampiry? W jaki sposób zostały stworzone czy powołane do życia i dlaczego tak się stało?

Niestety ci z Was, którzy będą chcieli dowiedzieć się dlaczego Kalona popadł w niełaskę, będą chyba rozczarowani. Akcja książki ledwie dotyka tego tematu. Ta część cyklu wypada blado w porównaniu do licznych, wcześniejszych publikacji. Ot, takie czytadełko na jakieś dwie godzinki.

Zaletą jest bardzo przyjemny klimat i styl, którym posługują się panie Cast. Nie jest to jednak fantastyka na bardzo wysokim poziomie. Słabo wyszłoby porównanie do niektórych...

BookomANIAczka | 2017-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Odniosłam wrażenie, że autorki na siłę chciały wprowadzić taką "starą mowę" do swojego dzieła- w efekcie książka stała się raczej śmieszna, w negatywnym znaczeniu. Proponowałabym używanie archaizmów, zamiast zmiany szyku i tych śmiesznie oficjalnych form, które miały chyba pokazać szacunek, a zamiast tego bawiły.
Początek był tak nudny, że żałowałam wydanych 10 zł w biedronce (taka ze mnie łowczyni okazji xD), ale później wszystko ruszyło już ku lepszemu.
Końcówka była zadowalającym wyjaśnieniem. Szybko ją skończyłam, ale z przydługim "wstępem" męczyłam się miesiąc.

tygrysica | 2015-05-10
Przeczytana: 22 marca 2015

Nyks. Jedyna Bogini, która nie opuściła ziemi w poszukiwaniu uciech oraz nowych wyzwań. Jedyna pośród wielkiej planety. Osamotniona. Wtedy właśnie przypadkiem napotyka Matkę Ziemię. Dwie równie samotne kobiety postanawiają się zaprzyjaźnić. Matka Ziemia w podzięce za wszystko postanawia odnaleźć towarzysza, bratnią duszę Nyks. W tym celu wzywa do siebie dwie tak odmienne od siebie materie. Słońce i Księżyc, które tworzą dla Matki Ziemi dziecko słońca oraz księżyca. Kalonę i Ereba. I tak zaczyna się cała historia.

Upadek Kalony jest to opowiadanie uzupełniające do cyklu Dom Nocy wyjaśniające początki historii Kalony oraz Nyks. Wyjaśnia nam jak powstał Kalona wraz ze swoim bratem Erebem. Jakie wydarzenie doprowadziło do powstania dzieci nocy oraz dlaczego Kalona z ukochanego bogini stał się wygnańcem. Tyle kwestii do wyjaśnienia w zaledwie kilkudziesięciu stronach.
Osobiście muszę przyznać, że historia mnie odrobinę zawiodła. Spodziewałam się naprawdę mrożących krew w żyłach...

Lexie | 2016-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 maja 2016

Wszystkie dodatki do serii "Dom Nocy" mają jedną wspólną cechę - są stosunkowo nudne i raczej niegodne polecenia. Ta konkretna pozycja utrzymana jest w klimacie nijakiej mitologii. Brakuje jej tego pierwiastka, który czyni całą serię taką interesującą.
Jednak zdecydowanym plusem książki, jest fakt, że wyjaśnia ona jak powstały wampiry. Jak Nyks stała się taką, a nie inną boginią. Jak wyglądały początki Kalony i Ereba. To nawet nie jest typowo historia samego Kalony, a po prostu opowiadanie z serii "jak to wszystko się zaczęło". I to w sumie chyba jedyny powód, dla którego warto tą pozycję przeczytać. Bo o ile Kalona w Domu Nocy był majestatyczny i pociągający, tak tutaj wszystko wydaje się być bardzo spłaszczone i nieciekawe.
Mimo wszystko i tak pozycja ta jest o wiele lepsza od "Przysięgi Smoka" i "Ślubowania Lenobii".

Loved
    Naznaczona