Ślubowanie Lenobii

Okładka książki Ślubowanie Lenobii Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Okładka książki Ślubowanie Lenobii
Kristin CastPhyllis Christine Cast Wydawnictwo: Książnica Cykl: Dom Nocy fantasy, science fiction
Dom Nocy
2012-01-01
Donata Olejnik
wampiry dom nocy nyx

Okładka książki Hex You. Kara za klątwę Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Hex You. Kara ... Kristin Cast, Phyll...
Okładka książki Omens Bite. Dary bogiń Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Omens Bite. Da... Kristin Cast, Phyll...
Okładka książki Spells Trouble. Wiedźmi czar Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Spells Trouble... Kristin Cast, Phyll...

Książka, którą bym przeczytała w jedne dzień gdyby nie moje nerdzenie w świecie wiedźmina. Krótka opowieść przedstawiająca lata młodości jednej z nauczycielek Domu Nocy Lenobii Whitehall. Książka ta jest idealnym dopełnieniem całej serii Domu Nocy, w której to czasami brakuje głębszego rozwinięcia historii niektórych z postaci. Tym czasem dzięki tej książce mogliśmy przenieść się do czasów, w których to zaczynało rozkwitać w Nowym Świecie i wraz z główną bohaterką odbyć długą podróż by poznać swoją przyszłość. Jednocześnie książka pokazuje zepsucie kościoła katolickiego pokazując, że nawet biskup, osoba, która powinna być głosem pana, jest osobą pełną nienawiści i rządzy względem młodych kobiet. Razem z Lenobią możemy przeżyć strach o własne życie, poczuć zagrożenie, a także odnaleźć odrobinę szczęścia i miłości. Zachęcam do przeczytania wszystkich miłośników literatury związanej z wampirami.

Jedna z czterech książek mających na celu przybliżenie historii jednej z pobocznych postaci w cyklu.
"Ślubowanie Lenobii" jest zdecydowanie moim ulubieńcem ze wszystkich zarówno nowelek jak i książek z głównego cyklu. Sama postać Lenobii była dobrze napisana i w pierwszych częściach cyklu jednak z czasem było jej coraz mniej a szkoda ponieważ była jedną z moich ulubionych. Ta książka przenosi nas do osiemnastowiecznej Francji gdzie wówczas mieszkała bohaterka i ukazuję jej losy zanim została adeptką szkoły wampirów. Jest to przygnębiająca historia o tym jak ciężko było być bardzo ładną dziewczyną bez żadnego statusu dającego jej choć odrobine bezpieczeństwa w tamtych czasach. Niby ta historia nie różni się zbytni od pozostałych nowelek to i tak oceniam ją najlepiej ze wszystkich.

Dzięki "Ślubowaniu Lenobii" możemy cofnąć się do osiemnastowiecznej Francji i poznać młodą Lenobię, która musiała przejść przez wiele przeciwności, zanim przeszła przmianę w wampira i została nauczycielką jeździectwa w Domu Nocy, w Tulsie.
Od samego początku byłam bardzo podekscytowana na możliwość przeczytania tej książki, a kiedy wreszcie zaczęłam, pochłonęłam ją w kilka godzin. Kompletnie nie spodziewałam się tego, co zastałam w środku i do tej pory jestem w ogromnym szoku. Autorki fantastycznie ukształtowały klimat tej powieści, który jest niezwykle oryginalny i interesujący.
Już po przeczytaniu pierwszych stron, wiedziałam, że zatracę się w "Ślubowaniu Lenobii". Dzięki tej powieści jeszcze bardziej polubiłam nauczycielkę jeździectwa, którą poznałam we wcześniejszych częściach "Domu Nocy" i poczułam z nią ogromną więź. Na pewno zyskała w moim oczach jeszcze więcej szacunku i podziwu.
Mimo tego, że książka zawiera tylko około 150 stron, nie czuję niedosytu, ponieważ autorki naprawdę świetnie poprowadziły całą akcję i przedstawiły najważniejsze wydarzenia, które uzmysławiają czytelnikowi, co ukształtowało życie i charakter Lenobii.
Historia Lenobii przepełniona jest ogromem różnorodnych emocji, które towarzyszyły mi od początku do samego końca. Przyznaję, że lekko wzruszyłam się czytając ostatnie strony.
Zdecydowanie polecam wszystkim fanom "Domu Nocy". "Ślubowanie Lenobii" to pozycja obowiązkowa. Naprawdę warto przeczytać tę krótką poruszającą opowieść, aby móc ujrzeć Lenobię w świetle, w którym ja dzięki tej powieści ją ujrzałam. Na długo zapamiętam tę pozycję i już nie mogę doczekać się kolejnej.

Książka raczej dla młodszych niż starszych. Fanom cyklu pewnie się spodoba, dla mnie mała i przewidywalna

Mimo tego, że ta seria ma mnóstwo tomów, to bardzo przyjemnie czyta się rozwinięcia wątków niektórych postaci.

Jedna z czterech nowelek, które są uzupełnieniem do serii Dom Nocy. Pozwala lepiej poznać historię bohatera i spojrzeć na jego wybory z innej perspektywy.

Lenobia była jedną z moich ulubionych bohaterek serii i tutaj jej historia opowiedziana od początku jest tak wzruszająco cudowna że polubiłam ją jeszcze bardziej.

Przewidywalna po drugim rozdziale ale miło się czytało i super ze są obrazki. Lenobia faktycznie nie miała lekko a biskup odrażający. Widać też że miłość przetrwa wszystko a Martin powróci po 200 latach ale wroci :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Młodzieżówka w stylu zmierzchu

Młodzieżówka w stylu zmierzchu

Muszę się przyznać, ale popłakałam się na samym końcu. Gdybym nie wiedziała jak skończy się historia Lenobii i Martina to płakałabym jeszcze dłużej. Książka cudowna, chociaż czytałam ją z bijącym ciężko sercem. Polecam każdemu ;)

• Dom Nocy