Hex You. Kara za klątwę

Okładka książki Hex You. Kara za klątwę Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Okładka książki Hex You. Kara za klątwę
Kristin CastPhyllis Christine Cast Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Siostry z Salem (tom 3) fantasy, science fiction
Siostry z Salem (tom 3)
Jaguar
2023-05-24
2023-05-24

Okładka książki Omens Bite. Dary bogiń Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Omens Bite. Da... Kristin Cast, Phyll...
Okładka książki Spells Trouble. Wiedźmi czar Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Spells Trouble... Kristin Cast, Phyll...
Okładka książki Found Kristin Cast, Phyllis Christine Cast
Found Kristin Cast, Phyll...

Niekiedy czuję się jak nastolatka, a wiecie kiedy najbardziej? Kiedy sięgam po książki, po które sięgnęłabym właśnie te 20 lat temu i tak jest właśnie z książkami PC Kast i Kristin Cast. Mam do tego duetu autorek duży sentyment i gdy tylko widzę je na okładce, wiem, że nie przejdę obok takiej książki obojętnie.

A wy sięgacie po książki z sentymentu?

Właśnie tak było z najnowszymi książkami tego autorskiego duetu, trylogia Siostry z Salem od razu rzuciła mi się w oczy, nie tylko ze względu na autorki, ale również przez okładki i samą historię o wiedźmach, powiązanych z wiedźmami z Salem.
Trzeci i zarazem ostatni tom, miał premierę w maju i dzięki uprzejmości wydawnictwa Jaguar, miałam przyjemność przeczytać “Hex you. Kara za klątwę”. Z przyjemnością powróciłam do historii dwóch sióstr, które mają za zadanie chronić miasteczko, w którym żyła ich rodzina od pokoleń, jednak zadanie jest bardzo trudne, ponieważ coś lub ktoś, spowodowało, że bramy do zaświatów, których powinny pilnować, chorują i nie spełniają swojego obowiązku.

W poprzednim tomie byliśmy świadkami, jak siostry bliźniaczki Mag i Hunter się zmieniają, jak próbują ratować drzewa, które są bramami do zaświatów, oraz jak się kłócą, co powoduje wiele złego. Jedna z bliźniaczek jest w niebezpieczeństwie i to właśnie ta druga, jej siostra, pędzi jej na ratunek. Czy uda im się naprawić wszystkie błędy? A może w końcu uda im się ulecz, a mieszkańcy miasteczka Goodville będą bezpieczni?

Macie nieraz wrażenie, że z chwilą, z którą sięgacie po kolejny tom serii, nie pamiętacie większości szczegółów z poprzedniego tomu?
Mnie się tak zdarza, bałam się, że będę musiała sobie przypomnieć co nieco z poprzedniego tomu, jednak praktycznie od pierwszych stron, wszystko do mnie wróciło, szybko wciągnęłam się w fabułę i mimo momentów, w których zastanawiałam się, czemu tekst wydaje się trochę pomieszany, przypomniało mi się, za co kocham ten duet autorski. No właśnie, nie zapominajmy, że książkę pisały dwie osoby, niekiedy było to czuć, jeden rozdział odbiegał od drugiego, nie powinno tak być, przejścia powinny być płynne. Dlatego przez to odrobinę obniżyłam swoją ocenę tego tomu. Ponieważ mimo braku płynności, historia była wciągająca, akcja pędziła, cały czas coś się działo. Element humorystyczny w postaci kotki dziewczyn. Z chwilą, gdy przybierała ona ludzką postać, wiedziałam, że mimo ciemnych chmur nad dziewczynami, wszyscy się uśmiechną.
Podsumowując, bardzo podobała mi się ta historia, nie jest ona idealna, trochę mam do niej uwag, jednak oceniając całość i samą historię, to mi się ona podobała i chciałabym ją wam polecić. Dziękuję bardzo wydawnictwu Jaguar za książkę do recenzji.

A wy sięgacie po książki z sentymentu?

Właśnie tak było z...

Siostry z Salem to całkiem przyjemna trylogia o młodych wiedźmach, które muszą pokonać przeciwności losu i przy okazji uratować świat przed złem. Czy może to przybrać niespodziewany obrót? Ależ oczywiście!
Mercy i Hunter powinny się cieszyć spokojem, jednak jak się okazało na koniec poprzedniego tomu nic nie może być proste - zielona wiedźma została uwięziona w zaświatach, a kosmiczna wiedźma musi ją stamtąd wydostać. Należy do tego dodać, że drzewa są osłabione, a przez to magiczne istoty mogą przechodzić do naszego świata. I tym sposobem dochodzi do wielu wydarzeń które zmieniają bieg historii.
Ogólnie czyta się ją szybko i dość przyjemnie, znajdziemy tu też sceny, które są dość infantylne oraz pokazują jak bycie złym człowiekiem, którego odcięto od przyjaciół i zapałał rządzą zemsty. I następnie dochodzi do tego Amfityra, która w swoim stylu będzie mieszać. Jest jednak motyw który mnie ubódł (i za niego minus kolejna gwiazdka) - to jak autorki przedstawiły chrześcijan, to było zdecydowanie jako anty podejście do religii - jakby te osoby nie miały pojęcia jak działa ich mózg... wszystkie.
Nie jest to trylogia pozbawiona wad, jednak do przeczytania dość szybko bez zbyt wysokich wymagać dla młodzieżówki z odgrywającą w niej dużą rolę magią.

Poprzednie dwa tomy niesamowicie mnie denerwowały, głównie przez siostry bliźniaczki, które były irytujące do granic możliwości. Nie sądziłam, że jest mnie w stanie coś tak wytrącić z równowagi.

Ten tom przeczytałam nie tylko z ciekawości, ale też nie lubię niedokończonych spraw, zwłaszcza rozpoczętych serii, więc siłą rzeczy musiałam ją skończyć.

I szczerze wam powiem, że się zdziwiłam. Rzecz jasna siostry nadal nieziemsko mnie irytowały, ale potrafiły mnie też zaskoczyć, czego bym się nie spodziewała.

Bliźniaczki Mercy i Hunter są wiedźmami i zarazem bezpośrednimi spadkobierczyniami Sary Good, która założyła ich miasto. Po zamordowani matki dziewcząt przez demona zostały opiekunkami bram do czterech światów podziemnych - starożytnych portali łączących ich świat z innymi, gdzie rządzą mitologia i żyją najmroczniejsze stwory.

Mercy i Khenti zostali uwięzieni w Zaświatach Starożytnego Egiptu i potrzebują pomocy Hunter, by stamtąd uciec. Podczas, gdy Hunter szuka sposobu, by ich uwolnić inne zło zagraża Goodeville. Amfrityta po raz kolejny pojawia się a horyzoncie i pragnie zemsty za odrzucenie. Korzystając z osłabienia bram, wywabia niebezpiecznego potwora i napuszcza go na mieszkańców miasteczka. Powstrzymanie bogini i zapieczętowanie bram raz na zawsze będzie wymagało całej mocy bliźniaczek Good.

więcej na velarislibrary.pl

I szczerze wam powiem,...

Poprzednie dwa tomy cyklu Siostry z Salem okazały się niezwykle dobre - każdy z nich pochłonęłam w kilka godzin, a historia Mercy i Hunter zdecydowanie wzbudziła we mnie wiele emocji. Przyszedł jednak czas na zakończenie tej historii (ale czy na pewno?) i za mną lektura tomu trzeciego – Hex you. Kara za klątwę. Czy i ta pozycja wciągnęła mnie bez reszty? O tym w tej recenzji.

Hunter i Mercy muszą zewrzeć szyki i odsunąć na bok wzajemne pretensje. Teraz przyszła pora na współpracę, która ma pomóc im pokonać złe i ciemne moce nadciągające nad miasto. Ponadto, Mercy utknęła w Zaświatach Starożytnego Egiptu, a uwolnić ją może tylko siostra bliźniaczka... Jak jednak uwolnić siostrę i dodatkowo pilnować bezpieczeństwa miasta? Na to pytanie odpowiedź może poznać tylko Hunter. Czy siostrom uda się opanować nadciągającą katastrofę?

Powiem szczerze, że z jakiegoś powodu bałam się sięgnąć po tę książkę. Miałam w pamięci to, jak mocno do gustu przypadły mi poprzednie tomy i po prostu bałam się ewentualnego rozczarowania. Jak się jednak okazało - na całe szczęście! - Kara za klątwę stanowi świetne zwieńczenie tej historii i zdecydowanie nie była to kiepska książka. Bawiłam się przy niej świetnie, a bohaterki... A zresztą, o tym poniżej.

Hunter i Mercy zachwyciły mnie tutaj swoją postawą. Siostry w końcu poszły po rozum do głowy, przyjęły słowa krytyki i postanowiły naprawić swoje błędy, a co więcej - nastąpiło przebaczenie, co wcale nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Obie te bohaterki wzbudzają moją sympatię, nawet w momencie, gdy są najbardziej irytującymi stworzeniami na całym świecie. Wciąż bliżej mi do Hunter, nie będę tego ukrywać. Po prostu jest w tej bohaterce coś takiego, co mnie wyjątkowo do niej przyciąga.

Autorki mają świetne pióro, ale o tym pisałam też w recenzjach poprzednich tomów. Tutaj na uwagę zasługuje dodatkowo fakt, jak dobrze zostały poprowadzone najważniejsze wątki i jak genialnie domknęły się one na sam koniec. Fakt faktem, spodziewałam się ciut innego zakończenia, jednak to, które jest teraz, sprawiło, że historia ta otrzymała takie ostateczne zamknięcie. Brzmi to dość... przerażająco, ale w rzeczywistości nie ma się czego tutaj obawiać, no, chyba że... nadciągającej mściwej bogini. 😉

Lektura Hex you. Kara za klątwę sprawiła, że na długie godziny zapomniałam o otaczającej mnie rzeczywistości i po prostu zachłannie śledziłam kolejne losy bohaterek. Jest to zdecydowanie jedno z moich ulubionych zakończeń serii i szczerze? Nic bym w nim nie zmieniła, jest idealne właśnie takie, jakie jest obecnie.

P.C. Cast oraz Kristin Cast po raz kolejny pokazały mi, że potrafią tworzyć wciągającą powieść, od której bardzo trudno oderwać się nawet myślami. Przebieram już nogami na myśl, że na mojej półce czeka prawie cała seria Dom Nocy tychże autorek, ale na ten moment po prostu polecam Wam cykl Siostry z Salem – to bardzo dobra fantastyka młodzieżowa, która może nie wprowadza niczego nowego do tego gatunku, ale zdecydowanie umila czas.

Macie swój ulubiony książkowy duet pisarzy bądź bohaterów?

Dziś zapraszam Was na recenzje finałowego tomu Trylogii Siostry z Salem niezwodnego duetu dwóch autorek, mowa o "Hex you. Kara za klątwę" autorstwa P.C. Cast oraz Kristin Cast. Jest to niezwykle wciągająca powieść fantasy dla młodzieży. Cała trylogia została wydana nakładem Wydawnictwa Jaguar. Za egzemplarz powieści do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo wydawnictwu.

Mercy i Hunter muszą stawić czoła przerażającej Amfitrycie, która jedynie czego pragnie to zemsta. Niestety najpierw Hunter musi wydostać siostrę z Zaświatów Starożytnego Egiptu... Niestety bramy są osłabione, a mieszkańcy Goodeville zagrożeni potworami, które mogą przez nie przejść. Jak zakończy się ta historia i czy uda się zamknąć bramy raz na zawsze dowiecie się sięgając po powieść.

Całą trylogię bardzo polubiłam, zarówno świat wykreowany przez autorki jak i różnorodnych i charakternych bohaterów jakich tam znajdziemy. Także już teraz polecam Wam całość, bo nie ma co się zastanawiać i warto sięgnąć i poznać tą wciągającą historię pełną magii i siostrzanej miłości.

Jest to powieść dla młodzieży, więc najwięcej znajdziemy tu właśnie bohaterów nastoletnich, którzy mają swoje problemy związane z dorastaniem, szkołą i akceptacją przez rówieśników. W powieści mamy ukazany problem z jakim boryka się członek drużyny po próbie przemocy na koleżance, jak zostaje wyrzucony z drużyny z powodu swojego zachowania i jak pcha go to ku zemście. Niestety jest to bardzo negatywne zachowanie i mamy tu ukazane iż każde działanie ma swoje konsekwencje. Jedna z głównych bohaterek również będzie zmuszona zmierzyć się z konsekwencjami swoich działań z poprzednich tomów. Książka ma ukazać iż każdy czyn ma swój skutek i to my musimy zapłacić za to najwyższą cenę. Pokazuje jak niektórzy reagują, czy w sposób wyparcia i chęci zemsty czy biorąc na siebie odpowiedzialność i przyjmując karę.

Bardzo fajnie w powieści autorki ukazały relacje między bohaterami. Mamy tu silną więź między bliźniaczkami oraz relacje z przyjaciółmi. Możemy również przyjrzeć się relacjom dziecko-rodzic, choć tych aż tak dużo tutaj nie mamy. Relacje są skonstruowane w taki sposób, że wydają się nam autentyczne i nie zastanawiamy się czy ktoś tu czegoś nie ukrywa i nie knuje. Widzimy jak jedna z sióstr jest gotowa poświęcić wszystko dla drugiej.

Na pochwałę zasługuje również piękne wydanie książek, wszystkie trzy są rewelacyjnie wydane i zdecydowanie są świetną ozdobą dla domowej biblioteczki. Jeszcze raz powtórzę, że bardzo polecam tą trylogię i zachęcam Was do lektury.

Macie swój ulubiony książkowy duet pisarzy bądź bohaterów?

Finałowy tom serii sióstr z salem to idealne dopełnienie poprzednich dwóch tomów.
Marcy która utknęła w egipskich zaświatach wykorzystuje siostrzaną więź, by nawiązać kontakt z Hanter aby ta pomogła opuścić jej to miejsce.
Hanter po ponownym odrzuceniu boginii Amfitryty czuje że to nie koniec kłopotów które ta bogini na nią ściągnie, bo niema nic gorszego niż wzgardzona boginie.
Bramy wciąż chorują a w jeziorze Czaji się coś co sprowadzi na siostry złość całego miasteczka.
Mając po swojej stronie przyjaciół, Xene i egipskiego pół boginie Khentiego, przyjdzie im stoczyć największa walkę w swym życiu by uratować to co tak pieczałowicie chroniły przodkinie rodu Goodes. Cena za to będzie jednak wysoka.

Choć z początku akcja była zbyt szybka, miałam wrażenie że można to było poprowadzić inaczej pewne aspekty wydawały się przychodzić zbyt łatwo, to przez większość książki było wręcz za spokojnie czułam napięcie ze zachwile się coś wydarzy. Końcowe rozdziały pełne były akcji i mocno emocjonalnie szarpały mną jako czytelnikiem. To zakończenie nie należy do tych żyli długo i szczęśliwie, choć wydaje się szczęśliwe pełno w nim smutku i straty.

Mamy tu wątek miłosny ale bardziej skupiłam się w odbiorze na miłości siostrzanej i więzi bliźniaczej, na miłości przyjaciół te uczucia wybijały na pierwszy plan to miłość do miasta i historii.
Dla mnie książka była idealnym finałowym tomem spełniła wszystkie moje oczekiwania i końcowo połamały mi serce. Zdecydowanie polecam cała serię, bo emocji w niej od groma

Mam słabość do powieści obu pań Cast i z nostalgią patrzę na ich wcześniejsze serie, które w swoich najlepszych latach wiodły niewątpliwy prym. Decydując się więc na najnowsze dzieło autorki liczyłam na podobną przygodę, która fatycznie odegrała kluczową rolę w cyklu Siostry z Salem.

To trylogia pełna smaczków, zaskoczeń oraz ciekawych zwrotów akcji, która wpisuje się w konkretny schemat. Łatwo więc przewidzieć co wydarzy się dalej, jakie kroki podejmą bohaterki oraz co będzie kluczowym momentem akcji, ale jednocześnie nie uważam tego za wadę. Czasami i takie historie są nam potrzebne, by przypomnieć, że głównym celem danej książki jest przede wszystkim czysta radość czytania. A przyznaję, że wszystkie trzy części bardzo miło mnie zaskoczyły zabierając w niebezpieczną, magiczną podróż.

Powracamy do historii bliźniaczek Mercy oraz Hunter, które idealnie sprawdziły się w roli wiedźm. Aby jednak poznać pełną ich przemianę musicie rozpocząć opowieść od samego początku, ponieważ ważny jest tutaj punkt przyczynowo skutkowy. Gwarantuję jednak, że losy spadkobierczyń Sary Goode, założycielki ich miasta, zapewnią Wam kilka godzin niezapomnianych wrażeń. Dziewczyny stały się opiekunkami bram do innych światów a w dodatku musiały pomóc uwięzionym w Zaświatach Starożytnego Egiptu przyjaciołom. Amfitryta również dołożyła swoje trzy grosze, wypuszczając potwora na mieszkańców Goodeville, więc nie było czasu na żaden odpoczynek.

Prosta opowieść, dopracowana pod względem tła wydarzeń oraz poruszanych problemów. Dużo się dzieje, dynamika została utrzymana na poziomie a silna więź pomiędzy siostrami, przyjaźń czy determinacja w drodze do celu pokazały jak ważne jest, by człowiek zawsze nie zatracał siebie. Połączenie realnego świata z elementami magii dodało odpowiednich emocji, nieśmiertelna bogini odpowiednio wstrząsnęła wydarzeniami a motywy mitologiczne w tle idealnie wpasowały się w całą opowieść.

Jestem bardzo zadowolona z całej trylogii autorek i uważam, że to najlepsza propozycja na leniwe popołudnie. "Hex You. Kara za klątwę" trzyma poziom swoich poprzedniczek, odpowiada na wszystkie pytania i wprowadza kontrolowany chaos, by w ostatecznej walce ani przez moment nie było nudno. Bardzo polubiłam siostry, trzymałam kciuki za ich powodzenie i jestem zadania, że autorki bardzo dobrze poradziły sobie z podjętym tematem. Oto trylogia idealna na wakacyjną przygodę!

To już ostatni tom o losach bliźniaczek z cyklu „Siostry z Salem”.
Mercy została uwięziona w Zaświatach Starożytnego Egiptu. Zostało już jej niewiele czasu, a nie ma pojęcia jak się wydostać.
Hunter zastanawia się jak pomóc siostrze, wygrać z boginią oraz uratować coraz gorzej wyglądające bramy do zaświatów.
Do tego całe miasto zostaje podburzone przeciwko siostrom.
Czy uda im się rozwiązać problemy? Jaki będzie tego koszt? Co zyskają, a co stracą?

Nie mogę uwierzyć, że to już jest ostatni tom tego cyklu. Obie siostry sporo przeszły, ale również dojrzały. Już nie są tymi samymi beztroskimi wiedźmami co na początku. Każda z nich poznała, co to jest zło i jak łatwo mu ulec.
Jednak tu jak i w prawdziwym, życiu liczy się to, że nawet kiedy popełniasz błędy, możesz je próbować naprawić. O ile je dostrzeżesz i zechcesz je naprawić.
Bardzo ważna jest też przyjaźń i to by o nią dbać. Bo nie zawsze może ona przetrwać próby, jakie im gotujemy zaślepieni. Bo to dzięki przyjaźni zyskujemy, nie tylko rozwijamy się, wspólnie bawimy, ale również możemy liczyć na siebie w ciężkich chwilach. To ważne mieć kogoś takiego w swoim życiu.
Sama akcja książki jest dobra. Dużo w niej się dzieje. Nie możemy narzekać w niej na nudę, co to nie! Ten tom według mnie jest najlepszy. Dowiadujemy się dużo, ale i możemy i nauczyć się dużo.
Jest też brutalnie, pomysłowo oraz perfidnie. Oj to trzeba przyznać, bogini uwielbia zemstę. Hunter i Mercy zaś będą musiały stawić temu czoła.
Już nie raz wspomniałam, że bardzo lubię gdy bohater książki się rozwija. Wręcz nie lubię gdy jest taki sam jak na początku historii. Tu się nie zawiodłam, dostałam ciekawie przedstawiony rozwój obu sióstr, ale nie tylko. Innych bohaterów też.
Do moich ulubionych postaci należy Xena, ta kotka jest niezrównana. Dodawała do książki ciekawy smaczek oraz humor.
Muszę przyznać, że zakończenie mnie zaskoczyło. Nie tego się spodziewałam, jednak uważam, że jest to dobre zakończenie. Świetnie też pokazuje, że wszystko ma swoją cenę, również magia.
Wszystkim gorąco polecam serię, szczególnie ostatni tom. Myślę, że będziecie się przy niej dobrze bawić jak i ja.

To już ostatni tom o losach bliźniaczek z cyklu „Siostry z Salem”.
Do tego całe miasto zostaje podburzone przeciwko siostrom.
Czy...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia