Wyzwanie czytelnicze LC

Cykl: Trylogia Berlińska (tom 1) | Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki
proza polska
Ag2S

MAGIK to nowa powieść autorki "Tunelu", świetnie przyjętego debiutu z 2011 roku. Powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym, historia ucieczek z komunistycznego "raju", zabójstw na granicy, znikających akt Stasi i tajemnic z przeszłości, które mogą zburzyć spokój nowych niemieckich elit polityczno-gospodarczych... MAGIK to pierwsza część trylogii berlińskiej. Berlin, rok 2011. W opuszczonej,...

MAGIK to pierwsza część trylogii berlińskiej. Berlin, rok 2011. W opuszczonej, zamieszkanej nielegalnie przez Romów kamienicy, policja odnajduje zmasakrowane zwłoki pracownika Urzędu Do Spraw Akt Stasi. W tym samym czasie w Sofii, w tajemniczych okolicznościach ginie niemiecki dziennikarz i fotoreporter - Gerhard Samuel. Dochodzenie przejmuje Policja Federalna oraz służby specjalne. Szybko okazuje się, że jedynym celem ich pracy jest wyłącznie zatuszowanie sprawy i "zneutralizowanie" niewygodnych świadków.

Komisarz Kowalski zostaje odsunięty od śledztwa a następnie zawieszony czasowo w pracy w policji pod pretekstem pijaństwa i niesubordynacji. Prowadzić będzie jednak dochodzenie na własną rękę. Pomaga mu w tym pasierbica Samuela, znana niemiecka dziennikarka telewizyjna, Dagmara Bosch.

Odkrywają, że zamordowani - urzędnik i dziennikarz - zbierali materiały, dotyczące przeszłości czołowego polityka zjednoczonych Niemiec...

Oficjalne śledztwo wykazuje, że polityk jest od dłuższego czasu szantażowany. Kim jest ta trzecia osoba, która zna kompromitujące karty..?

Wiele postaci z MAGIKA istniało naprawdę. Niektóre będą tę książkę czytać...

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1333

Ich bin ein Berliner

Z dobrą polską powieścią obyczajową jest jak z Yeti. Niby każdy o niej słyszał, że gdzieś tam sobie egzystuje, ale zapytać przypadkowego czytelnika o takową, wzruszy niepewnie ramionami i nerwowo podrapie się po głowie. A tu proszę! Taka beletrystyczna niespodzianka! Zacne pióro, wartka akcja, interesująca (bo jakże rzadko opisywana!) najnowsza historia Berlina i Europy Środkowo-Wschodniej. „Magik” Magdaleny Parys to zacna i godna uwagi lektura.

Widać, że wydawca miał problem z gatunkowym ukonstytuowaniem „Magika”. I trudno się dziwić, gdyż w książce znalazło się i trochę wątków sensacyjnych, i trochę retrospekcji, i szczypta thrillera oraz sensacji. Jednak główną osią fabularną nie jest wcale zagadkowa śmierć Franka Derbacha, pracownika Urzędu Do Spraw Akt Stasi, która otwiera powieść, czy tajemnicze morderstwa opozycjonistów w komunistycznej Bułgarii, czy nawet śmierć berlińskiego reportera Gerharda Samuela. Najważniejszym bohaterem tej powieści są Berlin i jego mieszkańcy. Najnowsza historia miasta, tuż przed upadkiem muru, i tuż po jego rozbiórce. Multikulturowa przestrzeń z dużą dawką polskiej naleciałości (Dagmara „Bosch” Boszewska, komisarz Kowalski, oberhauptkomisarz Tschapieski). Idąc tropem kultowych i cytowanych w książce słów Johna F. Kennedy'ego z roku 1963, Ich bin ein Berliner. Każda z postaci swoją tożsamość buduje właśnie na berlińskiej zabudowie. Bo to właśnie stolica Niemiec stanowi spoiwo tej niezwykłej i wciągającej opowieści.

Akcja „Magika” rozgrywa...

Akcja „Magika” rozgrywa się dwupłaszczyznowo. Mamy w powieści nakreśloną komunistyczną przeszłość Berlina Wschodniego, mamy bezwzględne akcje Stasi, mamy bezsensowne śmierci niewinnych osób i próby wolnościowe oraz demokratyczne obywateli komunistycznej Polski i NRD. Mamy także, w przeważającej części powieści, teraźniejszość, na którą cieniem kładzie się zawartość 6 kilometrów akt (za autorką) archiwum Stasi. I mamy także dowód, w postaci książki Parys, że nie da się stworzyć nowej jakości, nowej rzeczywistości, pomijając lub nawet ignorując świadomość historyczną.

W całej tej misternej konstrukcji fabularnej dostrzegam jeden minus. Niuansik raptem. Zarys postaci Dagmary Bosch i jej spotkanie z komisarzem Kowalskim. Nierealne i niepotrzebne. Zgrzyt, który kole w oko. A samo przedstawienie Kowalskiego to literacki majstersztyk. Trochę chandlerowski, trochę miłoszewski typ, który zna swoje miejsce we wszechświecie i którego nad wyraz trudno zaskoczyć i jeszcze trudniej zrozumieć. W tej materii proszę o więcej!

„Magik” to dobra proza. Zwarta i interesująca (nie tylko fabularnie). Takich właśnie powieści brakuje na polskim rynku wydawniczym, gdzie między literaturą obyczajową a literaturą kobiecą stawia się znak równości. „Magika” polecam uwadze.

Monika Długa

deana | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Magdalena Parys po raz kolejny zabiera nas w podróż do Niemiec. Wyruszamy tam jednak nie jako turyści ale odkrywcy wstydliwych tajemnic byłego NRD. Mimo, że sam ustrój odpłynął w mroki dziejów wielu jego funkcjonariuszy nadal sprawuje władzę, równocześnie próbując zatuszować swoje dawne sprawki. Teraz jednak ktoś zaczyna jednego szantażować. Próbuje go zdyskredytować ujawniając rolę jaką pełnił w niesławnej akcji pod kryptonimem ,,Magik". Akcja nabiera tempa gdy w opuszczonej kamienicy odnalezione zostaje zmasakrowane ciało byłego urzędnika urzędu Stasi, a w Sofii ginie były dziennikarz. Pozornie te sprawy wydają się być niepowiązane. Jednak komuś bardzo zależy aby policja połączyła wszystkie nitki.

,,Magik" to zgrabne połączenie różnych gatunków prozatorskich. Mamy tutaj i thriller, i kryminał, trochę jest powieści obyczajowej oraz historycznej. Wszystko koncentruje się wokół głównych bohaterów, którzy próbują znaleźć rozwiązanie problemu. Akcja nie skupia się tylko na śledztwie....

almos | 2015-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Nieźle napisana powieść obyczajowo-polityczna z elementami thrillera dziejąca się we współczesnych Niemczech, ale z silnymi odniesieniami do historii: ucieczki z NRD, Solidarność w Polsce, stosunki polsko-niemieckie itd. Słuchało mi się audiobooka bardzo dobrze, mimo tego, że rzecz cała dłużyła się pod koniec niestety.

Książka jest kolejnym, dosyć udanym, głosem w dyskusji o rozliczeniu, a raczej jego braku, ze zbrodniami i zbrodniarzami epoki komunizmu; ciekawe, że to dyskusja niemiecka, bo w u nas takich rzeczy czytało się już wiele. Zainspirował autorkę fakt oficjalnego skasowania w 2010 roku blisko 6km akt Stasi, 20mln stron; autorka twierdzi, że ów akt był przedwczesny, bo wiele starych spraw wciąż pozostaje nierozliczonych.

Pomimo, że książka dzieje się w 2011r. jej punktem odniesienia są czasy muru berlińskiego i żelaznej kurtyny. Bohaterowie wciąż albo opłakują swoich bliskich zabitych przy próbie ucieczki z raju socjalistycznego, albo boją się ujawnienia prawdy, że...

chmurka | 2015-10-05

Warto przeczytać. To na pewno.
Jednakże moim skromnym zdaniem zakończenie rozczarowuje...
Napięcie budowane przez całą książkę niespodziewanie opada. Nagle całe mnóstwo pytań i niejasności dotąd powstałych odnajduje rozwiązanie. Zdaje się jakby najprostsze. Jakby autorka wyczerpana powstałym do tej pory dziełem nie miała siły na więcej.
Z informacji na okładce dowiedziałam się, że to pierwsza część trylogii. Więc nie pozostaje mi nic innego, jak czekać na kolejną cześć.

PonuryDziadyga | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Dla ludzi lubiących szufladki "Magik" będzie sporym problemem. Thriller? W założeniu tak, ale nie trzyma w napięciu. Powieść obyczajowa? Trochę tak, ale nie do końca. Kryminał? Jest zbrodnia i zagadka, ale coś się tu rusza w bodaj ostatnich dwustu stronach. Są i echa historyczne, bo a to upadek muru, a to solidarnościowa opozycja. Są i wtręty socjologiczne, jakiś lichy romans i czort wie co jeszcze. Czyli z grubsza wygląda to jak robiony po pijaku bigos: wrzuć do gara wszystko co w łapy wpadnie i patrz jak kipi.
W warstwie fabularnej dzieje się bardzo niewiele - cokolwiek zaczyna się zagęszczać dopiero pod koniec. Narracja przeskakuje pomiędzy bohaterami, nawet tymi epizodycznymi. To zdecydowanie plus, przynajmniej dla mnie, ale autorka zbytnio się w tym zatraciła. Większość postaci poznajemy bardzo drobiazgowo, ale zmienia to książkę w pokaz slajdów z portretami psychologicznymi bohaterów, akcję pozostawiając samej sobie - więc ta zdycha w agonii przez większą część książki. Z...

jolasia | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Infantylna i dość płaska książka nie mogąca się zdecydować czym chce być: kryminałem, thrillerem politycznym, powieścią historyczną, a może opowieścią o emigracji polskiej w Niemczech. Autorka słabo radzi sobie z fabułą, nie umie zbudować napięcia, operuje schematami i prezentuje bardzo uproszczony obraz świata i ludzkich emocji. Jakby zaledwie bawiła się w pisarkę. Przyznam bez bicia, odstawiłam na półkę przed końcem. Życie jest za krótkie na kiepskie książki.

ElficA | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

Pamiętacie debiutancką powieść Magdaleny Parys "Tunel"? Pamiętacie świetnie skonstruowaną fabułę? Tak?

To czytając najnowszą powieść autorki "Magik"nie zawiedziecie się na pewno. "Magik" należy do tego rodzaju literatury, w którym każde słowo jest na wagę złota. Niepozornie rzucone słowo np. z początku książki, ma bardzo kluczowe znaczenie gdzieś w jej połowie.
"Magik", to wstrząsająca historia z tłem politycznym, historycznym o Polsce i Polakach, którzy bez kompleksów żyją i pracują w Berlinie.
Magdalena Parys mistrzowsko buduje swoje postacie, każda z nich ma duszę. Czytelnik musi zagłębić się w życie Kowalskiego, Gerharda Samuela czy Dagmary Bosch. Jednak nie jest to, jak w niektórych książkach, męczące, ale bardzo fascynujące.
Zdecydowanie autorka poświęciła mnóstwo czasu na zebranie tak świetnego materiału do książki. I zapewniam, że niejednemu z was skóra ścierpnie na "widok" opisu kolumbijskiego krawata lub innych wymyślnych scen opisanych w książce. Czy poznacie...

WielkiBuk | 2015-09-14
Przeczytana: wrzesień 2015

REWELACYJNY kryminał policyjno-szpiegowski w oparciu o historyczne wydarzenia. O spisku, o ukrywaniu prawdy, o ludziach uwikłanych w wielkie przemiany historyczne i kreujących współczesną rzeczywistość medialno-polityczną. Mocny, bezkompromisowy, doskonale skonstruowany i napisany - kawał doskonałej literatury!

Veronique | 2015-08-23

Wartka akcja, przejrzysty język, dobrze skonstruowana fabuła - to przepis na świetną książkę, którą bez wątpienia jest Magik polskiej pisarki zamieszkałej w Niemczech Magdaleny Parys. Polecam.

Annia | 2016-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Z czasem przeczytam ją jeszcze raz...i bynajmniej nie dlatego, że była mega super.
..."Według niej staruchy mało śpią, dużo jedzą i pamiętają.Odpowiadała jej wtedy, że w Polsce starzy też krótko śpią, ale jedzą mało-za to pamiętają nie tylko dużo, ale i długo.
-Może tam u was na wschodzie tak, tutaj staruchy są zawsze głodne!..."
NIE MA DOKUMENTU,WIĘC NIE MA I CZŁOWIEKA
Michaił Bułhakow

MikeParcero | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Bardzo słaba. Dwa pierwsze rozdziały i dwa trupy a potem nuda. Śledztwo, które komisarz Kowalski zaczyna prowadzić ze znaną dziennikarką Dagmarą zaczyna się dokładnie 50 stron przed końcem wydania na czytniki. Jednak i tak wszystko rozwiązuje się praktycznie samo.
Jakiś profil z ocenioną tylko tą jedną książką(i ocenia Magika na 10) pisze, że liczy się każde słowo. Dobry żart. 95% nie ma najmniejszego wpływu na fabułę, większość to nic nie wnoszące retrospekcję, całośc można zrozumieć czytając ostatnie 50 stron. Od dzisiaj zaczynam uważać na książki z patronatem lubimyczytać.