Książę

Okładka książki Książę Magdalena Parys
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Książę
Magdalena Parys Wydawnictwo: Agora Cykl: Trylogia Berlińska (tom 3) literatura piękna
Trylogia Berlińska (tom 3)
Agora
2020-09-04
2020-09-04
Berlin dziennikarz literatura polska manipulacja Niemcy NRD polityka powieść sensacyjna Stasi szantaż śledztwo ucieczka zabójstwo

Trzymający w napięciu sensacyjniaczek, z obowiązkowym prawie-jak-jamesem-bondem w charakterze jednego z głównych bohaterów. W tle zawsze groźne ruchy nacjonalistów.

Ciekawa tematyka oparta na jakichś faktach. Piękna okładka.
To było moje pierwsze spotkanie z autorką.
Długo zastanawiałam się jak spuentować moją wędrówkę przez fabułę w klimacie powieści sensacyjnej. Wtedy kiedy Berlin tonął w majowej powodzi. I wtedy kiedy w jego powietrzu unosił się zapach kwitnących drzew, którym nie przeszkadzał lutowy przymrozek. Może tak: - Ze zbierających się groźnych, burzowych chmur spadł na mnie deszcz chaosu.
„Książę” mnie „nie oczarował”. Sama Magdalena Parys wzbudziła jednak moje zainteresowanie. Na pewno sięgnę jeszcze po coś, co napisała. Podoba mi się sięganie do faktów, odniesienia do sztuki i to, że momentami mocno daje do myślenia.

Ciekawa tematyka oparta na jakichś faktach. Piękna okładka.
To było moje pierwsze spotkanie z autorką.

Chyba nikt nie ma złudzeń, że faszyzm skończył się wraz z samobójstwem Hitlera i zakończeniem II wojny światowej. Nacjonalizm, totalitaryzm czy antykapitalizm to hasła, które od lat pojawiają się w przestrzeni publicznej, również na naszym rodzimym podwórku.
Tajne organizacje, zrzeszające sympatyków tej ideologii mają się świetnie a potencjalnych członków chętnych do wejścia w ich szeregi nie brakuje.
Szczególnie w Niemczech wielu nadal śni sen o potędze a narodowy socjalizm jest tam po cichu kultywowany i rośnie w siłę.

To zainspirowało Magdalenę Parys do napisani "Księcia", ostatniej pozycji z cyklu Trylogii Barlińskiej. To opowieść która umiejętnie łączy wątki historyczne z wartką akcją gdzie sensacja przeplata się z polityką tworząc wybuchową mieszankę (w przenośni i dosłownie).
Znani z "Magika" bohaterowie: dziennikarka Dagmara Bosch, komisarz Kowalski czy prezydent berlińskiej policji Tschapieski tropią tytułowego Księcia, przywódcę ruchu nacjonalistycznego, którego celem jest przywrócenie do życia Imperium Germanum. Nie cofnie się on przed niczym aby osiągnąć swój cel. Jego droga do władzy usiana jest trupami, akcjami terrorystycznymi i sianiem strachu.
Wydaje się że nic nie jest w stanie go zatrzymać. Jednak lekceważenie przeciwnika może doprowadzić Księcia do upadku.

Historia ta nie pozostawia czytelnikowi chwili na wytchnienie.. Z rozdziału na rozdział akcja zagęszcza się i nabiera tempa. Wciągająca intryga, nietuzinkowi bohaterowie i nawiązanie do wielu problemów, które trawią współczesny świat sprawia, że lektura "Księcia" to nie tylko wyrafinowana rozrywka ale też opowieść zmuszająca do refleksji nad kierunkiem w którym zmierza ludzkość.

Nazwisko Magdaleny Parys na pewno wpiszę sobie na listę autorów, których twórczość należy śledzić. "Tunel", "Magik" i "Książę" to powieści w których historia XX wieku miesza się ze współczesnością.
Warto bowiem pamiętać, że pokolenie które ignoruje historię nie ma przeszłości ani przyszłości.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Agora.

Totalne rozczarowanie. Po Tunelu i Magiku oczekiwałem dobrej powieści z gatunku political fiction o odradzającym się faszyzmie w Niemczech. Co otrzymałem? Skrzyżowanie Ludlama z Forsythem skąpane w Danie Brownie. Nie dorównujące tym pierwszym. Nie oczekuje już trzeciej części tryptyku berlińskiego.

Nawet bez znajomości poprzednich tomów, dobrze się czytało. Akcja żwawa, wciągająca - postacie dobrze przedstawione, a wątki historyczne w ciekawy sposób wplecione w klimat Berlina. Końcówka w lekki sposób rozczarowuje prostolinijnością, wydaje się wręcz "na siłę szybciej ukończona" - gdyby dotrzymała zawiłością całej reszcie książki, z pewnością cała powieść byłaby jeszcze dłuższa. Przyjemna, wciągająca lektura.

Świetna książka z porywającą akcją i historią w tle.
I niepowtarzalny Mariusz Bonaszewski.
Czekam z niecierpliwością na trzeci tom

Świetna książka z porywającą akcją i historią w tle.
I niepowtarzalny Mariusz Bonaszewski.
Czekam z niecierpliwością na trzeci tom

Thriller o nacjonalistycznej organizacji, która chce zdestabilizować Niemcy, wspierając separatystyczne ruchy w niektórych landach, kierowany przez mężczyznę pochodzącego z nieprzeciętnej rodziny. Do tego odrobina romansu, religijnych psychoz i Berlina w tle. Co może pójść nie tak?

Otóż "Książę" Magdaleny Parys cierpi na przypadłość zwaną "naj". Tajny agent tajnego wywiadu jest najlepszy, najskuteczniejszy, najinteligentniejszy, najlepiej wyszkolony, oczytany, i oczywiście, najbardziej przystojny z tajnych agentów, a za zadanie ochronić integralność państwa i samej kanclerz Niemiec. Drugą chorobą jest to, że autorka za mocno przyswoiła sobie disneyowską zasadę "jak brzydki, to niemiły" - czasami aż chciało się śmiać, gdy czytało się o kolejnych wadach danej postaci. Nie ma też ani jednej postaci narodowości niemieckiej, która byłaby jednoznacznie pozytywna - by mieć jakiekolwiek zalety, trzeba mieć mieszane pochodzenie. Stereotypy nie dotyczącą tylko pochodzenia: kobiety osiągnąwszy pewien wiek marzą o rodzinie, dzieciach i stabilizacji. Klasycznie "słabością" czy też fiksacją mężczyzn okazują się kobiety - ten motyw pojawia się aż dwa razy. Do tego akcja toczy się w zabójczym tempie - zaplątani w intrygę bohaterowie nie dostają ani chwili wytchnienia, tak samo jak czytelnik. Jeśli ktoś lubi stopniowo nasiąkać klimatem świata przedstawianego, tutaj nie będzie miał do tego okazji. Docenić trzeba jednak szczegółowe opisanie przeszłości prominentch niemieckich rodzin.

Ode mnie 4/10 i karkówka z grilla.

Coraz bardziej lubię Berlin. Dobra książka.

Coraz bardziej lubię Berlin. Dobra książka.

No i tę część się czyta! nie jest tak nużąco przegadana jak poprzednie, wartka akcja, mocni bohaterowie, nacjonalistyzno-nazistowskie tło. Ciekawa lektura.

Najlepsza z całej trylogii,ale generalnie to napisana w bardzo chaotyczny sposób,sporo ludzi nie wieżami skąd i po co, zakończenie było pasjonujące i tylko ono jest dobre

• Audiobooki
  • Przeczytane 2020