Znamy polskiego kandydata do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2023

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
15.03.2023

European Union Prize for Literature ogłosiła listę książek, które powalczą o Nagrodę Literacką Unii Europejskiej, przyznawaną autorom i autorkom z 41 krajów. Zwycięzcę eliminacji krajowych EUPL 2023 wybrano spośród pięciu pozycji, które dostały się do finału. Polskę reprezentować będzie Sabina Jakubowska.

Znamy polskiego kandydata do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2023 Materiały prasowe EUPL

W konkursie o Nagrodę Literacką Unii Europejskiej European Union Prize for Literature (EUPL) Polska uczestniczy od 2009 roku. Corocznie udział bierze w nim 13 lub 14 z 41 krajów uczestniczących. Oznacza to, że każdy z krajów startuje co trzy lata.

Do tej pory laureatami z Polski zostali: Jacek Dukaj (2009), Piotr Paziński (2012), Magdalena Parys (2015) i Marta Dzido (2019). Jak podkreśla Polska Izba Książki, krajowy organizator konkursu, nagroda umożliwiła autorom dodatkową promocję oraz sfinansowanie tłumaczeń zwycięskich powieści. I tak nagrodzona książka Jacka Dukaja „Lód” przetłumaczona została na 9 języków. Książka Piotra Pazińskiego „Pensjonat” na 14, Magdaleny Parys „Magik” na 11, a „Frajda”  Marty Dzido na 5 języków obcych.

PIK podkreśla, że w tym roku kapituła Konkursu EUPL zmieniła regulamin konkursu, tak aby zwiększyć jego potencjał promocyjny. W efekcie krajowi organizatorzy dokonują wyboru jednej książki nominowanej do europejskiego finału konkursu. Z listy 13 nominowanych autorów zostanie wyłonionych sześciu laureatów, w tym jeden główny. Wyboru dokona siedmioosobowe jury EUPL i ogłosi swoją decyzję w czasie Targów Książki w Lipsku.

„Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej polskim kandydatem do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej

Zwycięzcę eliminacji krajowych EUPL 2023 wybrało polskie jury w składzie: Agnieszka Budnik – literaturoznawczyni, krytyczka literacka (Uniwersytet A. Mickiewicza), Sonia Draga – prezes PIK, Krzysztof Grudziński – członek Rady PIK, prof. Ryszard Koziołek – literaturoznawca, historyk literatury (Uniwersytet Śląski), przewodniczący jury, Małgorzata Skowrońska – członek Rady PIK, Justyna Sobolewska – krytyczka literacka.

Wyboru zwycięskiego tytułu dokonano spośród 5 książek, które dostały się do krajowego finału. Oto one:

Ostatecznie zwycięskim tytułem z Polski, a tym samym kandydatem do Nagrody EUPL 2023, została książka Sabiny Jakubowskiej „Akuszerki”.

Książki nominowane do nagrody EUPL 2023 ogłoszone zostały podczas Targów Książki w Bolonii i są dostępne na stronie EUPL.

Laureat nagrody EUPL otrzymuje 20 tysięcy euro, z czego 10 tysięcy euro musi przeznaczyć na promocję i tłumaczenia. Wyróżnieni otrzymują 10 tysięcy euro (w tym 5 tysięcy na promocję i tłumaczenia).

Wdzięczność tysiącom bezimiennych kobiet

W uzasadnieniu wyboru jury czytamy:

Wzruszenie, ciekawość, oszołomienie, współczucie, przemiana świadomości zamiast spodziewanych: przestrachu, wstrętu, niezrozumienia, obcości, odrzucenia. Oto, co robią z czytelnikiem „Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej. Lektura tej książki zapiera dech, jak wtedy, gdy doznajemy nagłego olśnienia, stając wobec rzeczywistości, której istnienia byliśmy świadomi, ale którą dopiero sztuka zdołała uczynić widzialną i pojmowalną.

Przewodniczący jury prof. dr hab. Ryszard Koziołek podkreśla, że choć książka opowiada o najbardziej fundamentalnym wydarzeniu ludzkiego życia, powszechnym wśród wielu istot żywych i koniecznym dla ludzkiego istnienia, stoi za nim z gruntu kobiece doświadczenie. I dodaje:

To powieść o trwających nieprzerwanie narodzinach człowieka. I o kobietach, które przez wieki towarzyszyły rodzącym kobietom w trudnym, ryzykownym i bolesnym dawaniu ludziom życia.

Jury podkreśla, że książka Jakubowskiej ma epicki rozmach, setki bohaterów, zmienny styl i narrację, która na różne sposoby próbuje dobrać się do odmiennych światów historycznych i społecznych bohaterów powieści.

Uzasadniając wybór, zwrócono uwagę, że czytelnik zostaje wciągnięty przez encyklopedyczne bogactwo wiedzy o sztuce położniczej sprzed ponad stu lat, ale przede wszystkim fascynujące, złożone, doskonale skonstruowane postacie tytułowych bohaterek. Wędrujemy z nimi ponad pół wieku przez wielokulturową Galicję XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Odwiedzamy chałupy, domy, dwory szlacheckie, drogi, łąki i lasy w czasach, gdy ludzie rodzili się wszędzie, a najrzadziej w szpitalu. Jakubowska przeprowadza czytelnika przez klasy, płcie, kultury, religie, rasy i wyznania, które wszystkie zaczynają się w brzemiennym ciele kobiety. Doskonale udokumentowana źródłowo powieść nadaje postaciom, zdarzeniom i mikroświatom bohaterów wizualną autentyczność i psychologiczną wiarygodność. Szlachetne sztuczki literatury wikłają nas emocjonalnie w przeżycia bohaterów i czynią z nas współtowarzyszy autorki w osobistej podróży do świata jej przodkiń, na czele z prababką, legendarną akuszerką, której dziennik stał się inspiracją dla mądrej i pięknej fikcji. Autorka spłaca dług swoich pisarskich narodzin, a my naszym zaczytaniem wyrażamy wdzięczność tysiącom bezimiennych kobiet, które swoją wiedzą, doświadczeniem i mądrością przez wieki pomagały ludzkości przychodzić na świat.

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek – przewodniczący jury

źródło: Polska Izba Książki


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 15.03.2023 11:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post