Wyzwanie czytelnicze LC
The Slave
historyczna

Piękna, pełna głębokich przemyśleń historia wielkiej miłości żydowskiego uczonego Jakuba do młodej polskiej góralki Wandy. Akcja powieści rozgrywa się w XVII wieku, w okresie gdy Kozacy pod wodzą Chmielnickiego grabili polskie wsie i miasta, szczególe okrutnie rozprawiając się z ludnością żydowską. W ponurej scenerii ciemnoty i zacofania ówczesnej wsi rodzi się piękne uczucie między dwojgiem ludzi, należących do odmiennych kultur. Stają oni przed trudnym problemem, ponieważ prawo i obyczaje nie pozwalają Wandzie na zmianę wyznania. Jakubowi zaś nie wolno poślubić gojki. Dramatyczne dzieje tych dwojga posłużyły autorowi za pretekst do głębokiej analizy stosunków polsko-żydowskich.

Posłowie Piotr Kuncewicz.

źródło opisu: Alfa, 1991

źródło okładki: www.allegro.pl

Shoshana25 | 2012-11-09

Najwspanialsza historia o miłości, sile i wierze w drugiego człowieka. "Niewolnik" to jedna z tych książek od których nie sposób się oderwać. Każda kolejna strona przynosi zwroty akcji i wielkie emocję. Genialne.

Marta | 2019-01-21

Na książkę natrafiłam przypadkiem i choć jestem wielką fanką literatury żydowskiej, dopiero teraz poznałam dystyngowaną narrację Singera, która hipnotyzuje! Gdzieś w komentarzach przeczytałam, że to historia miłosna i strasznie mnie zasmuciło to blade odbicie tej przepięknej opowieści. Przepełniona wiarą, pięknem i świeżością, a jednocześnie nienawiścią, zezwierzęceniem i pogaństwem. To wielka sztuka spleść ze sobą dwa tak odmienne światy w jedno i doprawić szczodrą porcją miłości.
Książka pozostawiła po sobie niedosyt nie do zastąpienia, dlatego przygodę z literaturą Isaaca Singera postanowiłam kontynuować.

Adam | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Piękna książka, mimo kilku banalnych rozwiązań. Nie jestem fanatykiem historii Rzeczpospolitej sprzed rozbiorów, ale nie sądzę, żeby było w niej aż tak źle obyczajowo jak opisuje to Singer. "Przegięcie" będzie bardzo nieprecyzyjnym określeniem w tym przypadku.

Jeśli powiem, że to jedna z najpiękniejszych historii miłosnych, to to i tak będzie za mało xD
Miałam przyjemność zapoznać się z audiobookiem. Lektor miał dwa tony głosu. Jeden Jakuba i Wandy, drugi dla pozostałych bohaterów - ten drugi ton kojarzył mi się z wsią, z ludźmi, którzy wierzyli w to, w co wierzyli ich rodzice i dziadkowie i którzy nie dopuszczali do siebie innych myśli oraz wiadomości.
Miłość, jaką darzyli się wzajemnie Jakub oraz Wanda, to uczucie, którego nie sposób się wyrzec. Jedno dla drugiego było w stanie poświęcić dosłownie wszystko i w ogóle nie kwestionowało niczego - dla mnie Wanda jest o wiele bardziej dojrzałą postacią niż wiele bohaterek romansów.
Polecam. Singer obdarzył świat cudowną opowieścią o miłości, której nie akceptował nikt poza samymi zainteresowanymi oraz Bogiem.
Dłuższa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/09/15/isaac-bashevis-singer-niewolnik-audiobook/

kano11 | 2014-08-14

Ta ksiazka to klasyka - Singer to noblista, do tego urodzony i wychowany w Polsce (ktora tak w ogole okreslal jako swoja ojczyzne, nawet po przeprowadzce do hameryki). Powiesc opowiada historie Zyda, ktory zostaje niewolnikiem w jednym z polskich majatkow ziemskich, historie jego milosci z chlopka i tragedii, do ktorej milosc ta prowadzi. Takich ksiazek juz sie nie pisze, takich wspanialych pisarzy juz nie ma. To po prostu musi przeczytac kazdy milosnik ambitnej literatury. POLECAM!

alexa | 2012-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Obraz życia społeczeństwa na wsi w połowie XVII wieku.Żydzi i Polacy pomieszani, pokłóceni, poróżnieni na tle wiary, swoich obrzędów i tradycji.Nędza,analfabetyzm,zabobony brud i niechlujstwo to właśnie opisuje Isaac Bashevis Singer w swojej książce.Niewolnik Jakub człowiek głębokiej, fanatycznej wiary żyje 5 lat w środowisku wiejskim jako parobek w warunkach skrajnie prymitywnych w oborach i spichlerzach.Znajduje czas i możliwości na modlitwy i studiowanie Biblii.Zagłębia się i medytuje nad Talmudem.Dni jego egzystencji odlicza wschodzące i zachodzące słońce.Obcy i szykanowany, wyśmiewany ze swojej pobożności przez wiejskich prostaków znajduje ukojenie w obcowaniu z przyrodą i zwierzętami na stokach gór w letnie miesiące.
Urzekły mnie opisy krajobrazu.Chwilami niemalże czułam zapach tych lasów, łąk, słyszałam świergot ptaków :)
Na szczęście Jakub musi się posilać a pożywienia w góry dostarcza mu Wanda.
I tu się wszystko zaczyna.
Niezwykle piękna opowieść o miłości.Opisana...

Guede | 2015-09-05

Rewelacyjna powieść, o miłości, o ludziach, o życiu w realiach (chyba) XVII wiecznej Polski. Jak zawsze u Singera, bez żadnych zakłamań, kreślone mocno widoki ludzkiego okrucieństwa, kontrastowane z gotowością innych ludzi, do pomocy i poświecenia. Książka ma wewnętrzną dramaturgię, która nie wynika ze zwrotów akcji, ale zbliżenia się do bohaterów, zresztą, uwidacznia fakt, że choć pozornie żyjemy w czasach bardziej humanitarnych, to jakby, jest to tylko zmianą ilościową. W rzeczywistości realia fabuły są bardzo bliskie.

rozczytanaangelina | 2012-07-10
Przeczytana: maj 2012

Przejmująca opowieść o żydach oraz o pewnej przezwyciężającą zasady religii żydowskiej miłość do zwykłej kobiety.

monika | 2013-09-30
Przeczytana: 08 października 2013