Początek

Wydawnictwo: Sens
83-86944-62-5
farfallam

Inne wydania

"Początek" Andrzeja Szczypiorskiego to książka, która powinna znaleźć się w każdej domowej bibliotece. Dlaczego? Jest to powieść niezwykła, która porusza problem tolerancji, tożsamości narodowej, polemizuje z polskimi (i nie tylko) mitami, dotyka spraw często bolesnych i wstydliwych. Szczypiorski nie dzieli ludzi ze względu na narodowość czy wykształcenie, dowodzi, że Człowiekiem może być przedstawiciel każdego narodu, ale też żaden naród nie może sobie uzurpować prawa do wyjątkowości czy świętości, bo w każdym rodzą się także zbrodniarze i niegodziowcy.

książek: 1900
Gosia | 2014-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 lipca 2014

Książkę Andrzeja Szczypiorskiego wybrałam przez przypadek. Na okładce mojego wydania znajduje się XIX-wieczna dama z wachlarzem, co nie sugerowało poważnych treści zawartych w książce. Książka jest jakby zbiorem opowiadań, które się zazębiają, bo dotyczą tych samych osób związanych ze sobą przyjaźniami, sąsiedztwem, znajomościami, a przedstawione wydarzenia widzimy oczyma różnych osób biorących w nich udział. Różne też są emocje, przemyślenia, systemy wartości, sposób odczuwania i reagowania na konkretne sytuacje. Akcja toczy się głównie w Warszawie w czasie II wojny światowej i dotyka problematyki żydowskiej: getta, ratowania żydowskich dzieci, a z drugiej strony denuncjacje i wydawanie Żydów w ręce gestapo. Autor pokazuje jak wielokulturową społecznością byli mieszkańcy Warszawy przed wojną. Książka porusza wiele trudnych tematów: wojna i okupacja i postawy wobec nich, odwagę i strach, poczucie winy, trudne nieraz wybory, walka o przetrwanie. Porusza też temat tożsamości...

Pokrecona | 2014-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2014

Książka ”Początek” Andrzeja Szczypiorskiego została polecona mi przez znajomego z portalu czytelniczego jako literacka perełka. Na okładce wydania, które udało mi się wypożyczyć z biblioteki, znajduje się dama z wachlarzem, byłam pełna sprzecznych uczuć co do tematu książki, gdyż oczekiwałam treści wojennej, historycznej. Oczywiście gdy zagłębiłam się w temat, stwierdziłam , że faktycznie książka przenosi nas w lata II wojny światowej, gdzie ludzie cierpią z powodu poniżeń, obłudy czy też kłamstwa. Gdzie bezkarność silnych i bezbronność Żydów sprawia, że emocje biorą górę. Książka ta pokazuje świat tyrański i mroczny. Autor obalił mnóstwo zakorzenionych w społeczeństwie stereotypów, między innymi pokazał, że nie każdy Niemiec był okrutny, oraz że nie każdy Polak okazał się patriotą. Z opowieści bohaterów poznajemy prawdziwą niewolę, uliczne egzekucje, życie w gettcie. Oni to wszystko przeżyli i poznali ciałem oraz duszą. Nie sposób czytać , jak i pisać spokojnie o takim...

Pela | 2015-11-01
Przeczytana: 31 października 2015

"Początek" Andrzeja Szczypiorskiego to jedna z książek, które zapadają głęboko w pamięć i tak wybitna, że właściwie nie wiem co napisać. To książka o wojnie, ludzkich wyborach, Holokauście i przede wszystkim o ludziach. Książka podzielona jest na rozdziały które pozornie nie mają z sobą wiele wspólnego, jednak losy bohaterów krzyżują się ze sobą, splatają. Andrzej Szczypiorski ukazuje przede wszystkim wojenne losy i wybory kilku Polaków, Żydów i Niemców. W każdej nacji są szmalcownicy i nikczemnicy ale z drugiej strony też ludzie szlachetni i po ludzku dobrzy. Autor obala powszechne schematy myślowe na temat poszczególnych nacji. Sama się zastanawiam jak ja bym się zachowała w sytuacji tak skrajnej i dramatycznej jak okres II wojny światowej. Może stałabym obojętnie i wydawałoby mi się, że przecież nic złego nikomu nie robię.
Bardzo gorąco zachęcam do przeczytania tej książki i serdeczne dziękuję Pokreconej która zachęciła mnie do przeczytania tej książki.

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Szczypiorskiego (1928-2000) pamiętam z "Kobry" i z "Polityki" (1965-75). Przy pomocy "Kobry", pod pseudonimem Maurice S. Andrews, wyludniał, co czwartek, ulice miast. Telewizorów było mało, to całe kamienice integrowały się u szczęśliwego posiadacza. "Początek" wydał w 1986 (w Niemczech pod tytułem"Piękna pani Seidenman"). Ze względu na nietypowy charakter mojej recenzji, czuję się zobligowany do wysunięcia propozycji, abyście Państwo przeczytali ją dopiero po lekturze
Bo Szczypiorski porusza wiele drażliwych tematów, posługując się często drwiną i ironią, a ja zgadzając się całkowicie z nim, wybrałem drogę cytatów, które zubożą Państwu przyjemność osobistego ich odkrywania. Nie sposób poruszyć wszystkich tematów przeto pozostawiam traumatyczny wyjazd bohaterki z Polski w 1968 (symbolika Alei Szucha) czy eksponowany już u Miłosza temat karuzeli na pl. Krasińskich (str.315 –...

Moim zdaniem to najwybitniejsza książka Szczypiorskiego (obok "Mszy za miasto Arras").
Chociaż podejmuje ważne i dramatyczne problemy, napisana jest bez patosu, który często towarzyszy polskim rozważaniom o wojnie i Holokauście.
Autor pokazuje w powieści różne reakcje ludzi na ekstremalne sytuacje, jakie zrodziła druga wojna światowa; najbardziej dobitne są zachowania wobec ukrywających się po aryjskiej stronie Żydów i wobec powstania w getcie. Fragmenty opisujące karuzelę i bawiących się na niej ludzi oraz niektóre wypowiedzi na temat ginących Żydów na zawsze zapisały się w mojej pamięci...

Szczypiorski w przekonujący sposób obala w swej powieści stereotypy - udowadnia, że nie każdy Niemiec był zły, nie każdy Polak okazywał się patriotą (nie każdy również był szmalcownikiem), nie każdy Żyd był ofiarą.
Jednocześnie autor stawia ważne pytanie: czy obojętny znaczy niewinny? Odpowiedź czytelnik musi znaleźć sam.

Marzenia | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 18 maja 2014

To dobra książka!
Najogólniej: autor "przedstawia" nam kilka powiązanych (przyjaźnią, miłością, interesami lub zwykłym sąsiedztwem ) ze sobą z czasu okipacji osób. Są wśród nich między innymi -młody chłopak, mecenas, Żydówka, Niemiec, zakonnica. Autor prowadzi nas monologiem wewnętrzym tych właśnie "ofiar figlów historii". Odprowadza każdą z tych osób w sposób łagodny, cichy poprzez lęki, pogodzenie się, bądź złamanie wewnętrzne rokiem 68, utożsamianie z Polską, tęsknoty, marzenia aż do śmierci ( newielu opisanym osobom udaje się przeżyć okupację). Każdy rozdział jest takim właśnie "prowadzeniem" przez Życie.

Na końcu są cytowane opinie o książce, pierwszy raz widzę tak wile i tak dobrych opinii. Ponadto przytoczono m.in. zagraniczne wydania książki aż w 14 językach.

almos | 2015-09-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Książka o okupacji niemieckiej w Polsce napisana w latach 80-tych, w swoim czasie bardzo popularna, obecnie się zestarzała. Ma się wrażenie, że jest głównie świadectwem obowiązującego w latach 80-tych kanonu opisywania okupacji. Autor pisze tak żeby zadowolić Polaków i Niemców (zresztą w Niemczech książka zdobyła dużą popularność), ale z rzeczywistością okupacyjną jego opis ma niewiele wspólnego. Niemniej to piękna, wysmakowana proza.

Książka traktuje o Polsce w czasie okupacji niemieckiej, przedstawiając losy kilkunastu bohaterów, splecione ze sobą, ale po wysłuchaniu audiobooka miałem mieszane uczucia. Po pierwsze wszyscy w tej książce mają głębokie życie wewnętrzne, filozofują, nawet krawiec męski Kujawski, filozofuje o tym że nie może specjalnie filozofować, bo nie ma wykształcenia. To daje wrażenie sztuczności, bo wtedy ludzi zajmowało przeżycie następnego dnia, a nie mędrkowanie. Poza tym okropieństwa wojny i okupacji jakby za szybą są, nierzeczywiste i nieważne.

Ma...

Haneczka | 2013-08-02

Świetna książka! Czytałam ją w szkole średniej, chociaż nie była lekturą omawianą przez nas, a jedynie zaproponowaną przez polonistkę do przeczytania. I rzeczywiście, warta była czasu (którego w klasie maturalnej nigdy przecież za dużo) poświęconego na jej przeczytanie :)

Nola | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

To powieść o Polsce i Polakach, o życiu i śmierci, a także o Bogu i tolerancji.
Pozycja książkowa obowiązkowa dla każdego.

Felicity | 2014-01-27

Ksiazka wybitna, choć poruszająca trudne tematy.
Wojna, tożsamość, poczucie winy, przynależność narodowa, trudne wybory, przetrwanie.
Zdecydowanie nie jest to powieśc do poczytania dla rozrywki, ale dla głębokiej refleksji i humanistycznych objawień. Polecam