Podróż Bena

Cykl: Piąte dziecko (tom 2) | Seria: Biblioteka Babel
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Ben, in the World

Inne wydania

Bezwarunkowa miłość matki do Bena, bohatera poprzedniej książki Doris Lessing Piąte dziecko, doprowadziła do rozpadu rodziny. Odmieniec Ben dorasta i znowu staje oko w oko z obcym światem, oszołomiony i samotny. z tęsknotą wpatruje się w twarze napotykanych ludzi, ale znajduje tam jedynie lęk i wrogość, rzadziej dobroć. Losy rzucają go na południe Francji, do Brazylii, wreszcie w Andy, gdzie odkry

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007

źródło okładki: http://www.piw.pl/

talia44 | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

"Podróż Bena"to kontynuacja wspaniałej książki Doris Lessing "Piąte dziecko".
W drugiej części Ben nie jest już dzieckiem lecz osiemnastoletnim mężczyzną wyglądającym na lat czterdzieści,który nie radzi sobie w cywilizowanym społeczeństwie.
Ben ma świadomość,że jest inny.Ta inność i łatwowierność jest wykorzystywana przez ludzi,których spotyka na swojej drodze.A przecież Ben mimo inności jest człowiekiem bardzo wrażliwym i trudno mu sobie poradzić z wszechobecnym niezrozumieniem i brakiem akceptacji.
"Podróż Bena" to książka o samotności i wielkiej potrzebie bliskości i miłości.

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

To poniekąd ciąg dalszy „Piątego dziecka” /1988/, napisany 12 lat póżniej /2000/. Idiota ma teraz 18 lat. Muszę podkreślić, że używam określenia „idiota” nie w sensie potocznym, lecz ściśle naukowym. Teraz zapanowała moda, by „idiotyzm” zastępować przydługim określeniem:
„niesprawność intelektualna w stopniu znacznym /upośledzenie umysłowe znaczne/, ograniczające IQ do 20-34”.
Przez parędziesiąt stron się zżymałem, że nuda, że pomysł ściągnięty z „Myszy i ludzi” Steinbecka, że dosyć mam kalekich, zboczonych, ułomnych, niepełnosprawnych, nieuleczalnie chorych etc, bo niby dlaczego w kółko mam czytać o mniejszości, skoro należę do większości populacji, zdrowej na ciele i umyśle.
I nagle, koło 50 strony, mnie wciągnęło, i mocno trzymało do ostatniej strony. Może trochę za dużo „awansów społecznych”, bo w realu nie przechodzi się tak łatwo z prostytucji ulicznej „na...

BagatElka | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Odbyłam podróż z Benem,bolesną,miejscami okrutną a jednak nie pozbawioną ludzkiego zrozumienia i życzliwości.
W nas wszystkich tkwi lęk przed nieznanym,odmiennym i z reguły reagujemy strachem i wrogością ponieważ czujemy się zagrożeni.
Zdarzają się jednak ludzi,którzy potrafią pokonać bariery,stłumić obawy i otworzyć swoje serca na tę drugą,obcą istotę.Podziwiam ich za to ,za ich siłę i dobroć,za tolerancję i zrozumienie.
Jestem pełna wątpliwości i obaw czy sama byłabym w stanie zdobyć się na podobny gest.Czy umiałabym pokonać lęk?
Pytań i przemyśleń pojawia się tyle,że czuję się przytłoczona tym niewielkim tomem opowieści o Benie.
Z jednej strony rozbudziłam w sobie apetyt na prozę pani Lessing,z drugiej natomiast boję się tego jak silne emocje wzbudzi i jak głęboko dotrze.Pomimo tego zachęcam do przeczytania "Podróży Bena".

Ania | 2016-01-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Podróż Bena" nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak "Piąte dziecko", warto ją jednak przeczytać, bo obie części tworzą spójną całość. I chociaż od przeczytania "Piątego dziecka" minęło kilka tygodnia, dziś za sprawą części drugiej zmieniło się to, jak ją postrzegam.
O ile w pierwszej części poznawaliśmy stosunek rodziny i świata do Bena, w drugiej zagłębiamy się w jego umysł, przeżycia i sposób odbierania rzeczywistości.
Największe wrażenie zrobiła na mnie prostota i jasność myśli bohatera ukazane za pomocą krótkich i niesamowicie trafnych zdań.
Autorka jest sprawną manipulatorską, wpędziła mnie w poczucie wstydu. Ja łatwo oceniłam Bena, a Ona z łatwością mi to wytknęła.
Zakończenie rekompensuje odrobinę naciąganą treść. Znów było dwuznacznie, bez gotowych odpowiedzi, z rozterkami i bardzo niewygodnie.
Drażnią - chociaż nie wpływają na moją ocenę - liczne błędy ortograficzne.

Joanna | 2013-05-14
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Kontynuacja losów „Piątego dziecka” – Bena Lovatta , który czując się odtrącony przez rodzinę opuszcza dom i jako najsilniejszy w grupie młodocianych przestępców zostaje ich przywódcą. Kradnąc, włamując się nocą do sklepów, wdając się w uliczne bójki Ben zostaje dotkliwie pobity . Przypadek sprawia, że spotyka człowieka proponującego mu pracę na farmie. Ciężka praca, obcowanie z przyrodą przynosi mu mnóstwo radości, niestety farma zostaje sprzedana i Ben trafia na ulice Londynu jako bezdomny i bezrobotny bez środków do życia. Przygarnia go stara osiemdziesięcioletnia schorowana kobieta . Dla Bena jest pierwszą w życiu osobą, którą darzy zaufaniem , osobą, która dostrzegła w nim człowieka . Choroba starej kobiety, jej pobyt w szpitalu oraz brak środków do życia zmusza Bena do szukania pracy. Poznaje Ritę, prostytutkę oraz jej opiekuna. Pozyskując jego zaufanie do Rity, wykorzystując jego opóźnienie umysłowe i naiwność Ben zostaje wplatany w przemyt narkotyków na południe Francji....

Aga CM | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Dawno temu przeczytałam książkę "Piąte dziecko" tejże autorki. Mocno mną wstrząsnęła. Gdy dowiedziałam się, że pisarka stworzyła jej kontynuację - "Podróż Bena" - sięgnęłam po powyższą lekturę bez chwili zawahania. Spodziewałam się po niej bardzo wiele i odrobinę obawiałam się, że moje oczekiwania nie zostaną jednak zaspokojone w pełni. Czy się myliłam?

Książkę "Podróż Bena" można spokojnie czytać bez znajomości wspomnianej przeze mnie pierwszej części. Z tego faktu będą radzi zapewni Ci, którzy nie poznali jeszcze "Piątego dziecka". Jednak moim zdaniem dzięki temu, że wcześniej przeczytałam wyżej wymienioną pozycję, to mogłam lepiej zrozumieć całość przekazu, jaki starała się autorka przekazać czytelnikom. W "Podróży Bena" główny bohater ma już 18 lat. W oczach otoczenia jawi się jako ten zbyt duży, zbyt nieludzki. Żyje z dala od rodziny i próbuje odnaleźć własną drogę w życiu. Odwiedzając Londyn, południe Francji, Brazylię i Andy chłopak nieprzerwanie poszukuje...

allison | 2011-09-14
Przeczytana: 14 września 2011

Książka równie wstrząsająca i dająca do myślenia jak "Piąte dziecko", czyli wcześniejsze losy Bena i jego otoczenia.

Aż trudno pisać o swoich odczuciach po lekturze. Najlepiej chyba oddaje je pewien fragment, w którym jest mowa o smutku przygniatającym do ziemi.

Moją uwagę zwróciła tu także okładka - samotny, skulony, zagubiony, nagi człowiek, jako żywo przypominający głównego bohatera, o którym trudno zapomnieć po odłożeniu książki.

gwiazdka | 2013-02-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 13 lutego 2013

Książka wstrząsająca, potrzebowałam dystansu, żeby cokolwiek o niej napisać. Powieść o samotności, inności, wyobcowaniu. Chwilami jednak autorka nie przekonywała mnie, jej obraz Bena był za płaski, a narracja zbyt naiwna.

Besia | 2014-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 lipca 2014

Ta opowieść o człowieku, którego nie powinno być, który nie pasuje do nikogo - staje się jednocześnie opowieścią o ogromnej samotności.
Można to odbierać symbolicznie - w takiej samotności może utonąć każdy z nas.
Mnie książka ta (i jej pierwsza część "Piąte dziecko") skłoniła naprawdę do bardzo wielu przemyśleń. Obie książki uważam za swego rodzaju arcydzieła.

violabu Toczytam | 2013-01-16
Przeczytana: 2008 rok

"Podróż Bena" opowiada dalsze losy "Piątego dziecka". Widzimy tutaj świat z perspektywy człowieka-odmieńca (specyficzny rodzaj poważnego zaburzenia genetycznego), który nie do końca rozumie otaczający go świat, a świat nie rozumie jego. Spotyka w swoim życiu osboby, które chcą go jedynie wykorzystać, ale i takie, które starają się mu pomóc. Zakończenie szokuje. Warto przeczytać o tym, jak trudno jest z powodu choroby tak bardzo różnić się od reszty społeczeństwa. Autorka opowiada historię trochę beznamiętnie, nie narzuca emocji czytelnikowi. To powoduje, że kiążkę co jakiś czas trzeba odłożyć, zastanowić się, czasem przerazić, dopuścić własne reakcje.