Podróż Bena

Cykl: Piąte dziecko (tom 2) | Seria: Biblioteka Babel
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Ben, in the World
literatura piękna

Bezwarunkowa miłość matki do Bena, bohatera poprzedniej książki Doris Lessing Piąte dziecko, doprowadziła do rozpadu rodziny. Odmieniec Ben dorasta i znowu staje oko w oko z obcym światem, oszołomiony i samotny. z tęsknotą wpatruje się w twarze napotykanych ludzi, ale znajduje tam jedynie lęk i wrogość, rzadziej dobroć. Losy rzucają go na południe Francji, do Brazylii, wreszcie w Andy, gdzie odkry

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007

źródło okładki: http://www.piw.pl/

OstatniaKropka | 2019-05-02
Przeczytana: 01 maja 2019

Kontynuacja "Piątego dziecka", smutna opowieść o niezrozumieniu drugiego człowieka.
Świetny styl, jeśli znacie pierwszą część, sięgnijcie.
Warto.

Darek | 2019-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Zawiodło mnie zakończenie książki...

Helluo_librorum | 2019-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Bardzo rzuca się w oczy brak spójności między obrazem Bena przedstawionym w pierwszej opowieści, a tym z jej kontynuacji. Początkowo autorka chciała nas przekonać, że Ben to wcielone zło, teraz okazuje się, że jest tylko biednym, zagubionym dzieckiem w ciele dorastającego mężczyzny. Ze względu na tę niespójność traktuję tę historię raczej w oderwaniu od części pierwszej. Jako osobna historia jest to świetna, poruszająca (choć wielce nieprawdopodobna) opowieść o samotności i tym, jak łatwo przychodzi niektórym wykorzystywanie słabości innych ludzi.

Michal_Karol | 2018-07-09
Przeczytana: lipiec 2015

Ben. Człowiek-zwierzę, o starej twarzy, masywnych ramionach, owłosiony jak szympans. Dziwadło, na które wszyscy patrzą, a on boi się tego wzroku i od niego ucieka. Kierowany impulsami, zwierzęcymi instynktami i pierwotnymi emocjami. Wiedział, że nie wolno mu ich wyrażać, bo spotka go za to coś złego. Kiedy się bał, szczerzył się w zakłopotanym uśmiechu, jak się cieszył - skakał i śpiewał piosenki, które dla innych brzmiały jak szczekanie psa. Odczuwał żądzę brutalnego, zwierzęcego seksu, a zarazem ogromną potrzebę miłości. Nigdy nie spotkał kogoś podobnego do siebie, nikt też nie spotkał kogoś podobnego do niego (za wyjątkiem Alfreda, który widział podobną postać na prehistorycznym, skalnym malowidle). Sam z siebie nie krzywdził, chyba że sprowokowany.

Ale czy to nie część każdego z nas? Dziedzictwo przodków, zakodowane w genomie. Freudowskie "id", słynna "klatka z potworkami". Nasz cień, nasze odrzucone wewnętrzne dziecko, którego się boimy i którego się wstydzimy. Jak się z...

ira | 2018-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Druga część opowieści o Benie jest jeszcze mniej realna od poprzedniej.
Ni stąd, ni zowąd Lessing postanowiła postawić swoją pierwotną koncepcję na głowie i tak, jak w pierwszym tomie przekonywała czytelnika, że Ben to zło wcielone, morderca zwierząt i krzywdziciel ludzi, tak nagle zmieniła zdanie i uznała, że Ben jest w gruncie rzeczy dobry, tylko nikt go nie rozumie.
Mocno naciągana teoria, dodatkowo osadzona w kompletnie nieprawdopodobnej akcji, która rzuca Benem po całym świecie. Od prostytutek o złotych sercach, poprzez handlarzy narkotykami, reżyserów i światek artystyczny aż po pseudonaukowców - wszystko jest tak wydumane, że zwyczajnie nudne i nieprawdziwe. Sam Ben też jest papierowy i bez wyrazu, autorka nie potrafi nadać mu jakichkolwiek cech charakteru, miota się pomiędzy sprzecznościami - i w efekcie czyni postać swojego bohatera nijaką.
A całość wydana jest z żenującymi błędami ortograficznymi, co mnie zawsze irytuje dodatkowo.
Dobrze, że to takie krótkie było.

ucho_igielne | 2018-02-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 21 lutego 2018

W tym wypadku kontynuacja nie okazała się gorsza od poprzedniczki i za to duży plus. W książce „Podróż Bena” poznajemy dalsze losy opóźnionego w rozwoju Bena poznanego w „Piątym dziecku”. Ben ma już osiemnaście lat, choć wygląda na trzydzieści pięć. Nie jest już tak agresywny ani nie kontaktowy jak wcześniej, chociaż wciąż ma problemy aby odnaleźć się w życiu. Bardzo często czuje się zagubiony i zły. Demonstruje to wtedy światu szerokim uśmiechem co może być nieco mylące dla ludzi, którzy go dobrze nie znają. Poznaje nowych ludzi i odbywa dalekie podróże. Jest ciekawie. Chociaż akcja tak naprawdę rozkręca się w momencie gdy poznajemy prostytutkę Ritę i jej alfonsa Johnstona. Natomiast sam początek czytało mi się dość ciężko. Miałem wrażenie, że autorka ociera się o grafomanię stosując wiele zdań pojedynczo złożonych pod rząd. Ale całość wypada bardzo dobrze i taka też jest moja ocena. Jeśli czytaliście „Piąte dziecko” to nie wypada nie sięgnąć po „Podróż Bena”. Polecam.

krasnylud | 2018-01-14
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Kolejna książka z serii "nie wiem, za co ten człowiek dostał Nobla". Początek jest obiecujący, ale potem nie ma żadnej satysfakcji z tego, że się przeczytało, żadnego pay-offu. Jedynie sporadyczne wstawki "ich historia ma dobre zakończenie" są na plus, bo pogłębiają świat, pokazują, że bohaterowie istnieją po zakończeniu historii. Ale nie polecam. A w tym wydaniu znalazło się jeszcze kilka literówek.

Turysta | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

W jaki sposób mógłbym opisać tę historię,tak by nie zdradzić jej treści?Przykówa,drażni i...nie daje nadziei.To chyba najlepszy jej opis:nie daje nadziei a jeśli już to...i tu musiałbym powiedzieć zbyt dużo.Nie daje nadziei gdyż opisuje ludzi a oni nie dają otuchy.Może być człowiekiem to być okrutnym...dla innych.Myśleć tylko o sobie...I nikt...POLECAM.

Daria | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Jest mi niedobrze ze smutku po tej lekturze, tyle w temacie.

Antoni | 2017-09-05
Przeczytana: 02 września 2017

Kontynuacja ,,Piątego dziecka". Autorka opisuje dalsze losy Bena. Książka nie robi już tak piorunującego wrażenia, jak ,,Piąte dziecko". Tym niemniej lektura ciekawa. Lessing zauważa, że każdy z nas potrzebuje identyfikacji z jakąś zbiorowością. Nasza chęć bycia doceniony, pochwalonym i zrozumianym jest wpisana w nasze DNA.