Niewolnik

The Slave
837319682X
farfallam

Inne wydania

Niewolnik jest przede wszystkim powieścią o Żydach oraz przejmującą historią miłości wykształconego Żyda, Jakuba, i oddanej mu chłopki, Wandy. Jakub staje przed różnymi dylematami: zmaga się ze sobą, z polską i żydowską społecznością, z Bogiem, którego pyta, dlaczego istnieje na świecie zło i niesprawiedliwość. Nieustannie doświadczany przez człowieka i przez Wszechmocnego, do końca życia nie traci ani wiary w Opatrzność, ani życzliwości do ludzi.

Shoshana25 | 2012-11-09

Najwspanialsza historia o miłości, sile i wierze w drugiego człowieka. "Niewolnik" to jedna z tych książek od których nie sposób się oderwać. Każda kolejna strona przynosi zwroty akcji i wielkie emocję. Genialne.

Jeśli powiem, że to jedna z najpiękniejszych historii miłosnych, to to i tak będzie za mało xD
Miałam przyjemność zapoznać się z audiobookiem. Lektor miał dwa tony głosu. Jeden Jakuba i Wandy, drugi dla pozostałych bohaterów - ten drugi ton kojarzył mi się z wsią, z ludźmi, którzy wierzyli w to, w co wierzyli ich rodzice i dziadkowie i którzy nie dopuszczali do siebie innych myśli oraz wiadomości.
Miłość, jaką darzyli się wzajemnie Jakub oraz Wanda, to uczucie, którego nie sposób się wyrzec. Jedno dla drugiego było w stanie poświęcić dosłownie wszystko i w ogóle nie kwestionowało niczego - dla mnie Wanda jest o wiele bardziej dojrzałą postacią niż wiele bohaterek romansów.
Polecam. Singer obdarzył świat cudowną opowieścią o miłości, której nie akceptował nikt poza samymi zainteresowanymi oraz Bogiem.
Dłuższa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/09/15/isaac-bashevis-singer-niewolnik-audiobook/

kano11 | 2014-08-14

Ta ksiazka to klasyka - Singer to noblista, do tego urodzony i wychowany w Polsce (ktora tak w ogole okreslal jako swoja ojczyzne, nawet po przeprowadzce do hameryki). Powiesc opowiada historie Zyda, ktory zostaje niewolnikiem w jednym z polskich majatkow ziemskich, historie jego milosci z chlopka i tragedii, do ktorej milosc ta prowadzi. Takich ksiazek juz sie nie pisze, takich wspanialych pisarzy juz nie ma. To po prostu musi przeczytac kazdy milosnik ambitnej literatury. POLECAM!

alexa | 2012-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Obraz życia społeczeństwa na wsi w połowie XVII wieku.Żydzi i Polacy pomieszani, pokłóceni, poróżnieni na tle wiary, swoich obrzędów i tradycji.Nędza,analfabetyzm,zabobony brud i niechlujstwo to właśnie opisuje Isaac Bashevis Singer w swojej książce.Niewolnik Jakub człowiek głębokiej, fanatycznej wiary żyje 5 lat w środowisku wiejskim jako parobek w warunkach skrajnie prymitywnych w oborach i spichlerzach.Znajduje czas i możliwości na modlitwy i studiowanie Biblii.Zagłębia się i medytuje nad Talmudem.Dni jego egzystencji odlicza wschodzące i zachodzące słońce.Obcy i szykanowany, wyśmiewany ze swojej pobożności przez wiejskich prostaków znajduje ukojenie w obcowaniu z przyrodą i zwierzętami na stokach gór w letnie miesiące.
Urzekły mnie opisy krajobrazu.Chwilami niemalże czułam zapach tych lasów, łąk, słyszałam świergot ptaków :)
Na szczęście Jakub musi się posilać a pożywienia w góry dostarcza mu Wanda.
I tu się wszystko zaczyna.
Niezwykle piękna opowieść o miłości.Opisana...

Guede | 2015-09-05

Rewelacyjna powieść, o miłości, o ludziach, o życiu w realiach (chyba) XVII wiecznej Polski. Jak zawsze u Singera, bez żadnych zakłamań, kreślone mocno widoki ludzkiego okrucieństwa, kontrastowane z gotowością innych ludzi, do pomocy i poświecenia. Książka ma wewnętrzną dramaturgię, która nie wynika ze zwrotów akcji, ale zbliżenia się do bohaterów, zresztą, uwidacznia fakt, że choć pozornie żyjemy w czasach bardziej humanitarnych, to jakby, jest to tylko zmianą ilościową. W rzeczywistości realia fabuły są bardzo bliskie.

rozczytanaangelina | 2012-07-10
Przeczytana: maj 2012

Przejmująca opowieść o żydach oraz o pewnej przezwyciężającą zasady religii żydowskiej miłość do zwykłej kobiety.

monika | 2013-09-30
Przeczytana: 08 października 2013