Lesio

Okładka książki Lesio Joanna Chmielewska
Okładka książki Lesio
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Lesio (tom 1) Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Lesio (tom 1)
Królowa Polskiego Kryminału
Wydawnictwo Olesiejuk
2014-10-06
1973-01-01
Lesio Chmielewska

2029

Moja pierwsza w życiu przesłuchana w całości książka. Nie stałam się fanką audiobooków, ale dzięki tej metodzie mogłam "czytać" w pracy i przy wykonywaniu prozaicznych czynności domowych, więc na pewno nie był to mój ostatni audiobook.
Muszę przyznać, że nie rozumiem fenomenu "Lesia". Było kilka zabawnych momentów, ale nie takich, żeby śmiać się na głos. Główny bohater straszliwie mnie irytował, podobnie jak i cała gromadka z biura projektów. Miałam wrażenie, że to człowiek upośledzony umysłowo i w dodatku straszliwie pechowy. I kim był pojawiający się w powieści Przewodniczący Rady Narodowej?
Gdybym przeczytała tę książkę jakieś dwadzieścia lat temu prawdopodobnie moja ocena byłaby zupełnie inna, bo sporo kiedyś czytałam Chmielewskie i jej twórczość mi się podobała. Dziś natomiast są inne czasy, ludzie mają zupełnie inne problemy niż te, które spędzały sen z powiek społeczeństwu w latach siedemdziesiątych. Może ze mną jest coś nie tak, ale mnie przygody Lesia w ogóle nie bawiły. Mam w planach jeszcze przeczytać "Wszystko czerwone" i jak nie zaiskrzy to odpuszczam Chmielewską.
PS. Bardzo fajny lektor.

Na półkach: , , , , , ,

Dawno się tak nie ubawiłam. Świetna historia czytana przez świetnego lektora, czytał Tomasz Kot.

Ponieważ książka wydała mi się inna niż reszta powieści Chmielewskiej to z początku nie przekonywała mnie do siebie. Kryminał przypominał raczej powieść obyczajową.
Potrzebowałam czasu by zrozumieć, że przygody głównych bohaterów rozbawią mnie do łez.
Fantastyczne i przyjemne.

Fantastyczne i przyjemne.

Powrót do lektury po latach, ale to juz nie jest to, albo książka się zestarzała albo ja, jedno z dwóch. Powieśc składa się z trzech opowieści i mi najbardziej podobała sie trzecia, najmniej męcząca. na każdej stronie absurd goni absurd, nieprzewidziane wypadki głównego bohatera nie pozwalaja na rozwinięcie samej akcji. No i te realia ze starej Polski, troszke niedzisiejsze, mniej zrozumiałe. Ale generalnie książka dobra gdy ktoś lubi niezobowiązujące przygody.

Lesio, Lesio, Lesio - nie wiem, śmiać się czy płakać z bohaterów. Powrót do czasów słusznie minionych.

może nie miałem nastroju do tego typu książki czy jak, ale nie podeszła mi, nie bawił mnie ten żart, może książka po prostu się zestarzała.

Druga, po "Całym zdaniu nieboszczyka", najbardziej ukochana pozycja Chmielewskiej. Napad garbatych na pociąg to mistrzostwo, za każdym razem mnie śmieszy. Nie da się doświadczyć twórczości Mistrzyni polskiego kryminału bez Lesia. Jak powiedziałaby sama Autorka, pozycja Uczczona w mojej biblioteczce. Polecam z całego serca.

Pomimo sympatii do Chmielewskiej, "Lesio" niestety mnie rozczarował. Bardzo żenujący, prostacki humor. Duńczyk mówi po duńsku i Polacy nie rozumieją - hahaha, cóż to za beczka śmiechu. Autorka nie potrafi też tworzyć oryginalnych postaci, u niej wszyscy tak samo mówią, to samo myślą i tak samo się zachowują. Jak dla mnie książka była też dość nudna, powinna była się skończyć na dwóch historiach, bo trzecia już była wtórna. Wymęczyłam tę książkę i cieszyłam się, że kiedy już skończyłam.

Lesio- umysl szalony i nieprzewidywalny, dostarczyl mi kilku godzin blogiej przyjemnosci i nie dajacego niczym pohamowac sie usmiechu.:)
"Lesio" to moje pierwsze spotkanie z autorka. Polubilam jej pioro i poczucie humoru, nimalze od pierwszej kartki."Lesia" wchlonelam niczym deser po ciezkim obiedzie obfitujacym w literature wojenna i obozowa. Zabawna, nieprzewidywalna, momentami abstrakcyjna, niedorzeczna wrecz fabula, wciagnela mnie bez reszty. Postac glownego bohatera polubilam od razu: architekt, wyksztalcony ,zdolny, inteligentny mezczyzna, bezkresny w swej naiwnosci i lekkomyslnosci, z nieprzecietna wyobraznia, targany wieloma namietnosciami, przypadnie do gustu kazdemu czytelnikowi. Plus dla autorki, za obdarzenie wszystkich postaci powiesci nietuzinkowymi charakterami.
Czas spedzony z "Lesiem" to ciekawa przygoda.
Co do oceny, wahalam sie miedzy siedmioma, a osmioma gwiazdkami. W ostatecznosci poczucie humoru Chmielewskiej i ciety jezyk bohaterow przesadzily o mojej opinii.
Polecam.
"Czlowiek, ktory stracil wszystko, sila rzeczy nie ma juz nic do stracenia" (str 168)

Chmielewska ma bardzo specyficzny język, albo sie go kocha albo nienawidzi. Do tej pory przeczytalam wiele kryminałów i praktycznie każdy przypadl mi do gustu. Gdzieś polecono mi "Lesia", więc wypozyczylam książkę. Byłam przekonana, że to kolejny kryminał w stylu Chmielewskiej, okazalo sie jednak, że to absurdalna ksiażka pełna skeczów o Lesiu. Może byłoby to ciekawe, gdyby zostalo wystawione na scenie jako kabarat lub jako komedię w kinie. Książka "Lesio" ogromnie mnie zmęczyła i gdybym nie znała innych książek to nie sięgnęłabym już po tą autorkę.

• Joanna Chmielewska
  • Kryminały