Serce na temblaku

Cykl: Żaby i anioły (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
Judyta, Tosia, Adam

Inne wydania

Ciąg dalszy bestsellerowej powieści Nigdy w życiu!.
Judyta nie marzy już o rycerzu na białym koniu. Przeżywa cudowne chwile u boku mężczyzny. Kocha, a zarazem wciąż broni swej niezależności. Jest bardzo ostrożna, bo dawne rany jeszcze się nie zagoiły. Czy powtórzy się dobrze znany scenariusz: najpierw ślub, a potem serce na temblaku?

Katarzyna Busłowska | 2016-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

„Serce na temblaku” wzbudza we mnie mniejszy zachwyt niż „Nigdy w życiu!”, ale mimo to jest bardzo przyjemną lekturą. Przede wszystkim mam wrażenie, że druga część cyklu jest spokojniejsza. Judyta jest całkowicie pogodzona z rozwodem, wybudowała wreszcie swój malutki domek na wsi i żyje sobie w nim z własną zbuntowaną nastolatką i mężczyzną swojego życia. Oczywiście Zaraz, Potem i Borys też się gdzieś tam błąkają. Chodzi o to, że cały konflikt dzieje się w głowie głównej bohaterki, bo to ona jest zazdrosna, nieufna i niepewna.

Judyta nie ma już wątpliwości, że kocha Adama. Wie też, że on czuje do niej to samo. Problem w tym, że Jutka wciąż spodziewa się, że całe ich szczęście zniknie. Że on ją zostawi, bo jest za gruba, za stara, za biedna, zbyt naiwna, nie ma rudych włosów i za bardzo na nim wisi. Wszystkie swoje lęki zawdzięcza Temu od Joli. W końcu on odszedł do młodszej, ładniejszej i lepiej wykształconej. Judyta postanawia zmienić swoje życie. Zarobi kupę pieniędzy, schudnie,...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po obejrzeniu filmu z Danutą Stenką w roli głównej,postanowiłam sięgnąć do twórczości pani Grocholi i przekonać się, czy owa Judyta była naprawdę tak zwariowana, jak to zostało przedstawione w ekranizacji. Moje odczucia po lekturze książki ,,Serce na temblaku’’ są bardzo pozytywne. Mimo tego, że to drugi tom z serii o głównej bohaterce i jej rodzinie, potrafiłam się spokojnie odnaleźć w zdarzeniach.

Judyta wiedzie spokojne życie, mając u boku Adama, którego nazywa Niebieskim i swoją córkę Tosię. Te dwie osoby stanowią dla niej wsparcie w trudnych chwilach. A owych momentów w jej egzystencji nie brakuje! Kobieta zamartwia się przede wszystkim o pieniądze, które postanowiła zainwestować. Miała rzekomo wpłacić 10 000 zł, jakiemuś mężczyźnie w Niemczech, który po miesiącu sprawi, że owa kwota się podwoi. Oczywiście, interes okazuje się na tyle idiotyczny, że Judyta jako bohaterka naiwna, ładuje się w tzw. bagno. Papierów na to, że oddała w czyjeś ręce pieniądze, niestety nie ma, bo...

I jak tu nie kochać literatury, skoro trudnią się nią tak wspaniałe pisarki, jak Katarzyna Grochola?
Cóż zrobić, kiedy wszystko idzie nie tak? Przytulić się to słów, które wyszły z pod pióra p. Kasi, i... uśmiechnąć się, nawet przez łzy.
Judyta, jak zwykle radosna, wspaniałomyślna i po uszy zakochana pięknie żyje: przyjaźni się od lat z tymi samymi ludźmi, obdarowuje radosnymi chwilami otoczenie... i co rusz pakuje się w kłopoty obnażając własną naiwność oraz prostolinijność.
"Serce na temblaku" to nie jest "czytadło", to mądrość podszyta humorem, relaks w ukropie negatywnych emocji, delikatny, inteligentny dowcip oraz literacka polszczyzna, która gra w duszy na długo po odłożeniu książki na półkę.
Lektura jest niesamowita, a p. Grochola jak zwykle daje z siebie to, co najlepsze innym.
Zdecydowanie polecam!
Moja ocena:
10/10

Tosiaczek | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Skończyłam czytać tę książkę, ale jestem zmęczona. Czym? Huśtawką nastrojów Judyty, głównej bohaterki. Ta jej ciągła szarpanina, wieczne szukanie dziury w całym po prostu wykańcza. Fakt, ma za sobą nieudany związek, zdradę i rozwód, ale czy to ją tłumaczy? Czy musi ciągle doszukiwać się kolejnej katastrofy w swym życiu? Dopatruje się zdrady, gdzie jej nie ma, ma faceta, który ją kocha, a ona prawie niszczy ten związek. I ta wieczna samokrytyka, brak wiary w siebie. Przecież nikt nie jest idealny, trzeba polubić samą siebie, wtedy dopiero można być szczęśliwą.

Wiele osób zachwyca się książkami Grocholi, ale ja w nich nie widzę nic specjalnego. Liczyłam, że ta druga książka z serii będzie lepsza, ale znów się zawiodłam. Nie wiedząc, że tak będzie, wypożyczyłam z biblioteki jej kolejne części. No cóż, jestem uparta, przeczytam je wszystkie, ale pewnie żadna z nich mnie nie zachwyci.

I jeszcze jedno, już nawet nie polecę jej nikomu do przeczytania. Niech każdy czyta na swoją własną...

myślnik | 2013-04-20

Daję sobie radę!Nie daję!Ufff jestem silna!A jeśli znów zostanę ze złamanym sercem!Dobra,przecież miłość nie znika od tak!Ale dlaczego to musi być takie trudne!

Zabawne podejście to poważnych rozterek sercowych kobiety w średnim wieku!
Druga młodość,która jest gorsza niż pierwsza(powinnam już coś wiedzieć o życiu,a tu masz)!

Książka,która długo,długo leżała na półce mojej siostry.
Książka,która była prezentem dla niej od mojego faceta(teraz już eksia).Mogłaby mi się źle kojarzyć,ale nie!Co ona winna,że mężczyźni czasami okazują się draniami!

Anna Maria | 2014-01-06

Bardzo fajna książka,lekka na jeden wieczór.Chwilami czytałam z uśmiechem na twarzy.Podoba mi się warsztat pisarski Katarzyny Grocholi dlatego po ciężkiej lekturze lubię sięgać po książki tej pisarki.Polecam serdecznie:)

boziaczek | 2012-06-18

Świetna!

Justyna Antoniewicz | 2015-01-31
Przeczytana: 31 października 2014

Książki Pani Grocholi czyta się z uśmiechem na ustach, z wielką radością i przyjemnością. Bardzo przyjemna,,wspaniała. Losy Judyty przeżywałam i się uśmiałam do łez. Opowieść o miłości,życiowych wyborach. Judyta cudowne chwile u boku swego ukochanego spędzała. Uwielbiam czytać tą książkę i lubię jej styl.

Książkowo_czyta | 2011-03-16
Przeczytana: 16 maja 2007

Kolejna wizyta u Judyty ;)