Sacrum i rewolucja. Socjaliści polscy wobec praktyk i symboli religijnych (1870-1918)

Wydawnictwo: Universitas
historyczna

Elevander | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Prof. Chwalba podjął w tej książce temat stosunku polskich socjalistów do praktyk i symboli chrześcijańskich w okresie przed 1918 r. Tematyka jest ze wszech miar oryginalna, a przy tem budząca kontrowersje. Tymczasem Autorowi udało się zachować w tej pracy godną podziwu postawę badawczą "sine ira et studio". Należy się za to wielki szacunek, bo materia aż kusi do zejścia z naukowej bezstronności! Z książki można się więc dowiedzieć o próbach wprowadzania socjalistycznych odpowiedników sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, o pieśniach robotniczych na melodię kolęd oraz - to chyba najciekawsze - o wykorzystywaniu przez działaczy socjalistycznych chrześcijańskich tekstów i frazeologii. Przy tej okazji wychodzą na jaw duże różnice między socjalistami poszczególnych zaborów. Poziom merytoryczny i język narracji stoi na wysokim poziomie.

Książka z pewnością godna polecenia miłośnikom historii Polski XIX stulecia i zainteresowanych dziejami ruchu robotniczego, dla osób mało w tej...

Patrycja Chimkowska | 2014-10-20
Na półkach: Przeczytane, Historyczne