Wyzwanie czytelnicze LC

Nie­sa­mo­wite histo­rie

Tłumaczenie: Ewa Horo­dy­ska
Seria: Biblioteka Grozy
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
6,55 (51 ocen i 11 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
2
8
6
7
16
6
16
5
6
4
1
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788374703048
liczba stron
208
kategoria
horror
język
polski
dodał
Ciacho

Eli­za­beth Gaskell (1810−1865) to jedna z naj­wy­bit­niej­szych bry­tyj­skich pisa­rek XIX wieku. Znana jest z powie­ści „Pół­noc i Połu­dnie”, „Żony i córki” czy „Ruth” — gdzie kobiece boha­terki wal­czą nie tylko z prze­ciw­no­ściami losu, ale i o swoje prawa w świe­cie zdo­mi­no­wa­nym przez męż­czyzn. Ceniona za swoją twór­czość przez Char­lesa Dic­kensa ma też w dorobku kilka prób z...

Eli­za­beth Gaskell (1810−1865) to jedna z naj­wy­bit­niej­szych bry­tyj­skich pisa­rek XIX wieku. Znana jest z powie­ści „Pół­noc i Połu­dnie”, „Żony i córki” czy „Ruth” — gdzie kobiece boha­terki wal­czą nie tylko z prze­ciw­no­ściami losu, ale i o swoje prawa w świe­cie zdo­mi­no­wa­nym przez męż­czyzn.

Ceniona za swoją twór­czość przez Char­lesa Dic­kensa ma też w dorobku kilka prób z gatunku opo­wie­ści o duchach czy nowel gotyc­kich. Naj­słyn­niej­sza z nich „Opo­wieść sta­rej pia­stunki” weszła już do kanonu ghost-stories i jest włą­czana nie­mal do każ­dej anto­lo­gii. Podob­nie chwa­lona jest „Uboga kla­ry­ska”. Z kolei „Szara Dama” to kla­syczna opo­wieść w duchu histo­rii gotyc­kich, do któ­rych zali­cza się także pozo­stałe dwie nowele tego zbioru: „Opo­wieść dzie­dzica” i „Klą­twa rodu Grif­fi­th­sów”. Urze­kają one do dziś, a ich nie­sa­mo­wity kli­mat i mroczna atmos­fera są wręcz niedoścignione…

 

źródło opisu: Wydawnictwo C&T, 2014

źródło okładki: https://pl-pl.facebook.com/pages/Biblioteka-Grozy-...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (274)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6732
allison | 2017-08-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Na "Niesamowite historie" składa się pięć opowieści z dreszczykiem. Mają one charakter nowel i opowiadań. Wszystkie utrzymane są w nastroju grozy, chociaż - co oczywiste - dziś nie robią już tak wielkiego wrażenia na czytelnikach jak w czasach autorki.

W utworach pojawiają się elementy prozy szkatułkowej - często narrator czy bohater przytacza cudze relacje, co podnosi napięcie, raz wyjaśniając różne niedopowiedzenia i sekrety, innym razem jeszcze bardziej komplikując akcję.

Urzekająca jest sceneria, w jakiej rozgrywają się wydarzenia. To mroczne zamki, tajemnicza przyroda, rozległe wrzosowiska, okryte złą sławą miejsca...
Właśnie takimi opisami Elizabeth Gaskell buduje nastrój i urzeka nim czytelnika.
Podobnie rzecz ma się z burzliwymi perypetiami bohaterów, które są okraszone motywami miłości, zdrady, zemsty oraz nadprzyrodzonymi zjawiskami, np. rodzinną klątwą.

"Niesamowite opowieści" nie są lekturą dla tych, którzy lubią jedynie szybką akcję, krwawe sceny i dynamiczne...

książek: 3778

"Niesamowite historie" to literatura grozy, czego nie powinno się mylić z horrorami, bo to inny rodzaj opowieści. W przypadku grozy mamy przyciężki klimat rodem z powieści wiktoriańskich nastrajający do słuchania historii o duchach, tajemnicach starych domów. W ghost stories nie ma przyspieszonej akcji, wręcz przeciwnie, to opowieści oparte na opisach mających zadziałać na naszą wyobraźnię. W "Niesamowitych historiach" jest jak najbardziej gotyckie tło połączone ze strefą obyczajową przedstawione, jak na Gaskell przystało, dość skrupulatnie, z odpowiednio uwydatnionymi elementami gatunku.
Z "Opowieścią starszej piastunki" już wcześniej spotkałam się i sama nie wiem czy wywarła po takim czasie podobne wrażenie? Na pewno za drugim i kolejnym razem czyta się te opowieści inaczej. Już nie dla samego poznania szczegółów treści, a dla wkroczenia w ten niezwykły dawny świat. Natomiast najbardziej rozbudowaną, pełną różnorodnych motywów i jak najbardziej godną uwagi jest "Szara...

książek: 682
Nanette | 2016-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 maja 2016

Nie wiem, kto umieścił tę książkę w dziale "horror", ale chyba w ogóle jej nie czytał. Niesamowite, wcale nie musi oznaczać straszne. Owszem, pierwsze opowiadanie ma w sobie element grozy, duchy i mroczne organy, ale reszta to raczej kiepski thriller. Zbyt rozległe opisy tego kto, z kim i dlaczego, a za mało akcji. Książka raczej nijaka, zabrakło jej tego czegoś, co rozruszałoby akcję i trzymało w napięciu. Pozycja przeczytana jedyne ze względu na autorkę.

książek: 1260
Dociekliwy_Kotek | 2016-01-04
Przeczytana: styczeń 2016

Chociaż czytałam wcześniej "Szarą Damę" zamieszczoną w tym zbiorze, pod wpływem niewytłumaczalnego błędu instynktu samozachowawczego pokusiłam się o przeczytanie całego tomiku "gotyckich" nowel "grozy" Elizabeth Gaskell - prawdopodobnie dlatego, że do tej pory pozostaje jedną z lepszych pisarek, których książki czytałam.
No i co? Pięć nudnych, przegadanych opowiadań, w których grozy jest tyle, co kot napłakał, roi się za to od skomplikowanych relacji genealogicznych, mariaży i zadawnionych sporów, które na pewno zakończą się
a) klątwą
b) tajemniczym mariażem
ewentualnie obecnością jakiegoś szubrawca wątpliwej moralności.

Szkoda czasu.

książek: 2725
Bacha85 | 2016-06-15
Przeczytana: czerwiec 2016

Niesamowite historie Elizabeth Gaskell to zbiór pięciu mrocznych, gotyckich opowiadań autorki znanej między innymi z powieści takich jak: Północ południe, Panie z Cranford, Ruth, czy Żony i córki. Autorka udowadnia, że w krótkich formach radzi sobie równie dobrze, co w tych obszerniejszych i znajdziemy tu wszystko za co cenią ją czytelnicy.

Wszystkie opisywane w opowiadaniach wydarzenia rozgrywają się w dość odludnych ale i malowniczych sceneriach. Czy jest to zapomniany zamek we Francji (Szara dama), czy niewielkie miasteczko i okoliczny dwór Barford (Opowieść dziedzica). Niezależnie jednak od konkretnego miejsca akcji, wszystkie łączy jedno – oddalenie od wielkiego świata i towarzysząca im mroczna atmosfera. Jest to wręcz niezbędne w tego typu opowiadaniach, gdyż buduje klimat grozy i tajemnicy. Autorka wszystkie scenerie opisuje w sposób bardzo sugestywny, co tylko podkreśla wrażenia z lektury.

Zawarte w zbiorze opowiadania można podzielić na dwie grupy. Znajdziemy tu...

książek: 590
Grot | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane

Mimo iż z kobiecych ghost stories wyżej cenie sobie opowiadania Wharton i Freeman to jestem jak najbardziej zadowolony po lekturze Gaskell. Styl naprawde oryginalny,wręcz chyba niedościgniony tak jak napisano na okładce nowej publikacji c&t.Rzuca się w oczy bogata sfera obyczajowa w tym niewielkim zbiorze urzekająco wkomponowana w gotyckie tło.Czytając odczułem wrażenie swego rodzaju podobieństwa do warsztatu literackiego Lwa Tołstoja wmieszanego w klimat Edgara Allana Poe jakkolwiek by to niezgrabnie zabrzmiało.

Lektura momentami szła mi zadziwiająco opornie,spodziewałem się płynniejszego czytania,ale z drugiej strony można to zaliczyć jako plus.Nie wszystko jest dla mnie do końca jasne w tych opowieściach,jest pewna aura tajemnicy ale dobrze,to tylko zachęci mnie aby kiedyś z przyjemnością powrócić do Niesamowitych historii.Niektóre opowieści mogą się wydawać zbyt długie,ale być może to tylko złudzenie.

Nie,nie nie bójcie się aż tak ciężko jak M.R. Jamesa to się tego nie...

książek: 363
Faszczycki | 2018-11-20
Na półkach: Groza, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2018

Opowiadania w tym zbiorze to właściwie w 95% mikro sagi rodzinne o charakterze obyczajowym, z lekkim zacięciem historyczno-przygodowym. Tylko pozostałe 5% to elementy grozy i niesamowitości. Niemniej te mniejszościowe części prezentują dość wysoką jakość, co sprawia, że fani grozy nie powinni być bardzo zawiedzeni przeczytaniem tej książki. Koneserzy gatunku mogą ze zdziwieniem odkryć, że charakter występujących w opowiadaniach upiorów jest w pewnym stopniu prekursorski, a na pewno zdecydowanie interesujący. Oczywistość intrygi i przewlekłość narracji, zwłaszcza tam, gdzie dochodzi do objaśniania losów rodzin i ludzi z nimi związanych, może zniechęcać, ale tam, gdzie akcja przyspiesza, trzyma w dość dobrym napięciu. W sposób interesujący i dość trafny zostały również odmalowane niektóre charaktery.

książek: 1706
jabajbaj | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Ponure zamczyska, tajemnicze wrzosowiska, klątwy sięgające pradawnych czasów i ciężkie grzechy, za które trzeba zapłacić a nade wszystko niesamowity klimat - dokładnie tym cechują się opowiadania Elizabeth Gaskell zawarte w tym tomiku. Klasyka literatury grozy, która potrafi wciągnąć także i dzisiaj, nawet jeśli nie straszy już tak samo, jak kiedyś. Nie, to nie o akcje i tonę krwi w nich chodzi, zawiedzie się więc ten, kto sięgnie po ową lekturę spragniony właśnie takich "mocnych" wrażeń. Opowieści niesamowite z rodzaju tych, które serwuje nam Gaskell, to nie żadne horrory ani tym bardziej thrillery. To raczej historie dotykające momentami bardziej mrocznych zakamarków ludzkiej duszy, ocierające się o nadprzyrodzone motywy, mające wzbudzić w czytelniku niepokój i niepewność. Pisane pięknym językiem aż proszą, by smakować je delikatnie i powoli, nie zaś spieszyć się li tylko po to, by poznać zakończenie. Czasem bywa ciężko - chociażby opowiadanie "Klątwa rodu Griffithsów"...

książek: 160
Ifryt | 2016-06-18
Na półkach: Przeczytane

"Niesamowite historie" z przytupem otwiera świetny tekst "Opowieść starej piastunki". Mamy duchy, niepokojące dźwięki organów i tajemnice z przed lat. Opowiadanie jest utrzymane w niezwykłym klimacie grozy, którą we współczesnych książkach trudno odnaleźć.
Niestety dalsze historie nie są już tak dobre. W każdym musimy wysilić się nad zrozumieniem skomplikowanych drzew genealogicznych. Elizabeth Gaskell przykłada wielką wagę do przodków bohaterów i miejsc ich zamieszkania. Sama fabuła opowiadań jest prosta i przewidywalne ("Uboga klaryska"!). Groza jest dawkowana skromnie, subtelnie, w starym stylu, co daje oderwać się od wszelakiego epatowania "jumpscarami" i krwią we współczesnym horrorze.
Polecam fanom gatunku, bo warto się przekonać jak niegdyś straszono, a dodatkowym plusem jest kobiece spojrzenie na grozę.
Zagłębiając się w Bibliotekę Grozy zacząłem od świetnego Blackwooda i bardzo dobrych "Opowieści starego antykwariusza". Później mój zapał do serii ostudził...

książek: 884
Jagna | 2016-10-26
Przeczytana: październik 2016

Opowiadania "grozy", które zdecydowanie nie przetrwały próby czasu. Książka słaba i nijaka.

zobacz kolejne z 264 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd