Ciało pamięta. Psychofizjologia traumy i terapia osób po urazie psychicznym

Okładka książki Ciało pamięta. Psychofizjologia traumy i terapia osób po urazie psychicznym Babette Rothschild
Babette Rothschild Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psychiatria i psychoterapia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychiatria i psychoterapia
Body remembers : the psychology of trauma and trauma treatment
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2014-01-01
2014-01-01
Robert Andruszko
Psychologia psychoterapia psychiatria trauma urazy psychiczne

Wpływ traumy na to, jak reaguje ciało nawet wiele lat po zdarzeniu zostało wyjaśnione w przystępny sposób. Informacje o działaniu układu współczulnego i przywspółczulnego, pamięć somatyczna, dysocjacja, flashbacki i wiele innych elementów składających się na PTSD oraz podanie sposobu pracy z pacjentem są pomocne nie tylko terapeutom. Wiedza daje zrozumienie tego co się dzieje z ciałem, psychiką a to z kolei prowadzi do spokoju i akceptacji tych trudnych doświadczeń.

Bardzo polecam książkę dla osób, które zmagają się z PTSD, dzięki niej wiele zrozumiałam. Studiuję psychologię i nie jestem pewna, czy laik też w ten sposób by z niej mógł skorzystać, niemniej jednak wydaje mi się, że jest napisana przystępnym językiem. :) Oczywiście sama książka nie zastąpi terapii, ale może bardzo pomóc. Na moje PTSD zaczęłam patrzeć bardziej naukowo, a mniej osobiście.

Świetna pozycja dla psychoterapeutów, z dużą ilością szczegółowych informacji o psychofizjologii traumy.

To pozycja dla psychologów i psychoterapeutów. Pokazuje kilka przykładów pacjentów autorki, którzy podczas sesji przypomnieli sobie wyparte, ale zapisane w ciele traumatyczne wspomnienia.
Książka podzielona na teorie, która nie była dla mnie łatwa i praktykę, gdzie można znaleźć przebieg leczenia pacjentów B.Rothschild.
Polecam osobą studiującym psychologię lub działającym w kierunku leczenia osób z traumą. Ja osobiście nie znalazłem w niej nic wielkiego.

Polecam osobą studiującym psychologię lub działającym...

Staram się w życiu nie oceniać innych. Wychodzę z założenia, że niewiele o drugim człowieku wiem. Nie wiem, co myśli. Nie wiem, co czuje. Nie wiem, co przeżywa obecnie, ani czego doświadczył w przeszłości. Nie wiem, jakie schematy zachowania stosuje.
Czasem ktoś powie "jak to, nie pamiętasz?" Nie. Nie pamiętam. Nie muszę pamiętać. Nasz umysł jest tak fantastycznie skonstruowany, że sytuacje bolesne zapomina. A w momencie krzywdy - wyłącza się, żeby nas chronić. I to jest dobre.
Czasem możemy nie pamiętać latami albo zapomnieć na stałe. Czasem w trakcie terapii wspomnienia pojawiają się w formie flashbacków i trzeba to przepracować.
"Do objawów PTSD należą: 1) powtórne przeżywanie zdarzenia w rozmaitych formach sensorycznych (flashbacki),2) unikanie bodźców przypominających o traumie oraz 3) przewlekłe nadmierne pobudzenie autonomicznego układu nerwowego."
Jednak nasze genialne ciało pamięta. I to jest dobre.
Bo gdy ktoś mówi, że niepotrzebnie się boję, to ja jednak stwierdzam, że potrzebnie. Od zarania dziejów do chwili obecnej nasz gadzi mózg działa tak, że w chwili zagrożenia zamieramy, uciekamy lub walczymy. Więc skoro czuję lęk w jakiejś sytuacji, oznacza to, że może mi grozić niebezpieczeństwo, mimo, że mogę nie pamiętać. I to jest dobre.
Czasem jest tak, że jesteśmy "martwi" - dniami, tygodniami, latami - a potem nagle znajdujemy w sobie siłę, żeby uciec. I to jest dobre.
"Trauma to doświadczenie psychofizjologiczne, nawet jeśli traumatyczne zdarzenie nie powoduje bezpośredniego uszkodzenia ciała."
Życzę wszystkim, w kontekście jakichkolwiek traumatycznych zdarzeń, żeby nadszedł taki moment, by móc powiedzieć: "To już skończone. To było dawno temu. Przeżyłem."
I pamietaj: NIE OCENIAJ.

To bardzo dobra książka z dużą ilością dobrych informacji o wpływie traumy fizycznej i / lub emocjonalnej na psychikę człowieka. Ludzie nie mogą „po prostu wyrwać się z tego”, kiedy ich psychika została „uszkodzona” przez traumę. Często ludzie nie pamiętają traumy lub wyparli ją w jakiś sposób. Wiedzą tylko, że cierpią, czują się inaczej, miewają koszmarne sny. Ta książka usuwa tajemnicę leczenia traumy z umysłu i ciała. Łączy różnorodne metody leczenia i oferuje wyraźne przykłady tego, jak je integrować w sposób użyteczny, współczujący i skuteczny.

Doskonała lektura dla profesjonalistów, którzy praktykują terapię zorientowaną na mówienie lub zachowanie. Rothschild oferuje cudownie zwięzły argument za włączeniem ciała w terapię odzyskiwania traumy oraz proste, ostrożne i głęboko skuteczne sposoby włączenia terapii somatycznej w ich obecne podejście do pracy z klientami, którzy cierpią z powodu traumy, tej niedawnej, lub tej całkiem odległej. Ta książka powinna znajdować się na półce każdego terapeuty… Nacisk autorki na bezpieczeństwo - a zwłaszcza na stosowanie teorii zawsze w służbie bezpieczeństwa klienta - jest fantastyczny.

Dla osób, które mają podstawową znajomość psychologii i psychoterapii, oferuje szerokie zrozumienie wciąż rozwijającej się dziedziny terapii urazowej, i może pomóc wielu osobom w końcu zdecydować się na skuteczną profesjonalną pomoc i wybrać w tym celu kompetentnego terapeutę.

Książka podzielona jest na dwie części: 1) Teoria traumy - czym jest, jak jest przechowywana w mózgu i ciele, podstawowa nauka o traumie i tym podobne. 2) część praktyczną, czyli obejmującą leczenie urazowe - co robi się, gdy ma się klienta, który ma problemy związane z urazem - w jaki sposób współpracuje się z ciałem, aby uwolnić uraz.

Powody, dla których uważam tę książkę za przydatną, to:
1) jasny i bardzo zrozumiały język łatwy do zrozumienia.
2) ta książka jest fantastycznym wstępem do bardzo złożonego kierunku studiów, a gdy opanujesz podstawy, łatwiejsze będzie czytanie innych, bardziej złożonych materiałów.
3) techniki opisane w książce są bardzo przydatne w przypadku klientów z PTSD.

Kiedy doświadczamy traumatycznego zdarzenia, aktywują się mechanizmy obronne organizmu i wywołują reakcję stresową, która może sprawić, że odczuwamy różnorodne objawy fizyczne, zachowujemy się inaczej i doświadczamy bardziej intensywnych emocji.

"Jest to książka minimalistyczna - krótka i treściwa - gdyż chcę aby każdy zainteresowany miał czas na jej przeczytanie. Terapeuta znajdzie teorie i odpowiednie techniki, które przydadzą się w pracy, z wieloma, choć nie ze wszystkimi pacjentami..."

cała recenzja na stronie: http://autorzy365.pl/wplyw-traumatycznych-zdarzen-na-zdrowie-psychiczne_a6422

Pomocna w zrozumieniu PTSD i traumy, prezentująca myślenie o zagadnieniach i wynikające z niego bezpieczne techniki.

Z książki można naprawdę wiele się nauczyć. Polecam każdemu psychologowi, psychoterapeucie oraz osobom, które pracują z ludźmi po traumach.

Bardzo dobry, praktyczny podręcznik dla osób zajmujących się zawodowo pomocą psychologiczną. Bez nadmiernie rozbudowanej części teoretycznej, z konkretnymi wskazówkami i przykładami pracy terapeutycznej. Do tego - za rozsądną cenę.

Bardzo ciekawa i przystępnym językiem napisana książka. Pozycja przybliża pojęcia związane z traumą i urazem psychicznym zarówno w teorii jak i praktyce czyli poprzez sposoby pracy terapeutycznej, rozumienia psychosomatyki pacjenta i problematyki niewyrażonych emocji. Cenne źródło informacji.

"Ciało zapamiętuje traumatyczne zdarzenia za sprawą kodowania w mózgu doznań, ruchów i emocji, które są skojarzone z traumą. Wyleczenie PTS i PTSD wymaga zwrócenia uwagi na to, co się dzieje w ciele, a także na interpretacje dokonywane w umyśle. Język zasypuje przepaść między umysłem a ciałem, łącząc z sobą jawne i utajone wspomnienia. Pamięć somatyczna staje się osobistą historią, kiedy oddziaływanie traumatycznych zdarzeń zostaje do tego stopnia osłabione, że mogą one wreszcie zająć właściwe im miejsce w przeszłości".

• Psychologia
  • Psychoterapia
  • Terapia

Babette Rothschild Ciało pamięta. Psychofizjologia traumy i terapia osób po urazie psychicznym Zobacz więcej