Ciało pamięta. Tom 2. Rewolucja w terapii traumy.

Okładka książki Ciało pamięta. Tom 2. Rewolucja w terapii traumy. Babette Rothschild
Okładka książki Ciało pamięta. Tom 2. Rewolucja w terapii traumy.
Babette Rothschild Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psychiatria i psychoterapia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychiatria i psychoterapia
The Body Remembers Volume 2: Revolutionizing Trauma Treatment
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2021-02-22
2021-02-22
Anna Owsiak
psychoteraumatologia trauma psychologia psychoterapia dysocjacja

Jeśli ktoś czytał tom 1 i nie jest psychoterapeutą, ta pozycja wydaje mi się być zbędna. Sama w sobie jest oczywiście świetna, ale za mało nowych informacji, głównie to została dołożona dokładna analiza różnych etapów pobudzenia AUN, co jest oczywiście plusem. Pierwszy tom mnie zachwycił, drugi oceniam jako nie-niezbędne uzupełnienie.

Profesjonalizm, użyteczność, przejrzystość, tłumaczenie na przykładach - to określenia, które świetnie oddają charakter książki "CIAŁO PAMIĘTA tom 2 Rewolucja w terapii traumy" autorstwa Babette Rothschild. Jest to moje drugie spotkanie z pozycją z serii PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i ponownie jestem zachwycona. Nie wiem dlaczego ta seria nie cieszy się większą popularnością, a popularność zdecydowanie się jej należy. Mądre, pouczające i pozbawione patosu podręczniki teoretycznie dla terapeutów, które według mnie, są dla każdego, kto szuka odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkiej psychiki i pragnie zapanować nad swoimi emocjami.
Babette Rothschild skupia się na PTSD, czyli zespole stresu pourazowego, ale zaznacza, że jej praca może pomóc także ludziom cierpiącym na inne (powiedzmy) odmiany traumy. Dostarcza konkretnych wskazówek terapeutom, którzy pracują z ludźmi zmagającymi się z PTSD, a choroba ta wymaga leczenia, ponieważ znacznie utrudnia funkcjonowanie, o ile go całkowicie nie hamuje.
Najbardziej doceniam konkretne przykłady, zapisy sesji terapeutycznych z omówieniem niemal każdego słowa. Jest to fascynująca, ale i trochę przerażająca lektura, bo opisuje prawdziwych ludzi, którzy przeżyli w życiu piekło i nie mogą się pogodzić z przeszłością. O pewnych rzeczach nie sposób zapomnieć, pewne rzeczy należy "przepracować", ale Rothschild i tutaj nie daje prostych odpowiedzi. Karci terapeutów, w tym i siebie za zbytnie trzymanie się "reguł", za skupianie się na traumatycznym wydarzeniu z przeszłości klienta, podczas gdy nie zauważa się stanu, w jakim ów klient się znajduje. Autorka przekonuje, że w psychoterapii, psychologii nie ma prostych odpowiedzi, a w procesie jakim jest terapia traumy konieczne są zmiany. Terapeuta ma przede wszystkim pomóc pacjentowi powrócić do normalności, a czasem wręcz nie jest wskazane wracać do przeszłości, wskazane zaś może być budowanie i praca z miłymi wspomnieniami.
Jednym z najciekawszych tematów podejmowanych przez Babette jest autonomiczny układ nerwowy (AUN),o którym nigdy nie czytałam, a teraz, gdy już wiem na czym polega, mogę uzyskane informacje wykorzystać w poprawie własnego życia. Niezwykle ważne jest zauważanie swoich emocji. Im wcześniej rozpoznamy, że z naszym "nastrojem" coś się dzieje, tym łatwiej zapanujemy np. nad złością. Wielkim ułatwieniem jest tabela, którą mamy opisaną szczegółowo w tej pracy i również dostajemy ją pięknie wydrukowaną, jako dodatek do książki. AUTONOMICZNY UKŁAD NERWOWY: REGULACJA PRECYZJI NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ.
Bardzo, ale to bardzo polecam wam tę książkę, jaki i poprzednią z tej serii "DIALOG MOTYWUJĄCY I TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA". Są to wyjątkowo wartościowe pozycje i jeśli macie kupić jakąś książkę z dziedziny psychologii, to niech to będzie książka z serii PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA od Wydawnictwa UJ. Naprawdę zachęcam was do zapoznania się choć z jednym tytułem, a obiecuję, że się nie zawiedziecie. To wiedza w czystej postaci, a nie jakieś wywody nie wiadomo kogo o nie wiadomo czym - złote myśli bez podstaw, bez badań, bez doświadczenia. Te książki to złoto, informacyjne mięso psychologiczne (że się tak wyrażę nieprofesjonalnie). Zerknijcie na stronę Wydawnictwa UJ, przeglądnijcie książki z omawianej serii (wybór jest ogromny),a na pewno znajdziecie coś dla siebie. Nie zrażajcie się profesjonalizmem tych publikacji, bo właśnie to jest w nich najlepsze. Jeśli nie zrozumiecie czegoś, albo nie będziecie wiedzieć, co to jest np. dysocjacja, to cóż... google znajdzie wam definicję w mig.

każdy nosi w sobie rany - każdym targają niechciane emocje - zapanujmy nad nimi
9/10
seria PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

• Psychologia
  • Psychoterapia
  • Posiadam w domowej biblioteczce
  • Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dodaj cytat z książki Ciało pamięta. Tom 2. Rewolucja w terapii traumy.