Adieu. Przypadki księdza Grosera

Okładka książki Adieu. Przypadki księdza Grosera Jan Grzegorczyk
Okładka książki Adieu. Przypadki księdza Grosera
Jan Grzegorczyk Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Przypadki księdza Grosera (tom 1) literatura piękna
Przypadki księdza Grosera (tom 1)
Zysk i S-ka
2007-01-01
2007-01-01
adieu trufle cudze pole wiara ksiądz Groser

Książka o księdzu pisarzu, a może bardziej pisarzu księdzu.
Kupiłem za niecałe trzy złote watra była znacznie więcej.
Brak happy endu, jest zaletą - dzięki temu książka nie popada w banał
Głównego bohatera się lubi i chciałoby się poznać takiego księdza/człowieka
Chętnie przeczytam kolejną część.

Książka o księdzu pisarzu, a może bardziej pisarzu księdzu.
Kupiłem za niecałe trzy złote watra była znacznie więcej.
Brak happy endu, jest zaletą - dzięki temu książka nie popada w banał
Głównego bohatera się lubi i chciałoby się poznać takiego księdza/człowieka
Chętnie przeczytam kolejną część.

Powróciłam do niej po wielu latach i to była miła podróż. Dobrze się czyta,szybko, prosto. Choć nie wszystkie wątki są łatwe, przez prostotę przedstawiania stają się przystępne. Dobre czytadło dla przyjemności.

Kupiłam tę książkę z przeświadczeniem, że jest to jakiś kryminał, że główny bohater będzie rozwiązywać jakąś zagadkę. A tu niespodzianka. Jest to całkiem przyjemna książka o codziennym życiu oraz problemach zwykłych księży, z których możemy nie zdawać sobie sprawy (np. alkoholizm, wypalenie zawodowe, próby samobójcze). I to bez wybielania! Ciekawa lektura i chętnie sięgnę po kolejne dwie części.

1970

Powieść napisana Pana JAna Grzegorczyka nie jest "lekką opowiastką", dotyczy wszakże ważnych problemów. Jakich?Zmagania się z własnymi słabościami, niezrozumieniem, poczuciem wyobcowania. To powszechne problemy dotykające nie tylko stanu kapłańskiego. Autor odnosi je akurat do tej grupy pokazuje, ze zadna jest wolna od pokus, uzależnień, trudnych przeżyć. I każda potrzebuje wsparcia.

O kościele w szarościach: bez nagonki na księży, ale równocześnie bez wybielania. Gdyby tylko nie zbyt grzeczny, żenująco poprawny dowcip i kryształowy główny bohater, w oceanie zalet i nadzwyczajnych zdolności wyposażony zaledwie w kilka drobnych przywar, mających chyba nadać mu nieco bardziej ludzki charakter.

Książka o życiu prostego ksiedza, który zmaga się z codziennością jaką doskonale znamy z naszego życia. Pewne przypadki można wprost pokazac w własnym życiu. Wielki humor i dystans do codzienności. Szacun!

Łatwa, prosta i przyjemna opowiastka, ukazująca różne oblicza duchowieństwa. Pokazuje kapłanów, nawet tych najlepszych, jako zwykłych ludzi ze zwyklymi problemami.
Sięgam po kolejną część przygód księdza Grosera.

Sięgam po kolejną część przygód księdza Grosera.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę polecam wszystkim, którzy na fali obecnej mody plują jadem na Kościół. Nie mówię, że w pewnych sytuacjach nie rozumiem tego... natomiast na pewno przez szerzeniem krytyki warto poznać sprawę również z tej drugiej perspektywy.

Adieu to naprawdę świetny portret Kościoła "od środka" - jako grupy ludzi (często słabych),połączonych wspólną Wiarą.

Książka opisuje historię wikarego w średnim wieku. Dodatkowo opisane są przygody kilku innych księży w różnym wieku: młodych świeżo po seminarium jak i biskupów. Autor nie przedstawia księży negatywnie, nie jest to też ich wychwalanie, przedstawia realia i codzienność życia kleru. Pokazuje jakie mają problemy, co zajmuje ich myśli. Jakie relacje mają z ludźmi. Bardzo ciekawe historie, wzruszają, powodują łzy, ale też salwy śmiechu. Gorąco polecam.

• Audiobooki