Adieu. Przypadki Księdza Grosera

Wydawnictwo: W drodze
836071701x
adieu, trufle, cudze pole, wiara, ksiądz, Groser

Inne wydania

Autor bestsellera o miłosierdziu "Każda dusza to inny świat" tym razem bohaterem książki uczynił księdza-pisarza. Ksiądz Groser, wierny swojemu podwójnemu powołaniu, na własnej skórze doświadcza prawdy przysłowia "Słowo napisane, nieszczęście zasiane". Akcja tej wyjątkowej powieści z kluczem rozgrywa się na tle wydarzeń, których niedawno byliśmy świadkami: ataku terrorystycznego na Nowy Jork, sprawy abpa Paetza, sporów o Radio Maryja. Powieść łamie tabu, jakim jest życie prywatne księdza; pokazuje różnorodność postaw polskiego duchowieństwa.

Monika | 2016-11-29

Świat stworzony przez Grzegorczyka to świat, w którym mogłabym zamieszkać. Skrojony na ludzką miarę. Nie jest idealny, ale właśnie przez to prawdziwy. I zawsze gdzieś na dnie jest spokojna pewność, że wszystko zmierza do dobrego końca. Pan Bóg przecież pisze prosto po krzywych liniach życia (lubię tę myśl, tak często przywoływaną przez autora w różnych jego książkach, a którą, o dziwo, wygłosił Albert Einstein).
Mam kilka takich ulubionych, choć fikcyjnych światów. To Mitford z powieści Jan Karon, to Poznań Borejków i właśnie wspomniany świat księdza Grosera. Piszę fikcyjnych, nawet jeśli istniejących realnie, bo jeszcze muszą zasiedlać go moi ulubieni bohaterowie książkowi.

Jedną gwiazdkę odejmuję za coś, co było siłą tej powieści w latach gdy powstawała. A mianowicie za uwzględnienie aktualnych wtedy wydarzeń z pierwszych stron gazet. Ale to też nauka dla mnie- jak bardzo to, co dziś wydaje się najważniejsze, pojutrze nie ma najmniejszego znaczenia.

Katherina87 | 2015-10-04

Przypadki księdza Grosera. Adieu. Tom I.

Akcja tej wyjątkowej powieści z kluczem rozgrywa się na tle wydarzeń z lat 2001-2202, ataku terrorystycznego na Nowy Jork, sprawy arcybiskupa Paetza czy sporów o Radio Maryja. Bohater powieści, ksiądz- pisarz wierny swojemu podwójnemu powołaniu, na własnej skórze doświadcza prawdy przysłowia: "Słowo napisane- nieszczęście zasiane"
Powieść łamie tabu, jakim jest życie prywatne księdza, pokazuje różnorodność postaw polskiego duchowieństwa. Jan Grzegorczyk w przejmujący sposób ukazuje prawdę, że grzech i cnota są rozmieszczone równomiernie w całym społeczeństwie. granice dobra i zła nie biegną granicami stanu duchowego i świeckiego, ale w sercu każdego człowieka. Choć bohaterem głównym książki jest ksiądz, rozdarcia, pasje, marzenia, które się w nim kłębią, są udziałem każdego z nas.

Super książka, czyta się ją jednym tchem. Polecam!

Ferula | 2013-11-20

Tyle czasu wzbraniałam się przed lekturą tej książki, sądząc ze nie nadszedł dla niej odpowiedni czas. Na początku miałam wrażenie, że jest czytana li tylko dla niezdrowej sensacji, by pognębic, dokopać, dołożyć co swoje, i napaść się niezdrowymi emocjami. Zupełnie jak "Pamiętnik Anastazji P." przed laty. Och, na jakie wiadomości wtedy liczono, a na końcu wyszło jak wyszło czyli guzik. Ale czy teraz już jest dobry ku temu czas?
Dzięki "Adiue" zaglądamy na drugą stronę Kościoła, niedostępną dla nas, i poznajemy zwykłych księży. Ułomnych, osamotnionych, grzesznych, takich ludzkich, zwyczajnych, siłujących się z brzemieniem naszych grzechów i nie zawsze potrafiących je unieść. Księży, którzy nie są ślepi i głusi, może tylko słabi. Poznajemy ich śledząc życie księdza takiego jak oni sami, Wacława Olbrachta, ktory dodatkowo realizuje swe powołanie pisząc pod pseudonimem Groser o bolączkach parafian i ich pasterzy. Spośród nich to Groser ma odwagę, świadomie narażając się na...

Nancy | 2010-08-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

Jak dla mnie- mistrzostwo;) Gorąco polecam tę książkę. Po pierwsze bardzo dobrze się ją czyta. Jest napisana tak... ,,swobodnie".
Po drugie- bardzo wartościowa treść. Zawiera i głębokie przemyślenia i fakty dotyczące życia, i napisana jest z humorem. Opisuje wzloty i upadki. Smutki i radości. Opisuje przede wszystkim życie księży, jako zwykłych ludzi, ale także problemy osób świeckich. Książka, myślę, dla każdego;)

lapsus | 2011-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2011

Opium dla nas?

Ogólnie wiadomo że wszyscy księża to pedofile, nieświadomi swej seksualności geje, a w najlepszym wypadku chciwi obłudnicy. Ludowe porzekadło mówi:"za pieniądze ksiądz się modli". Wychodzi ono z założenia, że jest to zawód jak każdy inny, zatem obowiązują tutaj zasady podaży i popytu. Firma zwana Kościołem ma się dobrze - można przewrotnie powiedzieć: "Dzięki Bogu!".

Groser z powieści Grzegorczyka jest księdzem w stanie naturalnym. Widzimy go w zwykłych sytuacjach, zmagającego się z codziennymi problemami (także finansowymi). Ciekawy zabieg autorski polega na wprowadzeniu do powieści łatwo rozpoznawalnego klucza znanych postaci lub wręcz umieszczaniu akcji w kontekście autentycznych wydarzeń z pierwszych stron gazet (np. sprawa biskupa Paetza). W ten sposób powstaje szczelina między tym , co wiemy o życiu księży, a tym kim są oni naprawdę. Dowiadujemy się na przykład, że ksiądz może mieć imię - Zdzisiek, Franek, Tadek. Dowiadujemy się, że może mieć problemy ze...

BeataBe | 2011-03-18
Przeczytana: 16 marca 2011

Książka porusza temat, który zawsze intrygował. Prywatne życie księdza. Czy rzeczywiście ksiądz to taki sam człowiek jak ja? Zawsze towarzyszyło mi uczucie, że ksiądz to jednak trochę inny gatunek.
Ta książka odpowiedziała mi na kilka pytań.
To w moim odczuciu obiektywna powieść (na pewno nie dla fanatyków religijnych). Pokazuje różnych księży - i tych dobrych, i tych złych. Ich małe i większe problemy. Są księża z prawdziwego zdarzenia, ale są też i tacy z różnymi grzeszkami - ksiądz i jego kochanka, ksiądz alkoholik, ksiądz oszust i karierowicz.
Autor włącza też w powieść kilka problemów kościoła ostatnich lat - sprawa Peatza, stosunku do papieża i stawiania mu pomników za życia...
Zaletą książki jest to, że autor nie staje po niczyjej stronie. Pozwala czytelnikowi poznać różne opinie z różnych stron.
Napisał ją katolik głębokiej wiary, przyjaciel księży, dziennikarz katolickich mediów, a książka nie razi nadmierną świętoszkowatością i relgijnością.
Może ją przeczytać każdy,...

marysienkap | 2015-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Polecam. Każdemu przyda się popatrzeć, choć przez chwilę oczami księdza na otaczający nas świat.

Beti | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Ksiądz to też człowiek,który ma swoje radości i smutki,wzloty i upadki.

Kasia | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Książka została mi polecona, więc zamówiłam w bibliotece i wypożyczyłam. Przede wszystkim napisana jest prostym, lekkim językiem, co sprawia, że "swobodnie" się ją czyta i dość szybko. To pozwala także na skupieniu swojej uwagi na czymś innym, ważniejszym, a mianowicie na treści, która jest tutaj przekazana. Pokazuje ona bowiem życie księdza od tej drugiej strony, od kuchni. Poznajemy jego bolączki, problemy, tęsknoty. W dzisiejszym czasie Kościół niestety przeżywa kryzys, ludzie coraz częściej zwracają uwagę na to co dzieje się w środku Kościoła - pedofilię, skorumpowanie księży, gejostwo. Na tym niestety cierpi także sama wiara, którą moim zdaniem należy odróżnić od Kościoła jako instytucji. I w tym momencie popiera hasło młodzieży: Bóg tak, Kościół nie. Ksiądz Groser poszukuje sam dla siebie sensu swojego powołania, też przeżywa kryzys, do tego jeszcze dochodzi straszna samotność, bark otwartości, zamknięcie w sobie. Patrząc z grubsza książka porusza bardziej problemy życia...

Lucjush | 2014-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 stycznia 2014

bardzo dobrze się czyta pana Jana :), pisze prostym, zrozumiałym językiem bez filozofowania. Proste prawdy o których pisze zostawiają ślad w głowie i w sercu - w moim zostawiły.