Cudze pole. Przypadki księdza Grosera

Cykl: Przypadki księdza Grosera (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
adieu, trufle, cudze pole, wiara, ksiądz, Groser

Czy kapłaństwo jest pracą na cudzym polu, a jeśli tak, to czy może ona dać człowiekowi miłość, poczucie sensu? Czy ksiądz Wacław stanie pośród księży, dla których sutanna staje się pancerzem nie do udźwignięcia, a celibat niczemu nie służącym anachronizmem? Czy dręczony przeciwnościami, które fundują mu bliscy i wrogowie podda się i poszuka szczęścia w miłości do kobiety i założeniu własnego domu?

"Cudze pole« to brawurowe zwieńczenie trylogii »Przypadków księdza Grosera«. Miał rację ksiądz Andrzej Luter, pisząc po »Truflach«, że jeśli Grzegorczyk utrzyma formę, to trzeci tom będzie najlepszy. Miał absolutną rację. A Grzegorczyk nie tylko formę utrzymał. Nie wiem jak on to robi, że pisze coraz lepiej i lepiej..."

źródło okładki: materiały wydawnictwa

veinylover | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Atutem tej książki jest znajomość ludzkiej natury.
Książka jest poruszająca, ale unika rzewnych banałów, w których zawsze „wszystko będzie dobrze” lub „wracamy do domu”. Opisywane historie mogły się zdarzyć naprawdę, cechuje je jakieś realne prawdopodobieństwo.
Podobnie, jak przy poprzednich tomach, mógłbym zamieścić swoje uwagi i przy tym tomie: o zmianach antykulturowych, a zanikającej organizacji państwa, o bydlęcących się ludziach, których nie umie powstrzymać prawo, o pseudodziennikarstwie, których to przedstawicieli prawdziwa cywilizacja i kultura przeżułaby na miazgę i wyrzuciła na kompost, a tu roztaczają oni swoją zgniliznę bezkarnie, o służbach obcych państw i dawnych WSI hasających bezkarnie po cudzym polu, o naszym kraju, który coraz bardziej staje się nie nasz...
Dostrzegam w tej książce zupełnie inne rzeczy, niż jak sądzę, spodziewałby się autor... Dostrzegam to, co autor intuicyjnie ogląda, a czego być może sam nie widzi... paradoks...
Bardzo polecam tę książkę i tę...

Katherina87 | 2015-10-04

Przypadki księdza Grosera. Cudze pole. Tom III.

Losy bohaterów "Przypadków księdza Grosera" wypełniły się. W "Adieu" o "Truflach" ksiądz Wacław- którym tak naprawdę może być każdy z nas- to poszukiwacz i wędrowiec. W "Cudzym polu" postanawia walczyć o powierzoną mu ziemię i ludzi. Poprzez bunt staje się królem.
Czy kapłaństwo jest praca na cudzym polu? Czy pod naporem przeciwności i pokus ksiądz Wacław dołączy do księży, dla których sutanna stała się pancerzem nie do udźwignięcia, a celibat niczemu niesłużącym anachronizmem?
"Cudze pole" przynosi zaskakujące zwroty akcji i przemiany bohaterów. Wiarygodne psychologiczne, pełne prawdy życiowej i humoru. Powieść toczy się na granicy dwóch epok. Mamy Polskę i Kościół Jana Pawła II i świat po jego śmierci. największym grzesznikom z kart powieści udaje się dotrzeć do schorowanego Papieża. Czym zaowocuje to spotkanie?

Super książka, czyta się ją jednym tchem. Polecam!

Agacha | 2018-05-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2018

Książka o Kościele, wierze, religii, ale nie tylko dla "wierzących i praktykujących". Każdy w niej znajdzie coś dla siebie i może o sobie. Bo jest to opowieść o ludziach. Ludziach dobrych i złych, księżach i świeckich, z ich słabościami i niedoskonałościami. Warto przeczytać.

Bożena1 | 2018-02-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: luty 2017

Wszystkie trzy części "Przypadków księdza Grosera" przeczytałam migiem, choć przyznam szczerze, że niosąc tę trylogię z biblioteki nastawiona byłam sceptycznie. A tu niespodzianka - to bardzo ciekawa powieść o życiu kleru od kuchni, o tym jak bardzo może uwierać celibat, o wielkiej różnorodności ludzkich charakterów, a także o sile przyjaźni, miłości i lojalności wobec drugiego człowieka. Autor porusza też temat pedofilii i zakłamania wśród katolickich hierarchów. Główny bohater powieści - ksiądz Wacław Olbrycht, to postać nietuzinkowa - bardzo sympatyczny, a jednocześnie krnąbrny wobec swoich przełożonych, niepokorny, uparcie dążący do celu, kibicowałam mu przez wszystkie tomy. Jednym słowem warto przeczytać.

Jadwiga | 2018-06-21

Wysłuchałam trzeci audiobook z moim ulubionym Księdzem Gloserem w roli głównej.Zakotwiczyłam sympatie do niego a i inni z tej trylogii ją zyskali.Blaski i cienie życia kapłańskiego przeplatają się z losami ludzi świeckich.Wyśmienicie uzupełniając.
Kunszt pisarski J.Grzegorczyka doceniam a także interpretację wspaniałego lektora W.Żołądkowicza.
Polecam!

BIETKA | 2013-07-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 lipca 2013

-" Pisz tekst religijny tak, aby młodzieniec niedowiarek chłonął go jak gorszącą powieść" ( Rene Chateaubriand).

W przypadku całej trylogii o ks.Groserze tak właśnie jest. Powyższa myśl, która przyświecała pisarzowi, adekwatnie przystaje do fabuły akcji, do sekwencji wydarzeń w życiu tego ambitnego, gorącego, ale i zbyt łatwowiernego księdza.

"Cudze pole", to fascynujacy thriller religijny o tajemnicy zła i dobra, o upadku człowieka- także księdza- i o podnoszeniu się z niego.
Autor mówi:
-" Fascynuje mnie tajemnica dobra i zła. I prawda o kruchych naczyniach". A jako motto książki stawia zdanie z G.K.Chestertona:

-" Jest tylko jedna rzecz większa od tajemnicy zła. Fakt istnienia dobra".

Przesympatyczny, żywo czytelnika zajmujący, choć nie tylko on, centralna postać literacka, ks.Wacław zw.Groserem, z oddaniem buduje kościół "pierwszych chrześcijan". Również "Przytulisko" i boisko z pomocą bezdomnej grupy miłośnikó futbolu.
W jego kręgu znajdują się ludzie zza krat ( teraz...

LifeOnMars | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Jeden alkoholik i samobójca, drugi seksoholik, trzeci zrzuca sutannę, czwarty ma dziecko z zakonnicą, na dokładkę biskup molestujący kleryków... I wśród nich krystaliczny, nieskazitelny Groser. Trochę tego za dużo. Dlatego jestem nieco zawiedziona tą częścią. Jest dużo wątków, które (moim zdaniem) niepotrzebnie gmatwają akcję.
Jednak, mimo wszystko, bardzo dobrze się czyta Jana Grzegorczyka. Będę czytać dalej.

Konwalia | 2015-09-02
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Zdecydowanie najlepsza z trzech części, szkoda tylko, że ostatnia. Przeczytałam i bardzo się zasmuciłam, bo obraz kapłaństwa przedstawia się nie za dobrze. Jeszcze starałam się tłumaczyć sobie,że to tylko fikcja literacka, ale rozum podpowiada, iż to chyba nie do końca. Przykre bardzo.

kismetka | 2015-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Ostatnia część z cyklu książek o księdzu Groserze. Bardzo polubiłam te opowieści i bardzo doceniam kunszt pisarski autora. Jestem tym bardzo milo zaskoczona.

Styl i język autora bardzo mi odpowiada. Jan Grzegorczyk zawarł w swej powieści przekrój tak wielu zachowań i postaw ludzkich, że aż trudno uwierzyć, że udało mu się to wszystko zmieścić na 360 stronach. Nikt nie jest do końca zły, nikt nie jest do końca dobry. Jak to w życiu, każdy ma swoje za uszami. Są złośliwi księża, są ciężarne siostry zakonne. Cudownie pokazane jest to, że osoba duchowna, ksiądz czy siostra zakonna, to też człowiek, a może nawet – że to zwłaszcza człowiek, a dopiero potem ksiądz czy zakonnica.
W powieści mamy zarówno momenty zabawne, zaskakujące, smutne. I ksiądz, i przeciętny Kowalski, mają swoje życie, w którym raz nas coś zaskakuje miło, innym razem przynosi rozczarowanie. Fabuła jest niesamowicie bogata, mamy tu wiele wątków, które jednak zgrabnie łączą się w jedną, spójną całość.

Księdza...

Agtama | 2013-08-20
Przeczytana: 16 lipca 2013

Początkowo zakończenie książki nie spodobało mi się, nie wszystkie wątki zostały zamknięte. Ale po pewnym czasie zrozumiałam, że na tym właśnie polega prawdziwość tej książki. Pokazuje ona fragment życia pewnego księdza, a tak właśnie jest w życiu, coś się kończy i coś zaczyna. Nigdy nie jest tak, że wszystkie sprawy mamy zakończone, zawsze jest jeszcze coś do zrobienia i dokończenia.