Cudze pole. Przypadki księdza Grosera

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
adieu, trufle, cudze pole, wiara, ksiądz, Groser

Czy kapłaństwo jest pracą na cudzym polu, a jeśli tak, to czy może ona dać człowiekowi miłość, poczucie sensu? Czy ksiądz Wacław stanie pośród księży, dla których sutanna staje się pancerzem nie do udźwignięcia, a celibat niczemu nie służącym anachronizmem? Czy dręczony przeciwnościami, które fundują mu bliscy i wrogowie podda się i poszuka szczęścia w miłości do kobiety i założeniu własnego domu?

"Cudze pole« to brawurowe zwieńczenie trylogii »Przypadków księdza Grosera«. Miał rację ksiądz Andrzej Luter, pisząc po »Truflach«, że jeśli Grzegorczyk utrzyma formę, to trzeci tom będzie najlepszy. Miał absolutną rację. A Grzegorczyk nie tylko formę utrzymał. Nie wiem jak on to robi, że pisze coraz lepiej i lepiej..."

Katherina87 | 2015-10-04

Przypadki księdza Grosera. Cudze pole. Tom III.

Losy bohaterów "Przypadków księdza Grosera" wypełniły się. W "Adieu" o "Truflach" ksiądz Wacław- którym tak naprawdę może być każdy z nas- to poszukiwacz i wędrowiec. W "Cudzym polu" postanawia walczyć o powierzoną mu ziemię i ludzi. Poprzez bunt staje się królem.
Czy kapłaństwo jest praca na cudzym polu? Czy pod naporem przeciwności i pokus ksiądz Wacław dołączy do księży, dla których sutanna stała się pancerzem nie do udźwignięcia, a celibat niczemu niesłużącym anachronizmem?
"Cudze pole" przynosi zaskakujące zwroty akcji i przemiany bohaterów. Wiarygodne psychologiczne, pełne prawdy życiowej i humoru. Powieść toczy się na granicy dwóch epok. Mamy Polskę i Kościół Jana Pawła II i świat po jego śmierci. największym grzesznikom z kart powieści udaje się dotrzeć do schorowanego Papieża. Czym zaowocuje to spotkanie?

Super książka, czyta się ją jednym tchem. Polecam!

BIETKA | 2013-07-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 lipca 2013

-" Pisz tekst religijny tak, aby młodzieniec niedowiarek chłonął go jak gorszącą powieść" ( Rene Chateaubriand).

W przypadku całej trylogii o ks.Groserze tak właśnie jest. Powyższa myśl, która przyświecała pisarzowi, adekwatnie przystaje do fabuły akcji, do sekwencji wydarzeń w życiu tego ambitnego, gorącego, ale i zbyt łatwowiernego księdza.

"Cudze pole", to fascynujacy thriller religijny o tajemnicy zła i dobra, o upadku człowieka- także księdza- i o podnoszeniu się z niego.
Autor mówi:
-" Fascynuje mnie tajemnica dobra i zła. I prawda o kruchych naczyniach". A jako motto książki stawia zdanie z G.K.Chestertona:

-" Jest tylko jedna rzecz większa od tajemnicy zła. Fakt istnienia dobra".

Przesympatyczny, żywo czytelnika zajmujący, choć nie tylko on, centralna postać literacka, ks.Wacław zw.Groserem, z oddaniem buduje kościół "pierwszych chrześcijan". Również "Przytulisko" i boisko z pomocą bezdomnej grupy miłośnikó futbolu.
W jego kręgu znajdują się ludzie zza krat ( teraz...

kismetka | 2015-05-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Ostatnia część z cyklu książek o księdzu Groserze. Bardzo polubiłam te opowieści i bardzo doceniam kunszt pisarski autora. Jestem tym bardzo milo zaskoczona.

Styl i język autora bardzo mi odpowiada. Jan Grzegorczyk zawarł w swej powieści przekrój tak wielu zachowań i postaw ludzkich, że aż trudno uwierzyć, że udało mu się to wszystko zmieścić na 360 stronach. Nikt nie jest do końca zły, nikt nie jest do końca dobry. Jak to w życiu, każdy ma swoje za uszami. Są złośliwi księża, są ciężarne siostry zakonne. Cudownie pokazane jest to, że osoba duchowna, ksiądz czy siostra zakonna, to też człowiek, a może nawet – że to zwłaszcza człowiek, a dopiero potem ksiądz czy zakonnica.
W powieści mamy zarówno momenty zabawne, zaskakujące, smutne. I ksiądz, i przeciętny Kowalski, mają swoje życie, w którym raz nas coś zaskakuje miło, innym razem przynosi rozczarowanie. Fabuła jest niesamowicie bogata, mamy tu wiele wątków, które jednak zgrabnie łączą się w jedną, spójną całość.

Księdza...

muszka_aguszka | 2016-09-14
Przeczytana: wrzesień 2016

Do "Cudzego pola" podeszłam dość sceptycznie, ponieważ poleciła i pożyczyła mi ją moja babcia, która swoją biblioteczkę zapełniła już literaturą, której tematyka dość mocno związana jest z kościołem, jak zresztą sama babcia. Ja jestem raczej niepraktykująca, do kościoła chodzę od święta. Mimo to Jan Grzegorczyk zdołał wciągnąć mnie za (stworzone ponoć wyłącznie przez jego wyobraźnię) kulisy Kościoła.
Sama postać księdza Grosera od początku wzbudza sympatię, polubiłam go bardzo, kibicowałam mu i razem z nim przeżywałam budowę jego parafii. Cytaty z "Dzienniczka" Faustyny i fragmenty modlitw były dla mnie dość specyficznym elementem, może nie przeszkadzały, bo miały sens i były wprowadzane adekwatnie do akurat rozgrywanej akcji, ale czytając je czułam się nieswojo, może ze względu na mój niski poziom religijności ;)

No cóż, jeśli ktoś jeszcze się waha czy "Cudze pole" to kilkaset stron katolickiej nudy, to rozwieję te wątpliwości, ponieważ jest to kawałek naprawdę fajnej lektury....

Dawid | 2016-03-15
Przeczytana: luty 2008

Ostatni tom trylogii o księdzu-pisarzu Wacławie zwanym "Groser". Ta część, tak jak cały tryptyk "trzyma poziom", aczkolwiek wg mnie końcówka trochę patetyczna i "przesadzona", dlatego ten tom ma u mnie jedną gwiazdkę mniej niż dwa poprzednie. Niemniej jednak czyta się to znakomicie i bardzo szybko. Trylogia o ks. Groserze jest moim zdaniem zdecydowanie najlepszym dziełem Grzegorczyka (no może dorównuje mu "Niebo dla Akrobaty"). Polecam:)

Kinga | 2012-02-19

Ostatnia część trylogii o księdzu Groserze. Nie na darmo ojciec Jan Góra miał powiedzieć o autorze: "Znowu mi się Grzegorczyk urwał z łańcucha". W moim osobistym odczuciu to najprawdziwsza i najuczciwsza książka o polskim Kościele. Bez znieczulenia, fałszu i hipokryzji, ale również bez cienia szukania sztucznych skandali. Kościół w książkach tego autora jest święty i grzeszny, a bohaterowie aż do bólu pełnokrwiści.

Agtama | 2013-08-20
Przeczytana: 16 lipca 2013

Początkowo zakończenie książki nie spodobało mi się, nie wszystkie wątki zostały zamknięte. Ale po pewnym czasie zrozumiałam, że na tym właśnie polega prawdziwość tej książki. Pokazuje ona fragment życia pewnego księdza, a tak właśnie jest w życiu, coś się kończy i coś zaczyna. Nigdy nie jest tak, że wszystkie sprawy mamy zakończone, zawsze jest jeszcze coś do zrobienia i dokończenia.

Konwalia | 2015-09-02
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Zdecydowanie najlepsza z trzech części, szkoda tylko, że ostatnia. Przeczytałam i bardzo się zasmuciłam, bo obraz kapłaństwa przedstawia się nie za dobrze. Jeszcze starałam się tłumaczyć sobie,że to tylko fikcja literacka, ale rozum podpowiada, iż to chyba nie do końca. Przykre bardzo.

Agnieszka | 2016-09-15
Przeczytana: 05 lutego 2016

Szkoda, że to ostatnia część historii księdza Grosera. Nie da się go nie lubić. Polecam!

poznanianka | 2012-11-02
Przeczytana: 25 marca 2011

Trudno jest podejść do nie tak jak do poprzednich dwóch części. Nagromadzenie zła(?), złych decyzji, nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, wątpliwości, niezdrowych relacji chyba przesłoniło mi to co w tej książce optymistycznego i pozytywnego.
Ksiądz Groser został na placu boju jako ostatni sprawiedliwy, może trochę naiwny i nadto ambitny, ale w ostateczności nieskalany. Nie jest już tym samym Wacławem z części pierwszej, który był zbyt idealny, żeby być prawdziwy. Ma wątpliwości, targają nim emocje. Jednak na tle innych bohaterów wypada blado (jeśli chodzi o uwypuklenie gorszej części ludzkiego oblicza).

Fabuła jest tak bogata, że nie sposób wymienić wszystkich jej elementów. To jeden z głównych plusów "Cudzego pola", w książce ukazana jest prawie, że pełnia ludzkich zachowań i charakterów. Mimo wielości wątków wszystko tworzy jedną, spójną całość. Nie ma problemu z zapamiętaniem historii poszczególnych bohaterów, czyta się szybko (naprawdę bardzo szybko), nie trzeba się...