Kryzys sumienia

Wydawnictwo: Koncept Design
Crisis of conscience
Świadkowie Jehowy
historyczna

Ta książka po prostu wstrząsnęła Świadkami Jehowy. Wnikliwa obserwacja najwyższej rady religijnej i jej dramatycznej władzy nad życiem ludzi. Autor tej książki był przez wiele lat członkiem Ciała Kierowniczego - najwyższego organu Świadków Jehowy. Stojąc na tym stanowisku był świadkiem wydarzeń, które podważyły jego zaufanie do organizacji. Przeżył wtedy tytułowy "kryzys sumienia", który w konsekwencji doprowadził do opuszczenia szeregów Świadków Jehowy. W swojej książce opierając się na niezbitych dowodach (często na tajnych dokumentach niedostępnych zwykłym Świadkom Jehowy) wprost ukazuje prawdziwe oblicze organizacji. Większość zawartych w niej fotokopii dokumentów jest unikatowa.

Książka przeczytana na potrzeby własnej osobistej tragedii. Polecam dla osób pragnących zrozumieć problem sekty i podejmujących pierwsze kroki by z niej wyjść. Ciężka, życiowa.. Do jej przeczytania i zrozumienia dzięki niej, samego siebie niezbędna jest indywidualna psychoterapia.

Patrycja | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Książka po prostu rewelacyjna! Jako były Świadek Jehowy czytałam ją z jeszcze większym zainteresowaniem i muszę powiedzieć, że byłam zszokowana informacjami zawartymi w tym dziele Raymonda Franza. Mam nadzieję, że będzie on służył pomocą i przestrogą wielu ludziom.

Majar | 2013-09-02

Od kiedy to Świadkowie Jehowy są sektą???Przecież to zarejestrowany prawnie w państwie Polskim związek wyznaniowy.Sekta jest - odłączeniem się od nauk danej wspólnoty,stworzeniem swoich praw i zasad w oparciu o dogmaty i filozofie ludzkie - a od czego odłączyli się Świadkowie skoro jako jedyna grupa wyznaniowa żyją zgodnie z naukami Biblii i kultywują prawdziwy chrystianizm w świecie całkowicie już upadłym pod względem rozumienia i praktykowania nauk Chrystusa???Czy ludzie nie widzą czy nie chcą widzieć jak się do czego doprowadziły lata tyranii rozmaitych ''jedynych słusznych''kościołów,że o Polsce nie wspomnę - gdzie dalej społeczeństwo jest pełne zaściankowości,mało zorientowane w świecie,klepie stare wymyślone przez rozmaitych dogmatyzerów tradycje rażąco niezgodne z Biblią,uwłaczające Bogu i człowiekowi???Podobno Świadkowie potrzebują,hm,terapii..a co powiedzieć z milionami zabitych i torturowanych w średniowiecznym reżimie religijnym którym nie dano jakiejkolwiek...

elkah83 | 2016-12-01
Przeczytana: grudzień 2016

"Kryzys sumienia" spowodował u mnie - kryzys czytania. Książka pisana bardzo ciężkim językiem. Czasami odnosi się wrażenie, że autor po raz piętnasty pisze tą samą rzecz, tylko w innym stylu.
Jednakże książka zawiera wiele cennych informacji i uświadamia kilka prawd. Gdyby autor skupił się na konkretach, książka mogłaby być o połowę krótsza i na pewno łatwiejsza w odbiorze.
Ciężka, jak dla mnie, lektura. Wymęczona pozycja.

Jesienny | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

Książka jest warta przeczytania z mojego punktu widzenia. Ja szukałem w niej odpowiedzi skąd bierze się w dzisiejszym świecie "kryzys wartości" wśród ludzi wierzących. Książka utwierdza mnie w tym, że przywódcy grupy i wyznawcy określonej grupy odpowiedzialni za taki stan. Zapewne nie ma w tym nic odkrywczego. Czytając Wasze opinie zastanawiam się nad słusznością poglądu czy aby każda organizacja wyznawców jakiejkolwiek religii nie jest sektą? Czym jest "znak pokoju" w najpowszechniejszym w naszym kraju, kościele katolickim w czasie mszy? W danym momencie jedynie czymś sympatycznym, ale czy przemyślanym? Co się dzieje z tymi ludźmi, którzy uśmiechają się i podają sobie ręce a gdy wyjdą z kościoła i stykają się z rzeczywistością tak często mówią tylko tłumacząc się - Ponieważ Oni a gdzie Ja, gdzie My? Czy znalazłem tutaj odpowiedź? - poniekąd tak, ale głównie potwierdzenie tego, że wielu ludzi ucieka od odpowiedzialności za swoje czyny tłumacząc się postępowaniem innych. Dobrze jak...

PeterC1 | 2016-01-17
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Książka wbrew pozorom nie dotyczy tylko świadków. Sam autor chyba zrozumiał, że którykolwiek kodeks moralny tak naprawdę nie pochodzi od żadnego boga tylko jest wymyślonym na poczekaniu rozwiązaniem na czyjś problem. A że w życiu jest tak że nie da się sprawdzić co by było gdyby ktoś podjął decyzję inną niż ta która jest uznawana za moralną, to następuje racjonalizowanie, że gdzieś tam w Nowym Jorku, Watykanie czy gdzieś w kosmosie jest ktoś mądrzejszy kto wie lepiej. A tak naprawdę osoba z wewnątrz pokazuje, że równie dobrze po pogańsku można by rzucić kośćmi i zgodnie z wynikiem podjąć decyzję która by była tak samo słuszna. Naturalne przywary ludzi takie jak chęć bycia lepszym od innych, chęć życia wiecznego zostały przedstawione w lustrze. Ci którzy chcą w to lustro spojrzeć to spojrzą. A ci którzy nie chcą wymyślą sobie kolejny kodeks moralny gardząc innymi i próbując ich nawracać na swoje urojenia. Sam Raymond Franz pokazał cały cykl z jego niezmiennym zakończeniem.

mosadi | 2013-02-06

Książka odsłaniająca kulisy społeczności Świadków Jehowy, obnażająca praktyki na szczycie organizacji, napisana przez byłego członka jej zarządu. Świetna i pouczająca lektura!

Agnieszka | 2011-09-14

Czytam ją etapami.Często wracam.Ciągle po nią sięgam.Jest genialna.Potrzebuje lektury w ciszy i skupieniu.

Runab | 2016-10-25
Piotr Garbaty | 2016-06-06