Rzeczpospolita Rzymska

Cykl: Świat antyczny (tom 3)
Wydawnictwo: Śląsk
historyczna
Ciacho

Tytuł Rzeczpospolita Rzymska, jaki dał Tadeusz Zieliński trzeciemu tomowi swego wielkiego cyklu Świat antyczny, należy uznać za zbyt wąski w stosunku do jego treści. Omówiono tu bowiem nie tylko dzieje Rzymu od samych początków miasta w połowie wieku VIII aż po upadek republiki u schyłku wieku I p.n.e., ale również, przynajmniej częściowo, historię tych państw nadśródziemnomorskich, które dostawały się kolejno w orbitę rzymskich zainteresowań, wpływów, podbojów. Chodziło więc najpierw o Kartaginę, potem zaś o tak zwane monarchie hellenistyczne, Macedonię, Pergamon, Syrię, Egipt, a także o miasta i państewka Grecji właściwej.
Podobnie jak w tomach poprzednich, autor poświęcił dużo miejsca i uwagi sprawom kultury greckiej i rzymskiej owej epoki. A zwłaszcza ta pierwsza zdobywała wtedy rozległe obszary, rozlewając się z jednej strony szeroko po wszystkich krainach Bliskiego Wschodu, z drugiej zaś zyskując pojętnych uczniów w samych Rzymianach. Powstawały nowe i do dziś wywierające swój wpływ dzieła, formy i kierunki twórczości naukowej i artystycznej we wszystkich dziedzinach i zakresach.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jest to jedna z najciekawszych i najlepszych książek historycznych, opisujących fenomen Miasta Rzymu, które opanowało świat starożytny! Śledzimy losy początkowo małego miasta, położonego na siedmiu wzgórzach, od jego powstania, przez epokę królów, do powstania Republiki, która stopniowo opanowała Italię,walcząc z Galami i Etruskami, dalej w wojnach punickich zwyciężyła Kartaginę, aż do jej ekspansji, kryzysu w I wieku p.n.e. i Cezara:)

Autor pięknie przedstawił wszystkie legendy, jakimi otoczone jest powstanie Rzymu oraz przejście od królestwa do republiki. Z wielkim kunsztem i podziwem przedstawił bohaterów, którzy zmienili oblicze Rzymu tj. np. Cyncynata czy Kamillusa.

Uważam także, że autor bardzo stronniczo i nieobiektywnie opisał wojny punickie, to jest uważam, że za bardzo stał po stronie Rzymu:) Jest jednak coś pięknego w jego sposobie opisywania wojen punickich - zwłaszcza osoby Hannibala, który prawie stał się nieszczęściem Republiki Rzymskiej! Uderzyło mnie wtedy, że...

Sikandar | 2013-01-28
Na półkach: Przeczytane, Roma

"Nasze czyny za życia, brzmią echem w wieczności."

"Rzeczpospolita Rzymska" obejmuje okres historii Rzymu od powstania "wiecznego miasta" aż do upadku republiki. Ale to nie wszystko, dodatkowo w książce znajdujemy rozdziały poświęcone wojnom diadochów i epigonów oraz kulturze helleńskiej kształtującej kolejne pokolenia rzymskich obywateli. Styl pisania autora sprawia, że trzeci tom "Świata antycznego" czytamy jak pasjonująca opowieść, pełną zaskakujących zwrotów akcji.

Eyck | 2016-02-14

Jeżeli kogoś fascynuje Cesarstwo Rzymskie jest to jedna z najlepszych pozycji jaką kiedykolwiek wydano. Bogata w opisy, napisana przystępnym językiem. Jednym słowem świetna książka.

herion1660 | 2016-11-27
chamartin88 | 2015-07-17