Ojciec nieświęty

Wydawnictwo: Czarna Owca
leahh

Zbiór wywiadów ze znanymi postaciami polskiego życia publicznego na temat mrocznych stron pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród rozmówców Piotra Szumlewicza są dziennikarze, politycy i naukowcy, przedstawiciele różnych wyznań i opcji światopoglądowych. Mówią oni o innym aspekcie działalności i nauczania Jana Pawła II. Poruszane tu problemy od dawna są obecne na łamach europejskiej i światowej...

Poruszane tu problemy od dawna są obecne na łamach europejskiej i światowej prasy, która zawsze starała się ukazywać pełną gamę poglądów dotyczących spuścizny Jana Pawła II. W polskiej debacie publicznej ta tematyka nadal jest naznaczona piętnem tabu ze względu na niepisany zakaz krytyki papieża.

W książce znajdują się rozmowy o pedofilii w strukturach Kościoła katolickiego, praniu brudnych pieniędzy i współpracy Watykanu z krwawymi dyktatorami. Skupiając się na faktach i merytorycznych opiniach, Szumlewicz i jego rozmówcy nie dają podstaw do oskarżeń o „tani antyklerykalizm”. Powstała w ten sposób książka stanowi pierwszą w Polsce całościową krytyczną analizę pontyfikatu polskiego papieża. Z pewnością wielu się nie spodoba, ale osoby ceniące nie tylko świecki światopogląd, lecz także niezależność myślenia w każdej dziedzinie, mogą tu odnaleźć potwierdzenie i rozwinięcie własnych wątpliwości oraz poczuć zachętę do otwartego wyrażenia swoich poglądów.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna owca, 2012

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Zuba | 2014-03-05
Przeczytana: 02 marca 2014

"Ojciec nieświęty" jest publikacją wyjątkową na polskim rynku albumów, wspomnień, prywatnych notatek (!) i innych pozycji autorstwa i o Janie Pawle II. Zbiór wywiadów stara się przedstawić osobę i pontyfikat JPII w szerszym świetle i perspektywie wykraczającej poza nasze podwórko. Autor prowadzi rozmowy z różnymi osobami (mniej lub bardziej znanymi) skupiając się w każdej rozmowie na innej sprawie. Jest więc mowa o JPII i walce z komunizmem, JPII i teologii wyzwolenia w krajach Ameryki Łacińskiej, JPII i aferach finansowych w Watykanie, pedofilii, sytuacji homoseksualistów w Kościele itd. Jest też motyw przaśnego góralsko-kremówkowego katolicyzmu, kultu papieża Polaka i politeizmu maryjno-kanonizacyjnego.
Są tu wywiady lepsze i gorsze (politycy wypadają słabo), pisane nieco hermetycznym językiem (fragmenty o feminizmie i fenomenologii) ale wszystkie są wyważone, nie węszą za tanią sensacją i skandalem. Po prostu przedstawiają Jana Pawła II po zdjęciu różowych okularów.

Dociekliwy_Kotek | 2013-04-29
Na półkach: Kultura
Przeczytana: marzec 2013

Wszystko, co chciałabym napisać o tej książce da się podsumować jednym zdaniem: "Na bezrybiu i rak ryba".
W realiach kraju, w którym żyjemy, zbiór przeprowadzonych przez Szumlewicza wywiadów ma wartość zaiste bezcenną, skoro wszyscy w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy świadkami papieżomanii. Kolejni rozmówcy rzucają ciekawe światło na te aspekty pontyfikatu Jana Pawła II, o których zwykle się nie mówi (szczególnie, że o pontyfikacie Jana Pawła II nie dyskutuje się z założenia niejako): o walce z pedofilią wśród duchownych (lub jej tuszowaniu), o polityce finansowej Wiecznego Miasta (lub finansowych nadużyciach) czy o moralnych aspektach pewnych papieskich decyzji i ich konsekwencjach. Niewątpliwie jest to książka cenna, ważna i potrzebna, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że w mediach mieniących się wolnymi krytyki - nie nagonki i nie wrogiej propagandy, ale właśnie rzeczowej krytyki - próżno szukać. Szumlewiczowi trzeba również oddać, że żadna - podkreślam, żadna! -...

Karolina | 2013-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Zbiór świetnych wywiadów z politykami, lekarzami, historykami i wieloma innymi osobami krytykującymi pontyfikat Jana Pawła II. Przyznam, że pewnie książka byłaby nieco bardziej wiarygodna gdyby Szumlewicz zaprosił do rozmowy katolików, ale zapewne tacy w Polsce się nie znaleźli. I to między innymi piętnuje ta pozycja: czołobitność względem papieża Polaka, która wynika raczej z naszych zaściankowych kompleksów niż jego wielkości.

Szumlewicz dba o to, żeby książka nie zmieniła się w krytykę dla samej krytyki, ale żeby była wartościowa. Otwarte neutralne pytania i poruszanie zagadnień pontyfikatu i Watykanu bardziej niż samej osoby Karola Wojtyły to umożliwia. Książka jest cennym nabytkiem także przez wątki, które w Polsce są zwyczajnie przemilczane np. niejasne powiązania finansów banków watykańskich z mafią.

joly_fh | 2012-06-10
Na półkach: Non fiction
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Stwierdzenie, że w Polsce krytyka papieża Jana Pawła II jest niepopularna byłoby eufemizmem. Piotr Szumlewicz oraz jego rozmówcy podkreślają, że tematyka ta jest tabu i nawet osoby o liberalnych poglądach nie odważają się tabu tego naruszyć. W takich okolicznościach wydanie książki, w której otwarcie podejmuje się dyskusję nad pontyfikatem Karola Wojtyły, świadczy o odwadze. Znamienne jest to, że kult papieża w Polsce ma niewiele wspólnego z tym, jakim papież był człowiekiem, czy też jakie nauki głosił, a raczej z polskimi kompleksami. Jan Paweł II jest postrzegany jako Polak, który osiągnął ogromny międzynarodowy sukces – jeden z niewielu Polaków – a zatem jest bohaterem. To właściwie to samo zjawisko, co w przypadku Adama Małysza, Roberta Kubicy czy Justyny Kowalczyk. Myśląc o Janie Pawle II zapewne nie myślimy o nim w kategoriach polityka. A przecież papież był przede wszystkim politykiem, głową państwa o potężnych wpływach, posiadającym ogromną władzę – nie tylko realną, ale...

Anna | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Na pewno nie wszystkim książka ta przypadnie do gustu, bowiem uznawane za katolickie społeczeństwo polskie nie dopuszcza wprost jakiejkolwiek negatywnej oceny, a tym bardziej krytyki pontyfikatu Jana Pawła II. A jednak udzielone przez znanych publicystów, polityków i naukowców wywiady na temat nauczania i poglądów głoszonych w imieniu Kościoła przez polskiego Papieża są ze wszech miar słuszne i jednoznacznie wskazują i dokumentują stosunek JP II do problemów pedofilii wśród kleru, aborcji, antykoncepcji, roli i pozycji kobiety w dzisiejszym świecie, ukazują powiązania Kościoła - za pontyfikatu K. Wojtyły - z dyktatorami Ameryki Południowej, brak dialogu z hierarchami innych wyznań. Poruszana w książce tematyka nie jest obca w mediach zachodnich, lecz u nas wciąż stanowi tabu, co niewątpliwie nie służy dobrze pozycji Kościoła w Polsce.

Hubert | 2013-10-27
Na półkach: 2013
Przeczytana: 27 października 2013

Cieszę się, że ktoś (a raczej nie jeden ktoś, tylko całkiem sporo osób, bowiem w książce mamy wypowiedzi całkiem sporej gromadki) spogląda na sprawy religii i osobę Karola Wojtyły z pewnym dystansem, krytycznym spojrzeniem, unikaniem ślepego bałwochwalstwa i że nie boi się złamać tabu. Książka pokazuje "naszego" papieża w skrajnie inny sposób aniżeli chwalące go wniebogłosy media, Piotr Szumlewicz w swoich poszukiwaniach stara się znaleźć wyrwy w jego nieskazitelnym wizerunku i, przyznać trzeba, znajduje ich dość dużo.

Książka niestety momentami nudnawa, często wchodząca w zupełnie nieistotne szczegóły. Poza tym czytając niektóre wywiady trudno pozbyć się wrażenia, że niektórzy rozmówcy sami stojąc poza Kościołem zamiast się od niego odciąć, starają się go koniecznie reformować i ulepszać, komentując różne kwestie będące wewnętrznymi sprawami tej organizacji (chodzi mi m.in. o kapłaństwo kobiet).

Omawiana pozycja zawiera jednak dość dużo cennych refleksji, a ze względu na ogólną...

Przemek Skoczyński | 2012-10-05
Przeczytana: 04 października 2012

Umieściłbym to w spisie lektur obowiązkowych każdego dzieciaka zmuszanego do chodzenia na religię. Rozmówcy Szumilewicza odczarowują rzeczywistość, w której Papa jako nasz kochany, dobry, poczciwy rodak:

a) szanuje wszystkie grupy społeczne i poglądy innych,
b) kieruje się dobrem i miłością bliźniego,
c) kieruje najuczciwszym z możliwych Państw na ziemi.

Autor zadaje bezstronne w zasadzie pytania, a otrzymuje na nie miażdżące odpowiedzi w kwestiach związanych z etycznym wymiarem działań i słów Jana Pawła II. Rozmówcy najczęsciej popierają swoje argumenty faktami dotyczącymi konkretnych zdarzeń, wystąpień, działań Papieża (najsłabszy pod tym względem jest wywiad z Szenyszyn, która po prostu wygłasza znane slogany na ten temat). Ocena tego pontyfikatu jest miażdżąca, a czasem wręcz napawa grozą (działania watykańskiego Banku i powiązania z mafią). Zasadne w tym wszystkim zdaje się do pytanie: czy w ogóle etyczne jest otaczanie kultem osoby odpowiedzialnej za wyrządzenie innym tylu...

Robert | 2012-04-04
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

A ja potrafiłem się dziwić... Gdzie ta charyzma? Gdzie ta mądrość? O czym mówią ci wszyscy ludzie? Dzięki książce takiej jak ta przestaję się dziwić.

Kompletne spojrzenie na naszego wielkiego polaka.

żabot | 2013-04-09
Na półkach: Religia i okolice
Przeczytana: 2013 rok

Wywiady bardzo nierówne, choć w większości bardzo ciekawe. I nawet jeśli stronnicze i tendencyjne to wartościowe na naszym rynku czytelniczym. Dlaczego? Ano dlatego, że w głównym nurcie mediów jakakolwiek krytyka JP II nie tylko jako człowieka, ale również jako głowy jednej z najpotęzniejszych instytucji na świecie jest praktycznie nieobecna. O JP II wolno mówić pięknie albo wcale. Ba! nawet jesli pięknie to też tylko w samych superlatywach, cukierkowo i samymi banałami. Tymczasem wywiady podają całą masę informacji o tym, co działo się za kulisami ale i na scenie wielu wizyt papieskich na świecie i w ilu miejscach wizyty te wcale nie były witane z uwielbieniem graniczącym z histerią. Warto przeczytać.

Maciek | 2016-07-09
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 09 lipca 2016

Jako zagorzały antyklerykał, musiałem tę książkę mieć! Kupić, dać wyraz szacunku i możliwość zarobienia paru złotych autorowi, bo w pełni popieram jej tezę...

Książka jest spójna, rzeczywiście z żadnej strony nie trąci 'tanim antyklerykalizmem'. Wywiady z kolejnymi osobistościami, wśród których jest Janusz Palikot, Jerzy Urban, Tomasz Piątek, a także cała masa ekspertów, odkrywają przed nami całkowicie nieznane fakty z życia papieża. Dodatkowo, przyjemnie się ją czyta- formuła zboru wywiadów, początkowo wydawała mi się odpychająca- że może przeczytam jeden, dwa ze znanymi osobami, ale ostatecznie przeczytałem po kolei wszystkie!

Książka pokazuje dogłębnie jak zacofanym społeczeństwem jesteśmy, ukazuje niesłychane wręcz absurdy naszej rzeczywistości, polecam każdemu, zwłaszcza zagorzałym katolikom!