Ojciec nieświęty

Wydawnictwo: Czarna Owca
6,79 (130 ocen i 28 opinii) Zobacz oceny
10
7
9
7
8
26
7
42
6
30
5
10
4
2
3
2
2
0
1
4
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375542172
liczba stron
312
język
polski
dodała
leahh

Zbiór wywiadów ze znanymi postaciami polskiego życia publicznego na temat mrocznych stron pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród rozmówców Piotra Szumlewicza są dziennikarze, politycy i naukowcy, przedstawiciele różnych wyznań i opcji światopoglądowych. Mówią oni o innym aspekcie działalności i nauczania Jana Pawła II. Poruszane tu problemy od dawna są obecne na łamach europejskiej i światowej...

Zbiór wywiadów ze znanymi postaciami polskiego życia publicznego na temat mrocznych stron pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród rozmówców Piotra Szumlewicza są dziennikarze, politycy i naukowcy, przedstawiciele różnych wyznań i opcji światopoglądowych. Mówią oni o innym aspekcie działalności i nauczania Jana Pawła II.
Poruszane tu problemy od dawna są obecne na łamach europejskiej i światowej prasy, która zawsze starała się ukazywać pełną gamę poglądów dotyczących spuścizny Jana Pawła II. W polskiej debacie publicznej ta tematyka nadal jest naznaczona piętnem tabu ze względu na niepisany zakaz krytyki papieża.

W książce znajdują się rozmowy o pedofilii w strukturach Kościoła katolickiego, praniu brudnych pieniędzy i współpracy Watykanu z krwawymi dyktatorami. Skupiając się na faktach i merytorycznych opiniach, Szumlewicz i jego rozmówcy nie dają podstaw do oskarżeń o „tani antyklerykalizm”. Powstała w ten sposób książka stanowi pierwszą w Polsce całościową krytyczną analizę pontyfikatu polskiego papieża. Z pewnością wielu się nie spodoba, ale osoby ceniące nie tylko świecki światopogląd, lecz także niezależność myślenia w każdej dziedzinie, mogą tu odnaleźć potwierdzenie i rozwinięcie własnych wątpliwości oraz poczuć zachętę do otwartego wyrażenia swoich poglądów.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna owca, 2012

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (324)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1091
Zuba | 2014-03-05
Przeczytana: 02 marca 2014

"Ojciec nieświęty" jest publikacją wyjątkową na polskim rynku albumów, wspomnień, prywatnych notatek (!) i innych pozycji autorstwa i o Janie Pawle II. Zbiór wywiadów stara się przedstawić osobę i pontyfikat JPII w szerszym świetle i perspektywie wykraczającej poza nasze podwórko. Autor prowadzi rozmowy z różnymi osobami (mniej lub bardziej znanymi) skupiając się w każdej rozmowie na innej sprawie. Jest więc mowa o JPII i walce z komunizmem, JPII i teologii wyzwolenia w krajach Ameryki Łacińskiej, JPII i aferach finansowych w Watykanie, pedofilii, sytuacji homoseksualistów w Kościele itd. Jest też motyw przaśnego góralsko-kremówkowego katolicyzmu, kultu papieża Polaka i politeizmu maryjno-kanonizacyjnego.
Są tu wywiady lepsze i gorsze (politycy wypadają słabo), pisane nieco hermetycznym językiem (fragmenty o feminizmie i fenomenologii) ale wszystkie są wyważone, nie węszą za tanią sensacją i skandalem. Po prostu przedstawiają Jana Pawła II po zdjęciu różowych okularów.

książek: 1260
Dociekliwy_Kotek | 2013-04-29
Na półkach: Przeczytane, Kultura
Przeczytana: marzec 2013

Wszystko, co chciałabym napisać o tej książce da się podsumować jednym zdaniem: "Na bezrybiu i rak ryba".
W realiach kraju, w którym żyjemy, zbiór przeprowadzonych przez Szumlewicza wywiadów ma wartość zaiste bezcenną, skoro wszyscy w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy świadkami papieżomanii. Kolejni rozmówcy rzucają ciekawe światło na te aspekty pontyfikatu Jana Pawła II, o których zwykle się nie mówi (szczególnie, że o pontyfikacie Jana Pawła II nie dyskutuje się z założenia niejako): o walce z pedofilią wśród duchownych (lub jej tuszowaniu), o polityce finansowej Wiecznego Miasta (lub finansowych nadużyciach) czy o moralnych aspektach pewnych papieskich decyzji i ich konsekwencjach. Niewątpliwie jest to książka cenna, ważna i potrzebna, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że w mediach mieniących się wolnymi krytyki - nie nagonki i nie wrogiej propagandy, ale właśnie rzeczowej krytyki - próżno szukać. Szumlewiczowi trzeba również oddać, że żadna - podkreślam, żadna! -...

książek: 3269
Anna | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Na pewno nie wszystkim książka ta przypadnie do gustu, bowiem uznawane za katolickie społeczeństwo polskie nie dopuszcza wprost jakiejkolwiek negatywnej oceny, a tym bardziej krytyki pontyfikatu Jana Pawła II. A jednak udzielone przez znanych publicystów, polityków i naukowców wywiady na temat nauczania i poglądów głoszonych w imieniu Kościoła przez polskiego Papieża są ze wszech miar słuszne i jednoznacznie wskazują i dokumentują stosunek JP II do problemów pedofilii wśród kleru, aborcji, antykoncepcji, roli i pozycji kobiety w dzisiejszym świecie, ukazują powiązania Kościoła - za pontyfikatu K. Wojtyły - z dyktatorami Ameryki Południowej, brak dialogu z hierarchami innych wyznań. Poruszana w książce tematyka nie jest obca w mediach zachodnich, lecz u nas wciąż stanowi tabu, co niewątpliwie nie służy dobrze pozycji Kościoła w Polsce.

książek: 735
Karolina | 2013-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Zbiór świetnych wywiadów z politykami, lekarzami, historykami i wieloma innymi osobami krytykującymi pontyfikat Jana Pawła II. Przyznam, że pewnie książka byłaby nieco bardziej wiarygodna gdyby Szumlewicz zaprosił do rozmowy katolików, ale zapewne tacy w Polsce się nie znaleźli. I to między innymi piętnuje ta pozycja: czołobitność względem papieża Polaka, która wynika raczej z naszych zaściankowych kompleksów niż jego wielkości.

Szumlewicz dba o to, żeby książka nie zmieniła się w krytykę dla samej krytyki, ale żeby była wartościowa. Otwarte neutralne pytania i poruszanie zagadnień pontyfikatu i Watykanu bardziej niż samej osoby Karola Wojtyły to umożliwia. Książka jest cennym nabytkiem także przez wątki, które w Polsce są zwyczajnie przemilczane np. niejasne powiązania finansów banków watykańskich z mafią.

książek: 2732
joly_fh | 2012-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Stwierdzenie, że w Polsce krytyka papieża Jana Pawła II jest niepopularna byłoby eufemizmem. Piotr Szumlewicz oraz jego rozmówcy podkreślają, że tematyka ta jest tabu i nawet osoby o liberalnych poglądach nie odważają się tabu tego naruszyć. W takich okolicznościach wydanie książki, w której otwarcie podejmuje się dyskusję nad pontyfikatem Karola Wojtyły, świadczy o odwadze. Znamienne jest to, że kult papieża w Polsce ma niewiele wspólnego z tym, jakim papież był człowiekiem, czy też jakie nauki głosił, a raczej z polskimi kompleksami. Jan Paweł II jest postrzegany jako Polak, który osiągnął ogromny międzynarodowy sukces – jeden z niewielu Polaków – a zatem jest bohaterem. To właściwie to samo zjawisko, co w przypadku Adama Małysza, Roberta Kubicy czy Justyny Kowalczyk. Myśląc o Janie Pawle II zapewne nie myślimy o nim w kategoriach polityka. A przecież papież był przede wszystkim politykiem, głową państwa o potężnych wpływach, posiadającym ogromną władzę – nie tylko realną, ale...

książek: 667
Sławomir | 2018-05-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2018

Przyznam szczerze że spodziewałem lewackiego bełkotu i prymitywnego ataku na JP2 i choć sam jestem krytycznie nastawiony do tej postaci i nigdy nie uważałem go za wielką postać a większość przypisywanych mu zasług to po prostu mit. Często tak bezpodstawny i idiotyczny że aż żenujący. Mimo to wszystko nie trawię prostackiej krytyki i taniej sensacji. Na szczęście rozczarowałem się pozytywnie. Książka po prostu rzeczowo obala mit JP2, wytyka błędy jego pontyfikatu, pokazuje cynizm kościoła i tych polityków którzy z pełną świadomością kolportują ów mit i zasłaniają się wątpliwym autorytetem dla osiągnięcia swych brudnych celów.
Dobra książka i czytałem z dużą przyjemności mimo że ideowo jestem daleki od autorów.

książek: 448
Hubert | 2013-10-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 27 października 2013

Cieszę się, że ktoś (a raczej nie jeden ktoś, tylko całkiem sporo osób, bowiem w książce mamy wypowiedzi całkiem sporej gromadki) spogląda na sprawy religii i osobę Karola Wojtyły z pewnym dystansem, krytycznym spojrzeniem, unikaniem ślepego bałwochwalstwa i że nie boi się złamać tabu. Książka pokazuje "naszego" papieża w skrajnie inny sposób aniżeli chwalące go wniebogłosy media, Piotr Szumlewicz w swoich poszukiwaniach stara się znaleźć wyrwy w jego nieskazitelnym wizerunku i, przyznać trzeba, znajduje ich dość dużo.

Książka niestety momentami nudnawa, często wchodząca w zupełnie nieistotne szczegóły. Poza tym czytając niektóre wywiady trudno pozbyć się wrażenia, że niektórzy rozmówcy sami stojąc poza Kościołem zamiast się od niego odciąć, starają się go koniecznie reformować i ulepszać, komentując różne kwestie będące wewnętrznymi sprawami tej organizacji (chodzi mi m.in. o kapłaństwo kobiet).

Omawiana pozycja zawiera jednak dość dużo cennych refleksji, a ze względu na ogólną...

książek: 506
Przemek Skoczyński | 2012-10-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2012

Umieściłbym to w spisie lektur obowiązkowych każdego dzieciaka zmuszanego do chodzenia na religię. Rozmówcy Szumilewicza odczarowują rzeczywistość, w której Papa jako nasz kochany, dobry, poczciwy rodak:

a) szanuje wszystkie grupy społeczne i poglądy innych,
b) kieruje się dobrem i miłością bliźniego,
c) kieruje najuczciwszym z możliwych Państw na ziemi.

Autor zadaje bezstronne w zasadzie pytania, a otrzymuje na nie miażdżące odpowiedzi w kwestiach związanych z etycznym wymiarem działań i słów Jana Pawła II. Rozmówcy najczęsciej popierają swoje argumenty faktami dotyczącymi konkretnych zdarzeń, wystąpień, działań Papieża (najsłabszy pod tym względem jest wywiad z Szenyszyn, która po prostu wygłasza znane slogany na ten temat). Ocena tego pontyfikatu jest miażdżąca, a czasem wręcz napawa grozą (działania watykańskiego Banku i powiązania z mafią). Zasadne w tym wszystkim zdaje się do pytanie: czy w ogóle etyczne jest otaczanie kultem osoby odpowiedzialnej za wyrządzenie innym tylu...

książek: 586
MonicaAlice | 2018-10-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: październik 2018

Książka jest krytyką nie tylko Jana Pawła II, ale też katolicyzmu i Kościoła Katolickiego w ogóle, przedstawiając go jako instytucję skostniałą, skrajnie konserwatywną i nietolerancyjną. Nie spodziewałam się niczego innego po lewicowych publicystach, niemniej jednak obecność wywiadów z takimi "autorytetami" jak Jerzy Urban razi i to mocno. Jako historyk muszę zapytać o źródła informacji rozmówców autora, chociażby o tych aferach finansowych, o których Jan Paweł II "z pewnością wiedział". Książa takich źródeł nie podaje, odbierając czytelnikowi możliwość weryfikacji.

Zgadzam się natomiast, że w Polsce kult Jana Pawła II został sprowadzony w zasadzie do kremówek i kiczowatych pomników, a większość ludzi deklarujących, że papież jest dla nich autorytetem, nie ma pojęcia o jego naukach. Książka dla mnie nie tyle odczarowała mit Jana Pawła II, co raczej skłoniła do zapoznania się z jego rzetelną biografią.

książek: 1783
Robert | 2012-04-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

A ja potrafiłem się dziwić... Gdzie ta charyzma? Gdzie ta mądrość? O czym mówią ci wszyscy ludzie? Dzięki książce takiej jak ta przestaję się dziwić.

Kompletne spojrzenie na naszego wielkiego polaka.

zobacz kolejne z 314 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd