Dlaczego poszli za Hitlerem? Psychologia narodowego socjalizmu w Niemczech

Seria: Biblioteka II wojny światowej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Warum folgten sie Hitler? Die Psychologie des Nationalsozialismus
historyczna

Niemiecki socjolog Stephan Marks odpowiada na pytanie, co sprawiło, że zwykli ludzie, ciężko doświadczeni koszmarem Wielkiej Wojny, zaufali człowiekowi, który powiódł ich ku kolejnemu, jeszcze straszniejszemu światowemu konfliktowi zbrojnemu. Autor analizuje cechy charakterystyczne społeczeństwa niemieckiego pierwszej połowy XX wieku oraz osobowość i działalność przywódcy III Rzeszy, jego charyzmę i umiejętności oddziaływania na tłumy. Z kart książki wyłania się obraz społeczeństwa, nie tyle porwanego programem NSDAP, ile kierującego się emocjami wywoływanymi przez wodza, który po mistrzowsku manipulował ludźmi, wykorzystując ich nastroje, obawy i oczekiwania.

źródło opisu: okładka

| 2014-09-25
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 25 września 2014

Bardzo często w trakcie czytanie książek dotyczących lat 30-tych w Niemczech oraz okresu II wojny światowej zadawałam sobie pytanie - dlaczego ludzie z taką uwagą słuchali Hitlera, dlaczego nazizm stał się bliski milionom ludzi? Ta książka odpowiada na te pytania. W przeprowadzonych przez autora i jego zespół wywiadach z dawnymi członkami m. in. Hitlerjugend czy żołnierzami Wermachtu nadal słyszalny jest ten zachwyt nad III Rzeszą, powiedziałabym nawet, że widoczny błysk w oku na samo wspomnienie "tych cudownych lat". Nie interesowało ich co dzieje się z nagle "znikającymi" przyjaciółmi, sąsiadami (np. mężczyzna opowiadający o tym, że w 1938 r. przyszli po jego "młodzieńczą miłość" - Żydówkę i ona "wyjechała"), rozstrzeliwania ludzi stanowiły "komiczny widok". Ci ludzie, tyle lat po wojnie (wywiady przeprowadzono w latach 1998 - 2001), opowiadając o wydarzeniach tamtych lat są jak zaprogramowani, zresztą już Hitler powiedział "Oni już nigdy się od tego się nie uwolnią!"....

edit3008 | 2012-04-24
Przeczytana: 01 marca 2012

Czyta się dobrze, nie jest to pozycja historyczna, ale ciekawie napisana praca naukowa poparta badaniami.Po lekturze tej książki zaczynam "rozumieć"postawę hitlerowców w czasie procesów Norymberskich. Warto przeczytać żeby inaczej spojrzeć na okres Nazizmu, nie po to by ich usprawiedliwiać ale żeby zobaczyć co dzieje się z ludźmi ( nawet tymi wykształconymi ) którzy zgnębieni i poniżeni, bez perspektyw na jutro, idą za Tym, który obiecuje im lepsze życie.

Łukasz Kuć | 2011-03-10
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 10 marca 2011

Bardzo ciekawa książka. Spojrzenie na fenomen entuzjastycznego poparcia nazizmu przez Niemców z perspektywy psychologii. Praca ta zalicza się nie tyle do publikacji z dziedziny historii co właśnie psychologii.

marcjn | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Książka prezentuje ciekawe podejście do badań nad III Rzeszą. Pokazuje jak jej przywódcy potrafili wykorzystać traumę czy poczucie wstydu aby związać obywateli z reżimem. Nie oznacza to jednak, iż siłą nazizmu były tylko negatywne emocje, opowiadający wspominają bowiem również o dobrych przeżyciach związanych z latami trwania reżimu.
Ważnym jest też napomnienie autora o nadmiernym skupieniu się na osobie Adolfa Hitlera. Nie sposób zaprzeczyć, iż był on centralną postacią III Rzeszy, wszelako analiza nie może skupiać się tylko na nim. Aby odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto zbadać co motywowało wykonawców oraz tych, którzy "tylko" biernie popierali nazistów.
Podsumowując jest to książka warta przeczytana jeżeli ktoś chce spojrzeć na historię Niemiec z innej perspektywy i dowiedzieć się co nieco o kontraście pomiędzy czymś co zostało przez daną osobę przeżyte a czymś o czym ona jedynie wie.

Inka50 | 2016-10-10
Przeczytana: 01 października 2016

Trudno jest wystawić ocenę tej książce, ponieważ jest to praca popularyzująca badania niemieckich naukowców (psychologów, socjologów?)nt. psychologicznych przyczyn poparcia nazizmu przez naród niemiecki. Ciekawe, aczkolwiek nie rewolucyjne, podsumowanie dotychczasowych wniosków, pojawiających się w różnych źródłach. Jedyną oryginalną tezą jest ta o zbiorowej, ogólnonarodowej halucynacji Hitlerem, w którą jakoby ten umiejętnie Niemców wprowadził (?). Śmiem w nią wątpić, bo to takie rozgrzeszenie jakby... Ogólnie, warto przeczytać, zwłaszcza w dzisiejszej naszej polskiej (i nie tylko) rzeczywistości - ku przestrodze!

Ciekawa praca, podchodząca do tematu nazizmu od strony mechanizmów psychologii i socjotechniki. Nie jest to praca historyczna, ale próba psychologicznego wyjaśnienia fenomenu nazizmu i kultu Führera.

Ludi | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Bardzo merytoryczna, a przy tym przystępnie napisana książka. Zespół badawczy zrobił kawał dobrej roboty przy badaniu jakościowym, które przeprowadził. Rozmowy z byłymi zwolennikami nazistów musiały być trudne, podobnie jak i oddzielenie swoich odczuć od odczuć rozmówcy. Z całości tej pracy wyłoniła się książka, której treść prezentuje bardzo gruntowne, dobre podejście do tematu - zrywa z mitem "Hitlera jako nadludzkiego mistrza charyzmy" i kładzie grunt pod wyjaśnianie fenomenu nazizmu od strony mechanizmów psychologicznych, których i my, dzisiaj, ciągle doświadczamy. Pozwala ona też na empatię, wejście w skórę Niemców, którzy żyli w tamtych latach, a my przecież dzisiaj tak często i łatwo osądzamy ich ze swojego punktu siedzenia, jakby posiadali już wtedy dzisiejszy poziom świadomości, wgląd w przyszłość. Nie zawiodła mnie.

Tadeusz | 2015-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Dlaczego poszli za....?Nie chciałbym aby w Polsce zadawano kiedyś takie pytanie.

Patrycja | 2016-09-17

Autor stara się odpowiedzieć na pytanie co było takiego pociągającego w naziźmie i w samym Hitlerze, że tak wiele osób było mu w stanie zaufać. Świetnie napisana, wciągajaca lektura. Polecam

aandin66 | 2015-06-15

Ja napiszę zamiast recenzji coś co mogło by się w tej książce znaleźć.
Jestem już nie młody,pochodzę z Górnego Śląska.Matka była rodowitą Ślązaczką a ojciec rodowitym Pomorzaninem.Oboje przed wojną byli obywatelami III Rzeszy.Z ich relacji oraz z opowieści cioć i wujów wiem dlaczego zwykli ludzie gorąco popierali Hitlera w latach 30-tych.
Przede wszystkim zdławił kryzys gospodarczy i dał ludziom pracę,dzieciom szkoły.Do tego opieka socjalna i medyczna państwa dostępna dla każdego.Urzędy były dla obywateli a nie ich wrogami.Istniało sporo organizacji dbających o to,żeby dzieci,młodzież oraz pracownicy się nie nudzili i czuli się dowartościowani.
Zlikwidował istniejące jeszcze w latach 20-tych bandy czerwonych zbirów.Generalnie był porządek i dyscyplina.Prostym obywatelom to w zupełności wystarczało.
Gdyby dzisiaj był w Polsce polityk tego formatu z pewnością miałby kilkadziesiąt procent poparcia w sondażach.
Nie piszę o późniejszych latach bo nie o tym jest ta książka.
Sama książka...