Trzecia Rzesza. Nowa historia

The Third Reich: A New History
978-83-240-1329-6
Trzecia Rzesza
historyczna

„To nie jest budująca historia.” W makabrycznej konkurencji o tytuł najbardziej zbrodniczego państwa w historii ludzkości hitlerowska Trzecia Rzesza bez wątpienia jest na czele stawki. Niemcy wpierw zmienili swój kraj w gigantyczny obóz koncentracyjny, a potem rozpętali piekło w całej Europie. Liczba ofiar tego zbiorowego szaleństwa przekracza kilkadziesiąt milionów osób. Ludzie byli...

„To nie jest budująca historia.”
W makabrycznej konkurencji o tytuł najbardziej zbrodniczego państwa w historii ludzkości hitlerowska Trzecia Rzesza bez wątpienia jest na czele stawki. Niemcy wpierw zmienili swój kraj w gigantyczny obóz koncentracyjny, a potem rozpętali piekło w całej Europie. Liczba ofiar tego zbiorowego szaleństwa przekracza kilkadziesiąt milionów osób. Ludzie byli rozstrzeliwani, męczeni na setki wymyślnych sposobów, gazowani, bombardowani, topieni i okaleczani; marli z głodu i chorób. Ceną za obalenie Hitlera były hektolitry przelanej krwi i miliony osobistych tragedii.
Skala grozy kilkunastu lat historii Trzeciej Rzeszy jest tak ogromna, że każda próba jej całościowego opisania jest zadaniem karkołomnym. Ale nie niemożliwym – udowodnił to ceniony i nagradzany brytyjski historyk Michael Burleigh.
W swojej niesamowitej książce autor w pełni ujawnił swój pisarski dar. Im trudniejsze i bardziej bolesne tematy bierze na warsztat, tym lepiej się go czyta. „Trzecia Rzesza” dzięki bezpośredniemu stylowi, przejrzystości myśli i uderzającej dbałości o historyczną sprawiedliwość pozwala zrozumieć przerażenie i trwogę jakie wzbudzali Hitler i jego zastępy. Lektura tej ksiązki to nie tylko czytanie o historii, to jej prawdzie przeżywanie.

[opis wydawcy]

| 2011-07-29
Przeczytana: marzec 2010

Barwnie i przejrzyście napisana historia Niemiec od 1918 do 1945 roku. Jak wiemy, o III Rzeszy wolno pisać tylko źle, jednak ja odnoszę wrażenie, że autor w niektórych miejscach mruga do uwaznego czytelnika. W tekście pada np. straszliwe stwierdzenie, że Żydzi niemieccy nie chcieli się asymilować; opisuje, jak nieludzkie prawo nazistowskie skazało na smierć dwóch braci - morderców kilkuosobowej rodziny; dowiemy się też, kiedy w III Rzeszy zaczęto się interesować Cyganami - mianowicie wtedy, gdy pojawili sie w Hamburgu i zaczęli, przepraszam za wyrażenie, srać na ulicach (dziś wiemy, że jest to oznaką ich tożsamości kulturowej i wszelka krytyka jest mową nienawiści). To są może drobnostki, ale sprawiają, że Burleigh jest, moim zdaniem, wiarygodnym autorem, czego nie o wszystkich jego kolegach-historykach można powiedzieć, szczególnie w naszych, politpoprawnych czasach. Polecam.

hans | 2010-12-28
Przeczytana: 23 października 2011

Książkę już kończę,ale już teraz mogę powiedzieć,że w dość obiektywny sposób przedstawia powolne wynaturzenie społeczeństwa lat międzywojennych,świadome bądź nie.Książka przedstawia jak traktowano chorych i właśnie nie do końca wówczas polityka NSDAP koncentrowała się na Żydach,lecz na "osobnikach nie czystych rasowo",co było dość względnie tylko omówione,no i co najważniejsze Polityka Rzeszy lat 30-tych koncentrowała się na nieuleczalnie chorych oraz ułomnych fizycznie jak i umysłowo.Zachęcano wówczas do ich sterylizacji a z czasem nawet i do zabijania. Mimo ze nie przepadam jako tako za Niemcami,ale uważam,że w tamtym okresie ich naród wycierpiał i to bardzo wiele,chodź duża większość poddała się paranoi strachu,o co tak na prawdę chodziło nazistą,żeby móc nimi sprawnie kierować.

marcjn | 2014-12-22
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Monumentalne dzieło opisujące różne aspekty polityki III Rzeszy. Wielość zawartych w tekście informacji niemalże poraża, choć próżno się doszukiwać jakichś większych kontrowersji. Jest to po prostu solidna, dobrze podbudowana książka, która według mnie powinna znaleźć się w bibliotece każdej osoby zainteresowanej III Rzeszą.

irman | 2016-10-15
Trithemius | 2016-07-09