Kino krótkich filmów

Okładka książki Kino krótkich filmów Marek Stokowski
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kino krótkich filmów
Marek Stokowski Wydawnictwo: Niecałe literatura piękna
Niecałe
2014-09-15
2014-09-15

I cóż, że do Szwecji

i tak w polu czytelnika zostawić... :(

i tak w polu czytelnika zostawić... :(

Psy widzą inaczej, może widzą - wiedzą? - więcej.
Stokowski zaprasza do zajrzenia pod podszewkę rzeczywistości, inaczej, niż nauczyły nas oczy.
Podróż M przypomina trochę podróż Małego Księcia, podróż po równoległych światach ludzi żyjących obok, często spotkanych tylko raz.
Rzecz bardzo mądra.
Psie spojrzenie na życie bardzo ludzkie.

Psy widzą inaczej, może widzą - wiedzą? - więcej.
Rzecz bardzo mądra.
Psie spojrzenie na życie bardzo ludzkie.

Książka „Kino krótkich filmów” Marka Stokowskiego to trzecia część opowiadania o M. Rehabilitacja Marcina przebiegała pomyślnie, zaprzyjaźnił się z córkami leśniczego i zyskał uznanie dzieciaków z najbiedniejszych rodzin. Już nie tylko towarzystwo lasu sprawiało mu przyjemność ale wymyślanie krótkich filmików które opowiadane mają za zadanie rozwinąć wyobraźnię i fantazję słuchacza. To książka o drodze, przyjaźni i marzeniach.

M. zaprzyjaźnił się z córkami leśniczego, z Moniką i Martą. Monika cierpiała na guza mózgu i najlepszym odpoczynkiem w cierpieniu było przebywanie wraz z siostrą i M. w lesie. Te godziny spędzane w lesie starał się urozmaicać M. wymyślając i opowiadając różne historyjki które pomagały Monice oderwać myśli od trawiącej ją choroby. Z czasem Monika była coraz weselsza i zaczęła odzyskiwać mowę. M. zakochał się w Marcie, ale to był jego sekret.
Po wyjeździe sióstr do Uppsali na leczenie Moniki, M. nie potrafił odnaleźć spokoju i postanowił spisać jak najwięcej krótkich filmów które przesyłał Monice. Miał nadzieję, że te historyjki poprawią samopoczucie obu sióstr. Jednak po otrzymaniu wiadomości, że Monice się pogorszyło, postanowił udać się do Uppsali. Była zima, M. nie miał pieniędzy, więc jedyne co pozostaje to wyruszyć w podróż na piechotę.

„Wchodzą na żuławski stół przez śluzę w Szonowie, potem idą wzdłuż linii Nogatu, a od Kałdowa podążają szlakiem kolejki wąskotorowej. Zahaczają po drodze o różne wsie i o miasto – Nowy Dwór Gdański.”

Te wszystkie filmiki spisane do wyświetlania, pobudzające mózg i wywołujące własne fantazje mają i nas rozśmieszyć, pobudzić do refleksji, zatrzymać nas w czasie.

O wszystkich przygodach i tarapatach jakie towarzyszyły M. w podróży opowiedział nam pies - Wabi. Bo są rzeczy i sprawy które człowiekowi powiedzieć nie wypada a pies może sobie na to pozwolić.

Książka na wakacje. Do plecaka się zmieści.

Kontynuacja historii opisanej w "Stroicielu lasu". Tym razem M i Wabi wyruszają w podróż. I jak to bywa podczas podróży, spotykają innych ludzi. Mój faworyt to Strażnik Ognia i jego historia. A inni? Jest ich trochę, ale jak to w życiu, mijamy się, na zawsze...
Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że pan Marek napisze dalszy ciąg tej historii, bo ciekawy jestem czy M spotka się ze swoją Martą i co ona na to.
Troszkę zabawne jest to, że ja też w swoim życiu mam taką Martę (nawet imię się zgadza),która gdzieś zniknęła... Lata temu... I już nigdy jej nie spotkałem... Przynajmniej do tej chwili...

Ciekawa narracja z perspektywy psa. Rozbudzające wyobraźnię "Kino krótkich filmów".

z mieszanymi uczuciami...
książka droga, pełna historii i przemyśleń. przyznam szczerze, oczekiwałem czegoś więcej ale to wina b. dobrego "Stroiciela", który był wcześniej.
no i oczywiście oczekiwałem dobrego końca - chciaż tutaj trudno stwierdzić jaki koniec jest dobry a jaki zły..

z mieszanymi uczuciami...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jakiś czas temu usłyszałam w radiowej trójce: pamiętacie "Samo-loty" i "Stroiciela lasu"? jeśli tak, wzruszenie odbierze wam mowę. Jeśli nie, żałujcie.
Mnie odjęło mowę.

Ci którzy poznali już i docenili prozę Pana Marka na pewno nie poczują się rozczarowani. Ale jak to się czyta bez znajomości wcześniejszych losów M. i Wabiego? Bez tej emocjonalnej więzi nawiązanej wcześniej? Nie umiem sobie tego wyobrazić, bo opowiedziana w "Kinie krótkich filmów" historia wyrasta z wcześniejszej. Dla mnie jest przekonywująca, bo poprzedzona "Stroicielem lasu". Piękna, bo daje bohaterowi drugą szansę. Wzruszająca, bo prowadzi nas starymi ścieżkami. I prawdziwa, bo wytycza nową drogę.
Jednym słowem - tym, którzy jeszcze nie czytali - polecam zacząć przygodę od "Samo-lotów".
To proza poetycka... nieoczywista... specyficzna. I smutna i zabawna.
I jeszcze jedno. Do czytania siadamy z ołówkiem w ręku - dla podkreślania szczególnie pięknych zdań.

Mnie odjęło mowę.

• LoVe LoVe