Śmierć przybywa do Pemberley

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: W.A.B.
Death Comes to Pemberley
Ag2S

P.D. James wkracza w świat Dumy i uprzedzenia Jane Austen. Akcja sequela rozpoczyna się sześć lat po ślubie Elizabeth i pana Darcy’ego. Niestety, okazuje się, że nie prowadzą oni tak szczęśliwego życia, jak moglibyśmy oczekiwać. Prócz niedopowiedzeń, intryg, zazdrości i rozczarowania swym związkiem główni bohaterowie napotykają też trudności zupełnie innej natury. Widziane w pobliskim lesie...

Niestety, okazuje się, że nie prowadzą oni tak szczęśliwego życia, jak moglibyśmy oczekiwać. Prócz niedopowiedzeń, intryg, zazdrości i rozczarowania swym związkiem główni bohaterowie napotykają też trudności zupełnie innej natury. Widziane w pobliskim lesie widmo zapowiada nieszczęścia, w tym zabójstwo jednego z członków rodziny. Przepełniona miłością, zazdrością, kłamstwem i cierpieniem Śmierć przybywa do Pemberley uwodzi czytelnika, który z wielką łatwością wkracza w ten XIX-wieczny świat i dzieli z postaciami ich namiętności, lęki i nadzieje.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2014

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

allison | 2015-11-04
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2015

Było to moje pierwsze spotkanie z kryminałem pani James - i bardzo udane. Właściwie sięgnęłam po tę książkę ze względu na jej tematykę, bo byłam ciekawa, czy autorce udało się stworzyć udaną kontynuację "Dumy i uprzedzenia". Okazało się, że tak.

Przede wszystkim pani James wpisała się w Austenowską konwencję klimatem i drobiazgową, lecz nie nużącą charakterystyką bohaterów. Jednocześnie jej pomysł okazał się świeży, oryginalny i twórczy - nie ma w powieści nieudolnego naśladownictwa, co często zdarza się w przypadku sequeli.
Na pewno dużą zasługą jest tu wprowadzenie wątku kryminalnego, który pojawia się szybko i wpływa znacząco na wszystkie postacie. Śledzi się go z zaciekawieniem, a potem...
Potem - w moim przypadku - najpierw pojawiło się rozczarowanie. Czyżby miało to być takie proste? - pomyślałam zdumiona. Na szczęście, okazało się, że autorka przygotowała na zakończenie kolejną niespodziankę, która w pełni mnie usatysfakcjonowała.

Czytało mi się tę powieść szybko,...

książek: 1985

Nie mam za bardzo pomysłu, jak skomentować 'Śmierć do Pemberley', więc opinia będzie króciutka: nudna, mało porywająca, że nawet ukochane postaci z 'Dumy i uprzedzenia' nic nie pomogły.
Bazowanie na znanej i lubianej przez pokolenia czytelników powieści w tym wypadku nie dało żadnych dobrych skutków. A w moim przypadku wywarło odwrotny efekt: czułam zażenowanie i miałam wrażenie, że połknęłam kij od sztoki, taka sztywna przy tym 'kryminale' byłam. Zdecydowanie nie polecam.

Karolina | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Jestem wielką fanką Jane Austen, a Dumę i uprzedzenie czytałam przynajmniej 4 razy, więc znam dobrze jej styl pisania. I właśnie tak dobre naśladowanie jej pióra i poczucie że to naprawdę druga część o Elizabeth i Darcy'm przekonało mnie do zakupienia jej po przeczytaniu 2 stron w księgarni. Po przeczytaniu (pochłonięciu) całości jestem zachwycona. BARDZO dobra kontynuacja oraz równie dobry wątek kryminalny. Naprawdę polecam !

Ophelia | 2015-08-20
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

"Śmierć przybywa do Pemberly" to moje pierwsze zetknięcie z twórczością P.D.James i uważam je za całkiem udane. Miałam przyjemność zapoznać się z twórczością Jane Austin i mogę przyznać, że odnalazłam w tej książce styl i manierę z którą pisała Austin w tej powieści.

"Śmierć przybywa do Pemberly" jest pewną kontynuacja dalszych losów państwa Darcych, którzy po ślubie prowadzą stateczne, spokojne życie, które zostaje zmącone pewnego feralnego dnia, gdy dowiadujemy się o morderstwie. Niby nie ma wątpliwości kto na kim popełnił mord, jednakże nie wszystko jest takie, jakie się wydaje.

Osobiście urzekł mnie świat wykreowany przez P.D.James, która przekonująco opisała dziewiętnastowieczny angielski świat i rozterek, z jakimi w ówczesnych czasach musieli się zmierzyć ludzie, sposób ich wypowiedzi i niemalże czułam te leniwe, spokojne dni, które płynęły z książki. P.D.James wprowadziła nas znów w świat za którym tęskniłam. Z powrotem przeczytałam o delikatnej i dobrej Jane, panu...

asia_32 | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Miło było spotkać się ponownie z Lizzie i panem Darcy w ich posiadłości Pemberley.Małżonkowie przygotowują się do dorocznego balu,kiedy docierają do nich wiadomości o znalezieniu w pobliskim lesie ciała.W morderstwo zamieszany jest szwagier Lizzy,jeden z mniej sympatycznych bohaterów "Dumy i uprzedzenia" pan Wickham.Kto stoi za tym wszystkim,tego oczywiście nie zdradzę.Co do samej powieści to muszę przyznać że P.D James wiernie oddała klimat "Dumy i uprzedzenia" tworząc trochę mroczniejszą historię.Wszystkim sympatykom powieści w stylu Jane Austen polecam.I ten mrukliwy z pozoru pan Darcy;)

Potwierdza ię moja obserwacja i instynkt czytelnika,że dopisywanie dalszego ciągu do istniejących książek jest błędem.Lubie tą autorkę i wg mnie popełniła błą pisząc drugą część DUMY I UPRZEDZENIA.Kryminały P.D.James są fantastyczne,mroczne i trzymające w napięciu.Ta książka jest sztywna jak koci ogon i zbyt napuszona by ja czytać.Już przerabiałam dalsze losy bohaterów WICHROWYCH WZGÓRZ i TAJEMNICZEGO OGRODU.Również niewypały

Weronika | 2015-11-01
Przeczytana: 31 października 2015

Przypomniałam sobie Jane Austen, jakby trochę ożyła w tej książce. Styl naprawdę przypomina tą wspaniałą powieściopisarkę.
Wracając do tematyki, zaciekawiło mnie to, że autorka postawiła sobie za cel wplecenie wątku kryminalnego w spokojny, romantyczny świat panny Austen.
Urzekła mnie "Duma i uprzedzenie", więc z przyjemnością wróciłam do Pemberley, Darcy'ego i Elizabeth, która stała się dla mnie przykładem naprawdę szanującej się i myślącej kobiety i matki :)
Polecam tym, którzy polubili "Dumę..." i styl Jane Austen :D

Ania Urbańska | 2015-02-17

Kontynuacja? Jeszcze nie trafiłam na taką, która dorównywałaby poziomem oryginałowi. Sceptycyzm sceptycyzmem, ale ciekawość wzięła górę. Książka Phyllis Dorothy James zapowiadała się oryginalnie i intrygująco. Autorka zwana była swego czasu "nową Agathą Christie". Stworzyła cykl cenionych powieści kryminalnych, których bohaterem uczyniła inspektora Adama Dalgliesha. Jej styl określało się jako niezwykle brytyjski - klasyczny, elegancki, niemal arystokratyczny. Dawało mi to pewną nadzieję na to, że P. D. James potrafiła z powodzeniem wczuć się w klimat książek jej rodaczki sprzed dwustu lat.

Gdy raz "Śmierć przybywa do Pemberley" znalazła się w mojej dłoni, to już w niej została, aż do momentu, w którym przeczytałam ostatnią stronę. Lektura tak mnie pochłonęła, że przez kilka godzin nie istniałam dla świata. Kochani, mogę Wam z czystym sumieniem powiedzieć, że znalazłam wreszcie udaną kontynuację, wolną od większości sztandarowych błędów! :)

Autorka z łatwością odwzorowała styl...

Karolina Sosnowska | 2014-12-21
Przeczytana: 13 grudnia 2014

"Między wątkami opowiadającymi o dochodzeniu w sprawie śmierci jednej z postaci, odnaleźć możemy wiele scen z życia Pemberley i okolic. P.D. James całkiem udanie odmalowała życie towarzyskie XIX wieku, ze wszystkimi elementami w stylu ceremonialnych zaproszeń na kolacje, grania na klawikordzie, głośnego czytania książek czy miłych konwersacji. Z radością obserwowałam jak kilka lat po ślubie ułożyło się życie Darcy’ego i jego żony, bowiem po lekturze „Dumy i uprzedzenia” darzyłam ich sporą dozą sympatii."

Reszta opinii pod adresem: http://tanayahczyta.wordpress.com/2014/12/21/smierc-przybywa-do-pemberley-p-d-james/ :)

magdalia | 2016-09-14

Niezła, ktoś tam na fb napisał, że nie dało się tego czytać, że to marna próba kopiowania stylu Jane Austen, ale chyba nie do końca się z tym zgodzę. Ta książka według mnie nie miała być podobna do dzieł jedynej w swoim rodzaju Jane, dla mnie to po prostu kryminał dziejący się w dawnych czasach, napisany całkiem sprawnie, choć pewnie nie doskonale, te same były tylko imiona bohaterów oraz (siłą rzeczy) nawiązywanie do losów osób, o których pisała Austen. Dużym minusem tej powieści jest to, że było mniej mrocznie niż się spodziewałam, dlatego nie daję wyższej oceny :-)

PD James, uwielbiana autorka kryminałów, zmarła w wieku 94 lat

Jej najbardziej znanym bohaterem jest inspektor Adam Dalgliesh. Pojawił się już w pierwszej książce PD James – „Zakryjcie jej twarz”. Debiutancka powieść rozpoczęła wielką karierę pisarki i inspektora, który wystąpił łącznie w czternastu powieściach, z których wiele (choć niestety nie wszystkie) zostało wydanych się po polsku.