Ciemne dzikie kwiaty

Tłumaczenie: Agata Żbikowska
Cykl: Rutherford Park (tom 2)
Wydawnictwo: Marginesy
I wojna światowa, Lusitania
historyczna
giovanna

Jak poradzą sobie mieszkańcy Rutherford Park w zetknięciu ze zbliżającym się kataklizmem? Z położonego na wzgórzu rozległego majątku Rutherford Park rodzina Cavendishów ma doskonały widok na otaczający ich świat - piękno sięga horyzontu i daje ukojenie. W pierwszych dniach maja 1915 roku nic nie wydaje się piękniejsze i mniej groźne. A jednak... Aby uniknąć skandalu, William i Octavia żyją w kłamstwie, utrzymując małżeństwo bardziej z obowiązku, niż namiętności. Ale kiedy ich syn Harry dołącza do Królewskiego Korpusu Lotniczego we Francji, Cavendishowie muszą stawić czoło nieuniknionej prawdy o nich samych, społeczeństwie, w którym żyją i tajemnicom, których nie potrafią już znieść. W obliczu straszliwej wojny wszystko ulegnie zmianie: relacje między mężem i żoną, żoną i jej kochankiem oraz matką i jej dziećmi. Fundamenty rodu Cavendishów zadrżą w posadach, wiatr historii nie oszczędzi także pozostałych mieszkańców Rutherford Park. Niezwykła i intrygująca powieść. Niektóre sceny przywodzą na myśl klimat seriali Schodami w górę, schodami w dół czy Downton Abbey. Cooke ma znakomite przygotowanie i w scenach batalistycznych we Francji okazuje się niezwykle wiarygodna, zaś opis zatopienia "Lusitanii" - cóż, ściska za serce. Historical Novel Society Elizabeth Cooke mieszka w Dorset w południowej Anglii i jest autorką kilkunastu powieści, w tym bestsellera Tajemnice Rutherford Park. Słynie z umiejętności opowiadania i dbałości o realia. Korzenie rodziny Cooke sięgają terenów, na których mieszkały siostry Brontë. Dziadek Elizabeth pracował kiedyś w tamtych okolicach jako lokaj. Te okolice - tamtejsza przyroda, miasta i miasteczka - i życie dziadka stały się inspiracją dla świata Rutherford Park.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/marginesy.html

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/marginesy.html

basik | 2015-12-01
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle

"Ciemne dzikie kwiaty" to wojenne losy mieszkańców Rutherford Park.
To przede wszystkim wojna, opisy bitew, krew, cierpienia, strach i beznadzieja. No i jeszcze tragedia ludzi na statku storpedowanym przez Niemiecki U-bot.
Smutna i przygnębiająca książka, pełna ludzkich tragedii, smutku i żalu.
Mało jest takiej prawdziwej akcji, chyba że na polu walki.
Chyba już przestanę kierować się zachęcającymi opisami na okładce i świetnymi recenzjami, które najczęściej są nietrafione.
Mnie ta książka wcale się nie podobała, bo liczyłam na ciekawą lekturę, a otrzymałam opisy batalistyczne bitew i trochę o tym co działo się podczas wojny w Rutherford Park.

joly_fh | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Ciemne dzikie kwiaty to dosyć niezwykła metafora, odnosząca się do tego, co dzieje się na froncie pierwszej wojny światowej. Tam każdy staje twarzą w twarz z własnymi słabościami i najgorszymi możliwymi sobie do wyobrażenia sytuacjami, jakie mogą mieć miejsce jedynie w piekle. W powieści mamy wstrząsające obrazy, zarówno z pola bitwy, jak i dotyczące tragedii Lusitanii. Jednak tym, co stanowi o pięknie tej opowieści są wspaniale oddane ludzkie emocje, w całej ich palecie: od przerażenia żołnierzy, prób oswojenia strasznej rzeczywistości, a potem obojętności, przez tęsknotę i złamane serca kochanków, po dezorientację ludzi nie potrafiących pogodzić się z faktem, że oto na ich oczach kończy się pewna epoka.

Moim zdaniem "Ciemne dzikie kwiaty" jest jeszcze lepsza, niż pierwsza część cyklu. Wyważona, niby spokojna, ale oferująca całą gamę emocji i poruszająca do głębi. Doskonale oddająca ducha epoki.

joan_stark | 2015-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Kolejna część o Rutherford Park i jego mieszkańcach.
Wybuchła I wojna światowa i rodzina musi podnieść się po wcześniejszych ciosach i stanąć przed najgorszą do tej pory historią Anglii. Wielka wojna zbiera swoje żniwo, także wśród przyjaciół i mieszkańców domu, na wojnę wyrusza Harry, jedyny syn Williama i Octavii. Zacierają się granice pomiędzy klasami społecznymi, świat się zmienia, a bohaterowie muszą stawić temu czoła i przeżyć.

Ania | 2015-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Jeśli spodobał Ci się pierwszy tom cyklu Rutherford Park - drugi nie zawiedzie Cię z pewnością. Czyta się świetnie. Znakomity relaks po ciężkim dniu w pracy.

Anka | 2016-03-28
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 28 marca 2016

Książka mnie niczym nie zaskoczyła, nadal mam wrażenie że już gdzieś to czytałam.

ainaka | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Nie mogę dać opinii bo przeczytałam 1/4 i stwierdziłam,że szkoda mojego czasu:((

Dotka76 | 2016-02-08
Przeczytana: 04 lutego 2016

Moja pierwsza feryjna lektura.
Bardzo udana. Poza tym to także moje pierwsze beletrystyczne spotkanie z historią I wojny światowej. Dobrze pokazane okropieństwo tej okrutnej, strasznej wojny, która bywała nazywana przez niektórych "elegancką". Jedyne co mnie raziło nieco, to ideologiczne zacięcie autorki w stosunku do warstw uprzywilejowanych. Później doczytałam, że przodkowie jej byli lokajami. I wszystko stało się jasne.
Poza tym - polecam!

palalela | 2017-09-28
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 27 września 2017

Drugą część cyklu ku mojemu zdziwieniu nie o życiu w majątku Rutherford a o I wojnie światowej, czytało mi się dużo lepiej niż pierwszą. Wszystko dzięki temu, że wiedziałam, że prędzej czy później na jej kartach zaczną się dziać takie rzeczy, że oderwać się nie będę mogła. Do tego powieść rozkręca się dużo szybciej niż jej poprzedniczka, prezentuje mnóstwo okrutnych i krwawych wydarzeń historycznych, które praktycznie przez nikogo nie są pamiętane. No i ten tytuł, wróć, TEN TYTUŁ, którego objaśnienie po prostu zwala z nóg. Nie lubię książek traktujących o wojnie, ta nie tylko mi pasowała, ale i bardzo się podobała. Polecam mając za sobą 1/5 tomu 3.

Soledad | 2015-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2015

To się naprawdę dobrze czyta. Historia rodu na tle I wojny światowej. Wprawdzie nie jest to powieść, która zapadnie mi na długo w pamięci, ale jako odprężająca lektura na jakiś dłuższy weekend jak najbardziej wskazana. Pewnie kiedyś sięgnę po następną część.

Karolina88 | 2015-12-03
Przeczytana: 15 listopada 2015

Powieść ta jest drugą częścią Tajemnic Rutherford Park. Poznajemy w niej dalsze losy bohaterów przedstawionych w pierwszej części. Akcja rozgrywa się w posiadłości Rutherford, Londynie i na polach walk I wojny światowej.
Octavia mimo,że została przy mężu i dzieciach nadal tęskni za swoim kochankiem i w sekrecie otrzymuje od niego listy. John - kochanek Octavii wsiada na pokład Lusitanni. Statek zostaje zbombardowany przez Niemców. Harry Cavendish i lokaje z Rutherford walczą w I wojnie światowej. Louisa podkochuje się w chłopaku z niższej klasy społecznej. Charlotte postanawia zostać sanitariuszka na wojnie. W przeciwieństwie do pierwszej części nie ma tu aż tylu tajemnic. Jedyną tajemnicą jest to czy John przeżył katastrofę Lusitanni. Zostaje to wyjaśnione w finale powieści.
Jeśli spodobała wam się pierwsza część sagi,lub lubicie serial Downton Abbey to ta powieść powinna wam się spodobać.