Ajatollah śmie wątpić

The Ayatollah Begs to Differ
Iran, reportaż
literatura faktu
Michał

Iran od środka. Niezwykła, osobista podróż w głąb jego z najbardziej intrygujących i zagadkowych państw świata. Zapierająca dech w piersiach opowieść o nieznanych aspektach irańskiej tradycji i współczesności. Na czym polegał fenomen irańskiej rewolucji i dlaczego Irańczycy zbuntowali się przeciw zachodniemu stylowi życia? Skąd wziął się Ahmadineżad? Po co Iranowi broń jądrowa i jakie były kulisy konferencji negującej Holokaust? Czy kobiety w Iranie mogą prowadzić taksówki i jak radzą sobie z męską dominacją? O co chodzi z perskimi kotami? Jak palić opium z sąsiadami, nie tracąc przy tym poczucia rzeczywistości?

Te i inne tajniki irańskiej kultury i polityki ujawnia w swej książce Hooman Majd, syn irańskiego ambasadora w Stanach Zjednoczonych, wnuk jednego z ważnych irańskich ajatollahów. Jako Irańczyk może dotrzeć do miejsc niedostępnych dla turystów i zachodnich reporterów. Jako człowiek wykształcony na Zachodzie wie, jak opisać swój kraj, by stał się on bardziej zrozumiały dla ludzi z zewnątrz. Robi to z pasją, ale też z dystansem i szalonym poczuciem humoru, które sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. To jeden z najbardziej odkrywczych i przełamujących stereotypy reportaży, jakie powstały w ciągu ostatnich lat.

Najlepsza książka roku 2008 według „The Economist” i „Los Angeles Times”. Książka znalazła się w 2008 roku na liście bestsellerów „New York Timesa”.

źródło opisu: http://www.karakter.pl/

źródło okładki: http://www.karakter.pl/

PozaPsem | 2014-01-08
Przeczytana: 2013 rok

"Najlepsza książka roku 2008 według The Economist i Los Angeles Times. Książka znalazła się w 2008 roku na liście bestsellerów New York Timesa."*
W Polsce też spotkała się z dobrym odbiorem, chociaż do bestselleru było jej chyba daleko. Wygląda na to, że wszystkim się podobało, tylko mi nie. Nie chodzi już nawet o to, że cały ten reportaż jest kiepsko skonstruowany, chaotyczny i jest w nim dużo scen, które do niczego nie prowadzą, chociaż to też oczywiście wpłynęło na mój odbiór tej książki, ale nie to sprawiło, że czasami miałam ochotę rzucić nią o ścianę. Słabe pisarstwo aż tak mnie nie frustruje.
Najbardziej denerwowało mnie to, że autor jest strasznym bucem. Wszędzie powtarza się, że autor ma unikatowe spojrzenie na Iran, ponieważ urodził się w Iranie, ale wychowywał na zachodzie, dlatego ma "podwójną - zachodnią i bliskowschodnią - perspektywę". W związku z tym ma prawo wygłaszać na temat Irańczyków, różne bardzo śmiałe tezy, których ja nie ośmieliłabym się wypowiadać o...

Łukasz | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Iran traktuje z innej perspektywy od momentu, gdy odwiedziłem ten kraj we wrześniu ubiegłego roku. Iran od tego momentu przestał kojarzyć mi się wyłącznie z brodatymi mułłami, ajatollahami czy nuklearnymi ambicjami. Na potwierdzenie, iż w Iranie wiele rzeczy jest takich samych jak na zachodzie a ludzie mają takie same pragnienia i marzenia jest właśnie ta książka. Dzięki takim książkom czytelnicy mają okazję poznać prawdziwe oblicze Iranu, oblicze, które jest oczywiście niewygodne dla zachodu bowiem na przeciw propagandzie pokazuje ludzką twarz Iranu. Huszang Asadi, autor listów do mojego oprawcy stworzył książkę anty irańską, książkę, w której przepraszam za wyrażenie "onanizuje" się na swoim cierpieniem. Asadi nie pisał w niej o ludziach, Majd natomiast skupił się wyłącznie na nich czyniąc z tej pozycji świetne studium wiedzy o Iranie. Jeśli chcecie przybliżyć sobie Iran to musicie przeczytać tą pozycję, chyba jedyną godną uwagi i nieprzekłamaną na temat Iranu.

Bartosz | 2015-11-27
Przeczytana: 10 września 2015

Zacznę od krytyki.
Po pierwsze, to nie jest dobrze napisana książka. Autor nie zdecydował się na konkretny styl, czy literacką konwencję. W efekcie czasami mamy do czynienia ze wspomnieniami o spotkaniach znanych ludzi (trochę jak autobiografia kogoś, kto poznał wiele sławnych postaci), czasami jest to klasyczny reportaż, w jeszcze innych miejscach książka przybiera kształt rozważań teoretycznych autora o narodowym charakterze Irańczyków, albo problemach geopolityki. W efekcie czytając można odnieść wrażenie, że książka jest przydługa i niespójna.
Po drugie, autor dosyć łatwo usprawiedliwia i bagatelizuje smutne fakty dotyczące życia politycznego w Iranie, jak tysiące politycznych więźniów, nierówność w traktowaniu kobiet (nie tylko w obyczajowości, ale przede wszystkim na gruncie prawnym), czy opresyjność policji politycznej. Owszem, wspomina o tym, ale zwykle w duchu "dla większości Irańczyków to mało ważna kwestia, istotne jest jak ma się ekonomia", albo "jest to...

dziaren | 2014-11-21

Współczesny Iran oczami mieszkającego w USA.. Irańczyka. Świetnie napisana, masa ciekawostek, polecam wszystkim zainteresowanym Bliskim Wschodem.

Karolina | 2011-12-29
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Napisana w 2008 roku książka Hoomana Majda została szybko okrzyknięta najlepszą książką o współczesnym Iranie, wiele cenionych amerykańskich gazet wyróżniło ją tytułem najlepszej książki roku, reklamowano ją jako książkę, która pokazuje Iran od środka, takim jaki naprawdę jest. I książka rzeczywiście jest moim zdaniem świetna, ale czy rzeczywiście pokazuje prawdziwy Iran, skoro od jej wydania już tyle się w tym kraju wydarzyło, a autor nie wyczuwał żadnych oznak zmian? Pozostawię to pytanie tym, którzy znają się lepiej na tematyce irańskiej, sama zajmę się książką :-)

Hooman Majd zabiera nas w ciekawą wycieczkę po Iranie. Jest nietypowym przewodnikiem - urodzony w Teheranie bardzo wcześnie wyjechał z ojczyzny, mieszkał w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Jego ojciec był dyplomatą rządu szacha, jego dziadek zaś jednym z irańskich ajatollahów. Sam autor określa siebie jako jednocześnie 100% Irańczyka i jako 100% Amerykanina - to właśnie ten dualizm spojrzenia sprawia, że...

Michał | 2011-03-10
Przeczytana: marzec 2011

Nikt nie zrozumie Irańczyka lepiej niż drugi Irańczyk, co niniejsza książka zdaje się potwierdzać. Autor, pochodzący z całkiem znaczącej rodziny, opisuje odczucia Irańczyków -- tych religijnych i zwesternizowanych -- w sposób wiarygodny i bardzo przystępny. Okazuje się, że to kraj zaskakujących sprzeczności.
Mam nieodparte wrażenie, że podejście Irańczyków do swojej pozycji na świecie przypomina nasz polski 'mesjanizm', co czyniło lekturę jeszcze ciekawszą.
Bardzo przekonująco wypadło również wytłumaczenie opinii Ahmadineżada na temat Holokaustu.
Warto wybrać się do Iranu z autorem.

Natu | 2016-04-02
Przeczytana: marzec 2016

Ponieważ była to moja pierwsza książka o Iranie, czytałam ją z wielką przyjemnością, dowiadując się co chwila czegoś nowego na temat współczesnego Iranu. Szczególnie podobały mi sie komiczne niekiedy obrazki codzienności i perskich obyczajów, spośród których sztuka ta'arofu, czyli specyficznego połączenia kurtuazji i uniżenia się (co bywa świetnym narzędziem do manipulacji!), zdecydowanie stała się nowinką numer 1. Niestety partie zawiłych politycznych wyjaśnień i historii były ciężkie do przebrnięcia, przez co w moim odczuciu były zbyt częste, by czytać tę książkę z zapartym tchem.

Monika | 2015-10-25
Przeczytana: 19 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciężko mi się czytało tą książkę...

Jakub Kalinowski | 2016-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Autor stara się przybliżyć irański sposób bycia, bezpośrednio wynikający z długiej historii kraju. Tłumaczy z jego pomocą przeszłą (czasy ostatniej dynastii szachów) i ówczesną (ok. 2005 - 2008r.) sytuację polityczną, oraz stosunek Irańczyków (nie tylko przeciętnych) do samej polityki. Dzięki lekturze można się dosłownie zagłębić w Iran

catherine | 2015-12-30

Zainteresował mnie tytuł książki, ale niestety nie dowiedziałam się niczego nowego..

Pod prąd – takie motto przyświeca tegorocznemu Festiwalowi Conrada

Oprócz hasła poznaliśmy również nazwiska pierwszych gości, którzy pojawią się na Festiwalu. Są wśród nich Jonathan Franzen, Hooman Majd, Wiesław Myśliwski i Hanna Krall. W tym roku najważniejsze literackie wydarzenie w Europie Środkowej odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.

Pod prąd – takie motto przyświeca tegorocznemu Festiwalowi Conrada