Nazywam się Czogori

literatura podróżnicza
Marginesy
2022-03-23
2022-03-23
Himalaje góry wspinaczka himalaiści wyprawa Czogori K2 Karakorum alpinizm himalaizm Pakistan literatura polska literatura górska

Okładka książki Azja 3. Opowieści podróżne Max Cegielski, Jerzy Chociłowski, Tomasz Fedor, Artur Gutowski, Iza Klementowska, Jacek Konieczny, Michał Książek, Andrzej Meller, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Azja 3. Opowie... Max Cegielski, Jerz...
Okładka książki Azja 2. Opowieści podróżne Katarzyna Boni, Max Cegielski, Dorota Chojnowska, Iga Cichoń, Dariusz Fedor, Tomasz Fedor, Magdalena Gołębiowska, Rafał Grądzki, Jacek Konieczny, Magdalena Konik, Piotr Lipiński, Magdalena Rittenhouse, Barbara Rusinek, Michał Rusinek, Bartek Sabela, Paweł Smoleński, Katarzyna Stachyra, Piotr Tomza, Beata Wasilewska, Paulina Wilk
Azja 2. Opowie... Katarzyna Boni, Max...

Wyróżniona opinia i

Nazywam się Czogori

przeczytanych książek 1977 napisanych opinii 1455

# Wyzwanie LC 2023 na październik – przeczytam książkę autora, którego polecili mi inni czytelnicy.
To epicka, bardzo oryginalna powieść o zdobywaniu Czogori w Karakorum, bardziej znanej góry w Europie jako K2.
Piszę, że jest oryginalna, gdyż jej narratorem jest sama GÓRA. To "ona" spoglądając z "dachu świata" na bohaterów powieści opowiada o zmaganiach wspinaczy i tragarzy, problemach tubylców z Pakistanu, prezentuje różnorodne bóstwa i wierzenia ich wyznawców. "Wypomina" ludziom zaśmiecanie gór, pozostawianie różnych odpadów, a wśród nich te najgorsze, czyli ludzkie trupy. To ciekawe podejście do tematu himalaizmu. Autor wprowadza też do fabuły wątki fantastyczne, GHULE polujące na wspinaczy, podgrzewając atmosferę i wywołując jeszcze większą grozę sytuacji. Przyjęta przez pisarza narracja, a w szczególności wypowiadanie imion znanych himalaistów nadaje historii autentyczności.
To ciekawa powieść i bardzo dobrze napisana. Już po kilku stronach wyczuwamy, że mamy do czynienia z dobrze wykształconym pisarzem, który bardzo świadomie używa pióra. Książka nie jest łatwa w odbiorze, wymaga skupienia i koncentracji, ale warta jest tego trudu. Myślę, że będzie jedną z tych NIEZAPOMNIANYCH. POLECAM fanom gatunku!!!

Pomysł na oddanie głosu górze i miejscowym, zróżnicowanie postaci i przybliżanie ich historii w ciekawej formie, fragmenty, które poruszają niezwykle ciekawe kwestie związane z alpinizmem, subiektywnie idealne dla fabuły umiejscowienie w czasie... to wszystko sprawia, że książka jest momentami... no po prostu nieodkładalna!

Ale, żeby być uczciwym to nie każda strona była taka kolorowa i według mnie momentami autora poniosła fantazja. Myślę, że każdy kto czytał wie o czym piszę. Także moim zdaniem książka nierówna.

Ale, żeby być uczciwym to nie każda strona była...

Najsłabsza książka w dorobku autora, którego lubię. Trochę podlatuje grafomanią.

Tylko "przeciętna" ze względu na zakończenie - no nie takiej książki się spodziewałam po opisie.

Przepraszam jeśli kogoś urażę. To jest nieudany eksperyment literacki. Ale trzeba zawsze doceniać odwagę Artystów!

To zadziwiające, jak facet, który napisał tyle książek, tak bardzo nie umie pisać. Język nieudolny, sztuczny, błędy językowe, fabuła pretensjonalna, postacie mało wiarygodne. Lepiej było rozstać przy dziennikarstwie.

Szczerze przyznam, że Legimi popsuło mi wrażenia z lektury - ebook zniknął nagle z czytnika i już nie wrócił, a audiobook miał urwane fragmenty. Historia jakoś mnie nie urzekła, ale doceniam pomysł na nietypową narrację i ważna perspektywę na chodzenie w wysokie góry jako coś, co bardziej widać tu jako niszczenie przyrody i zakłócanie jej spokoju oraz wyraz ludzkiego egoizmu, do którego dorabia się ideologię. To ważny głos, gdy nasz świat, łącznie z najwyższymi górami, tonie w śmieciach, a czasu na zmianę już w sumie nie ma.

Niestety, mnie nie przekonała. Naprawdę, spodziewałam się czegoś nietuzinkowego, w końcu tematyka zapowiadała się ciekawie, a dostałam papkę gatunkową. Sama nie wiem co to jest, ale kompletnie do mnie nie trafiło.

Jedyne co mi się całkiem spodobało to zrobienie z góry bohatera powieści, to był faktycznie intrygujący zabieg, jednak dalsze poprowadzenie tego już mi się nie spodobało.

Do tego dostaniemy tam naprawdę różnorodnych bohaterów, przy okazji można się też czegoś z tej książki dowiedzieć, ale znaczną większość trzeba brać z przymrużeniem oka.

Opowieść o wspinaczce, ale nie takiej zwykłej, góra nie jest litościwa, ofiary to jej specjalność, a zombie to tylko kolejne urozmaicenie... dla mnie zbędne.

To było po prostu dziwne, nie mój typ opowieści, dlatego nie ukrywam, że trochę mnie to wymęczyło i nie mogłam doczekać się końca lektury, kwestia gustu, bo to nie tak, że było źle napisane, pod kątem czysto technicznym, po prostu pomysł na książkę mi się nie spodobał. Jeśli jednak lubicie takie udziwnienia to myślę, że to może być coś dla Was.

Bardzo specyficzna powieść po której wiele się spodziewałam, ale oczekiwania nie zostały spełnione.

Duchowa droga i domniemana przemiana głównego bohatera ostatecznie okazują się jakimś kuriozum. Podobnie jak próby zmierzenia się z szeroko pojętą sferą mistyczną. Może mieć to związek z formą utworu, która ucieka ramom gatunkowym. Niestety jednoczesne korzystanie z rozwiązań przynależnych powieści społeczno-obyczajowej, psychologicznej, przygodowej aż po fantastyczną oraz nagromadzenie "przestrzelonych" koncepcji, nie wyszło fabule na dobre. A szkoda, bo część pomysłów mogłaby się doskonale odnaleźć w formule "mniej znaczy więcej".

Na plus kilka rozważań z pogranicza socjologii, kultury i ekologii. W przypadku powieści konwencjonalnej mogłyby wybrzmieć zdecydowanie bardziej; stać się swoistym punktem odniesienia. Niestety w zaproponowanej formie stają się jedynie elementem wtórnym, który nie radzi sobie z udźwignięciem tematu, a co za tym idzie, przeniesieniem czytelnika na wyższy poziom refleksji.

Max Cegielski „Nazywam się Czogori” 🏔️

Młody fotograf Olo wyrusza na wyprawę w góry, by pokonać swoje słabości. Jakiś czas temu zginął tam jego ojciec, co jest głównym powodem tej wycieczki. Podróżując spotka duchowego przewodnika Iskandera i innych towarzyszy. Jak żyje się wśród szczytów górskich?

„Jesteś w pierwszej fazie hipotermii, znam to określenie, niejeden z was mruczał je pod zamarzniętym nosem na moich zboczach. Pogrążasz się w nicości ścinającej krew w żyłach. Siła życia, którą masz w sobie, szuka potrzebnej energii, stara się zrekompensować straty ciepła, znaleźć w głębi ostatnie ukryte zasoby witalne. Twoje organy jeszcze walczą, a umysł sądzi, że podchodzą do ciebie rogate bestie. Chcesz je odgonić, ale nie możesz ruszyć ręką. Straciłeś nad sobą kontrolę, władzę nad tobą przejęły demony.”

Autor obnaża prawdziwe życie himalaistów, ból, sławę i zmagania. Książka podobała mi się do połowy, gdyż nie mogłam połapać się w dialogach wspinaczy. Czy naprawdę tak rozmawiają? Tego nie potrafię stwierdzić, ale ich żargon wydawał mi się nierealny, nieco przesadzony. Ale może faktycznie tak jest. Interesujące były myśli samej góry i jej relacji z człowiekiem. To powieść o legendzie i postaciach mitycznych, która zmusza do fantazyjnych przemyśleń. Specyficzna lektura, prosty styl bez kombinacji. Spodziewam się, że nie każdego może urzec, ale warto poznać ten klimat.

Max Cegielski „Nazywam się Czogori” 🏔️

„Jesteś w pierwszej fazie hipotermii, znam to określenie, niejeden z was...

• Rok 2022
  • Z autografem