Ostatni lot flaminga

Tłumaczenie: Elżbieta Milewska
Seria: 80 Światów
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
O ultimo voo do flamingo

Akcja Ostatniego lotu flaminga rozgrywa się w Mozambiku, ojczyźnie piszącego po portugalsku Couto. Narratorem powieści jest tłumacz z Tizangary. W tajemniczych okolicznościach zaczynają wylatywać w powietrze żołnierze Organizacji Narodów zjednoczonych, a tłumacz pomaga rozwikłać zagadkę ich śmierci. Tragikomiczna proza Couto, przywodząca na myśl realizm magiczny, traktuje o archaicznych wierzeniach Afrykańczyków, o poszukiwaniu tożsamości przez naród, który zrzucił jarzmo kolonializmu i przeszedł przez gehennę wojny domowej, opisuje także niezwykłe zderzenie kultury zachodnioeuropejskiej z afrykańską.

źródło opisu: http://piw.pl/

źródło okładki: http://piw.pl/

Zaintrygowana | 2016-02-03

Zupełne zaskoczenie! Wygrzebałam ją w jakimś koszyku w markecie, zapłaciłam 3,70 zł (!) i okazało się, ze był to strzał w dziesiątkę. Bardzo dobra książka, która pozwoliła mi spojrzeć trochę inaczej na afrykańską literaturę. Powieść niewielka objętościowo, ale za to pełna uroku i nastrojowości. Akcja została oparta na zagadce, prawie kryminalnej: do kogo należy porzucone na drodze męskie przyrodzenie? A także, czemu znikają żołnierze ONZ przybywający do Tizangary? Szybko okazuje się, że to tylko pretekst do rozważań o kulturze i tradycji Mozambiku, w których pełno jest magii, czarowników, duchów ziemi i przodków. Całość utrzymana w konwencji bardziej realizmu magicznego niż surrealizmu, a w niektórych fragmentach, głównie mglistego i niedopowiedzianego oniryzmu. Kolejna afrykańska książka, w której bohaterowie cenią i starają się kultywować tradycję i życiową mądrość poprzednich pokoleń. Napisana barwnym, metaforycznym językiem, który powoduje, że podczas czytania czuje się...

mrzokonimow | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Refleksyjna i momentami gorzka, a jednocześnie pełna niebanalnego humoru opowieść, ozdobiona barwnymi afrykańskimi przypowieściami. Podobnego stylu, klimatu i nasycenia subtelną magią próżno szukać we współczesnej literaturze europejskiej. Warto!

Flack | 2012-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

Książka generalnie - dobra. Lekka, przystępna i krótka. Oczywiście temat jest nieco surrealistyczny, ale to właśnie urok afrykańskiej prozy.
Dla mnie bardzo przyjemna, zwłaszcza że stanowiła w moim przypadku odpoczynek od znacznie cięższych pozycji.
Polecam

rooibos | 2015-09-15
Przeczytana: 2014 rok

Humor, nienachalna blyskotliwość, mistyczny surrealizm z nogami na egzotycznej ziemi. Przypadkiem napotkana perełka.

Kasia | 2012-05-07
Przeczytana: 07 maja 2012

Dowcipna i inteligentna a może inteligentnie dowcipna :). Na pewno od dziś jedna z moich ulubionych...

Lilai | 2017-02-23
Przeczytana: 06 marca 2017