Admiralette

Admiralette
Wydaje.pl
2014-08-11
2014-08-11
fantasy morze przygoda tajemnica magia flota young adult admiralette

Książka zdecydowanie nie zasługuje na te wszystkie jedynki. Zresztą, wystarczy poczytać, jaki z większości tych ocen ból tyłka bije na kilometr. Śmiać mi się też chce, kiedy czytam, że to kolejna książka wydana dla kasy. Po pierwsze, bardzo jestem ciekawa, jakie to szlachetne pobudki mają pisarze wydający swoje książki, jeśli nie chcą zarobić na chleb. Po drugie, pokażcie mi człowieka, który chcąc pójść na łatwiznę zabiera się za fabułę, zamiast wydać jakiś cienki poradnik z mnóstwem zdjęć.

Moim zdaniem w "Admiralette" największym problemem jest brak warsztatu, brak wyrobionego stylu (co też nie dziwi). Niektóre fragmenty są wręcz disneyowskie, w innym mamy opis walki brutalny jak z "Gry o tron", dlatego ciężko się połapać, dla kogo jest ta książka. Nawet dla kogoś dorosłego, kto lubi książki młodzieżowe, opis bohaterki wpadającej "na scenę" na linie, z rozwianym włosem i powiewającą suknią, może się okazać zbyt mdły i sztampowy. Z kolei dla dzieciaków bogate opisy i długie narracje mogą być zbyt nużące. Nie zmienia to jednak faktu, że autor stworzył bardzo ciekawy, barwny, przemawiający do wyobraźni i zmysłów świat. Nie można mu odmówić tego, że jest klimatyczny i zostaje w głowie. Aż żal, że to wszystko się tak skończyło i Andrzej zrezygnował z kontynuacji tej historii, bo kolejne części zapewne dojrzewałyby razem z nim. W "Admiralette" czuć pasję i serce, dzięki którym książkę czyta się lekko i przyjemnie pomimo niedociągnięć warsztatowych.

Cztery lata później nadal nie ma drugiej części. Autor jest nie tylko kiepskim pisarzem, ale jest też nieodpowiedzialny.

Zdecydowanie nie polecam. Kolejna książka pseudoblogera. Treść poniżej jakiejkolwiek oceny. Jedna gwiazdka to, aż za dużo na tę książkę. Autor może i ma jakąś pozycje w blogosferze, ale jak dla mnie, to wydanie jego książki, to nic innego niż kolejna książka dla zarobku. Treści nawet nie można z niczym porównać, bo to czysty bełkot. Wątki kiepskie, całość bez składu i ładu. Żałuję wydanych pieniędzy. Kupiłem z ciekawości, bo nie każda książka blogera musi być kiepska, a są i perełki na rynku wydawniczym. Zaś ta książka nią zdecydowanie nie jest. Jedyne, co ma fajnego, to tytuł.

Pożyczyłam od znajomej, a kiedy chciałam oddać to powiedziała, że mogę sobie ją zachować. Mam nadzieję, że niedługo też ją komuś pożyczę na zawszę. Więcej nie skomentuję, bo nie chcę zrobić przykrości Andrzejowi, który ma naprawdę trochę świetnych tekstów na blogu.

Uwielbiam Andrzeja T!
jednak książka strasznie mnie zmęczyła ;/

Uwielbiam Andrzeja T!
jednak książka strasznie mnie zmęczyła ;/

Po "Admiraltte" sięgnęłam głównie przez falę krytycznych opinii, choć i ciekawiło mnie państwo na wodzie. W wielu notkach promocyjnych przewijał się opis w stylu "lekkie, morskie fantasy dla grupy wiekowej young adult". Chciałam się przekonać, co Andrzej Tucholski - autor powieści, znany bloger - ma do zaoferowania w kwestii literatury. Jeszcze przed przeczytaniem jakiejkolwiek recenzji spodziewałam się, że w "Admiralette" napotkam niebywały polot pisarski, coś zdumiewającego i porywającego.

Na początku bardzo zaskoczyła mnie objętość książki. Zaledwie trzysta stron wypełnionych dużą czcionką to boleśnie mało jak na fantastykę. I nie usprawiedliwia sprawy fakt, że zbiór trzech opowiadań to pierwszy tom trylogii. Trzysta stron po prostu nie wystarczy na porządne rozwinięcie wątków, akcji, na sensowne rozwiązanie całości i przedstawienie postaci

Główną bohaterką "Admiralette" jest nastoletnia Sephira, córka admirała Arneha, który zarządza całą flotą i jest dobrym, acz surowym dowódcą. Oboje należą do jednych z najważniejszych osób żyjących we flocie liczącej ponad tysiąc statków. Andrzej poradził sobie ze stroną administracyjną tego nietypowego państwa, a także dobrze przemyślał sprawę kultury, obyczajów. W państwie panuje hierarchia i ci najbiedniejsi mieszkają w tylniej części floty; dużą rolę odgrywają meteorolodzy, którzy przewidują pogodę. Całość jest dobrze zorganizowana, każdy dobrze wie, jakie są jego zajęcia. Marynarze, kurierzy, sternicy...

We flocie są ludzie "różnej maści", natomiast nie wszyscy mogą dołączyć do wspólnego rejsu, chyba że posiadają jakieś rodzinne sekrety dotyczące technologii, które mogłyby zostać wdrożone w ulepszenie działania państwa. Kobiety mają niższą pozycję. Nawet wywodząca się z wysokiego stanu Sephira ma narzucone zajęcia.

Nastolatka jest całkiem przyjemną w odbiorze postacią. Dumna i odważna, cechuje ją buntowniczy styl bycia, ale nie do przesady. Ma urodę, na szczęście autor nie rozpływa się co stronę nad pięknymi oczami Sephiry lub jej gęstymi, odziedziczonymi po nieżyjącej matce włosami. Również admirał jest nieźle skonstruowaną postacią, jego relacje z córką pokazują, że choć bardzo kocha dziewczynę, nie ma problemu z wymierzeniem jej kary za bycie nieposłuszną. Postacie drugoplanowe są słabo zarysowane, mają niewielką funkcję pomijając dopełnianie świata przedstawionego. Szkoda, że przez całą powieść wszystko dzieje się z perspektywy Sephiry; byłoby inaczej, gdyby czytelnik mógł zapoznać się z czyimś innym punktem widzenia. A "Admiralette" równie dobrze mogłaby być pisana w narracji pierwszoosobowej.

Nie dziwię się narzekaniom na nadmiar opisów. Choć są one barwne i dzięki nim lepiej wyobrazić sobie flotę, podczas czytania można zgrzytnąć zębami... wielokrotnie. Niektóre słowa zupełnie nie pasują do klimatu książki. Nie jest to oczywiście naszpikowana błędami lektura, niemniej jednak takowe się zdarzają, psując odbiór i zaniżając ocenę końcową. Tekst nie był dokładnie sprawdzony, a szkoda, bo to debiut Andrzeja. Momentami czuć, że autor brnął przed siebie, byleby skończyć jak najprędzej. Gdzie tu praca nad materiałem? Pierwszy tom trylogii powstał w ciągu kilku miesięcy i mam wrażenie, że ktoś pośpieszył się z wydawnictwem.

Samej akcji nie jest szokująco wiele. Czasem coś się dzieje, czasem nie. Na chwilę obecną, oprócz końcowej walki na lądzie, która również wynikła z niczego i zabrakło zbudowania napięcia, przypominam sobie klimatyczny, kilkustronicowy opis burzy morskiej, kiedy naprawdę czuło się emocje Sephiry, a także długą retrospekcję dotyczącą buntu Keia. I to takie ciekawsze wątki. Pojawia się również zalążek nowego buntu, który pewnie zostanie poprowadzony w kolejnej części trylogii wraz ze sprawą zaginionej przyjaciółki Sephiry.

Jest wiele minusów, które można wytknąć "Admiralette", ale sięgnę po kolejny tom. Choćby ze względu na oryginalność! Uwielbiam morze i mam nadzieję, że Andrzej zdoła wykorzystać w kolejnych tomach potencjał świata, jaki sam przecież stworzył. Życzę mu powodzenia, poszerzenia horyzontów, mam nadzieję, że druga pozycja z cyklu "Admiralette" będzie znacznie lepsza.

Kolejna pozycja przeczytana tylko dlatego, że mój masochizm na polu literatury ma się dobrze i domaga się od czasu do czasu kolejnej daniny.
Jest źle. W dzisiejszych czasach każdy może śpiewać, malować, projektować wnętrza i pisać książki. Ludziom wciska się kit, że wystarczy siła marzeń, a warsztat, rozsądek i umiejętności są całkowicie zbędne. Chyba nie muszę się rozwodzić nad tym, że oczywiście świat tak nie działa?
Książka jest pełna potworków językowych i niezgrabnych wyrażeń, treści w wielu momentach brakuje logiki i spójności. Opisy bardzo kuleją, niejednokrotnie nie da się ich zrozumieć - i to nie ze względu na fakt, że autor posługuje się tak kunsztownym językiem, a wręcz przeciwnie - najwyraźniej ma problemy z przekazaniem innym ludziom obrazu, który siedzi w jego głowie. Mała ilustracja powyższego zdania: moje zdecydowanie "ulubione" stwierdzenie - "zamieniła tarczę z sitka w żagiel". I tak, ma tyle samo sensu bez względu na to, czy jest wyrwane z kontekstu, czy nie.
Postaci są płaskie i banalne, a główna bohaterka dziecinna i często bezmyślna. Jej przygody również nie budzą zbyt dużego zainteresowania, bo to wszystko już gdzieś kiedyś było - i to często w o wiele lepszym stylu.
I nie, to nie jest bynajmniej książka spod znaku "young adult", oceniam, że być może spodoba się najwyżej młodym, niewyrobionym czytelnikom w wieku późnopodstawówkowym lub wczesnogimnazjalnym.
Drugą gwiazdkę dodałam tylko za niewinność tekstu - przyznam, że ostatniego opowiadania nie czytałam, bo szkoda mi było czasu, ale pierwsze dwa chyba nie zdemoralizują wspomnianego przeze mnie powyżej potencjalnego czytelnika, a to już stanowi pewien plus w obecnych czasach.

Co ja mogę napisać o tej książce, czego nie napisały już dziesiątki osób przede mną?

Cóż, dla mnie ta cieniutka powiastka była przede wszystkim śmiertelnie nudna. Ale tak serio, poważnie, przytłaczająco, niemiłosiernie NUDNA. Ostatnio tak się wymęczyłam przy "Wymazywaniu", ale "Admiralette" na szczęście nie muszę doczytywać do końca na zaliczenie przedmiotu. I poza tą nudą, "Admiralette" kompletnie niczym się nie wyróżnia. To opko, jakich miliony w internetach, z tą subtelną różnicą, że autor (czy może raczej aŁtor) każe sobie za nią słono płacić. Główna bohaterka to wkurzająca gówniara, oczywiście piękna, arogancka i inteligentna, choć głównie w oczach autora. Książka podzielona jest na trzy opowiadania, w których na dobrą sprawę nic się nie dzieje, a nawet jeśli, to akcja ginie, przytłoczona ogromem opisów. Wierzcie mi, to nie są zwykłe opisy. Cokolwiek autor opisuje, robi to maksymalnie szczegółowo, każda śrubeczka w mechanizmie, każda pojedyncza nitka w cumie, położenie każdego pryszcza na gębie każdej napotkanej przez bohaterkę postaci, a ramach bonusu: każda z tych kompletnie nieznaczących postaci ma swoje dłuuugie backstory. Gdyby usunąć z tej książki wszystkie te niepotrzebne zapychacze, całość dałoby się streścić na góra trzech stronach. Zresztą, nawet przy zastosowaniu mnóstwa środków mających na celu zwiększenie objętości powieści (czcionka większa niż w książeczkach dla dzieci, spore marginesy, mnogość pustych stron),wychodzi z tego coś, co wygląda bardziej na wstęp do czegoś, niż całość sama w sobie. No, ale oczywiście to nie mogła być jedna książka, MUSI BYĆ TRYLOGIA BO TYLKO TAK JEST TROO, więc czekamy na sequel!

Moją opinię o książce można przeczytać tutaj: http://jjtravel.zuikotek.pl/bylo-morze-w-morzu-flota-admiralette-ksiazka/ :)

Nie mieści mi się w głowie, że coś tak koszmarnie złego mogło zostać wydane.

Nie mieści mi się w głowie, że coś tak koszmarnie złego mogło zostać wydane.

• W planach: fantastyka
  • Kącik miernot