Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka

Cykl: Burton i Swinburne (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
The Curious Case of the Clockwork Man
steampunk
Agata Rugor

Jest rok 1862, choć akurat to nie 1862 powinien być ... Czas został zmieniony, a królewski agent Sir Richard Francis Burton, jest jednym z niewielu ludzi, którzy wiedzą co tak naprawdę się wydarzyło. Na Trafalgar Square zostaje znaleziony tajemniczy wykonany z mosiądzu Nakręcany Człowiek. Jaki jest jego związek ze sprawą skradzionej kolekcji czarnych diamentów, o których mówi się, że są...

Jest rok 1862, choć akurat to nie 1862 powinien być ...

Na Trafalgar Square zostaje znaleziony tajemniczy wykonany z mosiądzu Nakręcany Człowiek. Jaki jest jego związek ze sprawą skradzionej kolekcji czarnych diamentów, o których mówi się, że są fragmentami lemuriańskiego Oka Nagi - meteorytu, który w pradawnych czasach uderzył w Ziemię.

Jaką zagadkę skrywa przeklęta posiadłość rodu Tichborne i kto szczuje mieszkańców Londynu tajemniczymi i przerażającymi parowymi upiorami?

Od nawiedzonych dworów po domy dla obłąkanych, od Ameryki Południowej po Australię, od morskich bezmiarów po duszne pradawne labirynty - wszędzie tam sir Richard Burton ściga swoich mrocznych adwersarzy i walczy z własnymi demonami. Na swojej ścieżce spotka słynnego filozofa Herberta Spencera, genialnego inżyniera Brunela, wspaniałą "Damę z lampą" - Florence Nightingale, a nawet Charlesa Doyle'a (ojca Sir Arthura).

Czy królewski agent i jego wierny druh, poeta Algernon Swinburne pokrzyżują plany spisku, który zagraża nie tylko Imperium Brytyjskiemu, ale może doprowadzić także do międzynarodowego konfliktu, jakiego świat do tej pory nie zaznał?

Czym lub kim jest i jaki sekret skrywa Nakręcany Człowiek?

źródło opisu: Fabryka Słów, 2012

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Książka zapowiadała się świetnie, ale autor nakombinował.
Nie wiem, może to moja wina, bo wzięłam książkę, kiedy potrzebowałam przeczytać coś lekkiego i nieskomplikowanego, ale mimo wszystko w pewnym momencie czytania zatrzymałam się i zaczęłam myśleć nad tym:
* o czym właściwie jest ta część i na czym się mamy skupić?
* co do cholery się właśnie dzieje?
Niektóre wydarzenia, całkiem ok. inne, ogarniam, ale znalazły się i takie, których sensu nadal nie pojmuję. Pominęłam coś, nie doczytałam? Moim zdaniem autor troszkę przesadził. Nawrzucał ogrom wątków, które może i się jakoś splotły ze sobą na końcu, tylko czy naprawdę trzeba było robić to tak skomplikowane?
Podsumowując, czytało się ok, ale liczyłam na coś więcej...

Abyss | 2019-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 19 maja 2019

Przemęczyłam tę książkę niemiłosiernie, wałkowałam ją z dobre... 3 miesiące? plus minus. Była mi ona cierniem w oku, bo jak kilkukrotnie powtarzałam, nie cierpię zostawiać nieprzeczytanych pozycji, zawsze, nawet te najnudniejsze staram się dokończyć, a jednak parę razy nie podołałam i ta książka jest jednym z tych razów. Żeby nie było, starałam się i zostało mi około 60 stron do końca, gdy stwierdziłam, że nie, nie zrobię sobie tego, mam dość - odłożyłam ją więc, by więcej się nie męczyć.
Nie wiem co jest nie tak z tą książką, widziałam dobre opinie na jej temat, a jednak dla mnie była... ciężka. Może zwyczajnie przez tematykę, która średnio mnie interesowała, nie jestem fanką żadnych politycznych zagrań. Akcja niby pędziła, a jednak była tak... przepełniona wszystkim innym, dużą ilością słów mniej lub bardziej istotnych, bardzo frazesowa gadanina, okraszona niesamowicie inteligentnym słownictwem, które, niestety, było bardzo męczące i sprawiało, że czułam się głupia, czytając to....

Seltella | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

Fani Sherlocka Holmesa powinni ją polubić. Ja się w niej wręcz zakochałam.

Anna | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Książkę kupiłam zaintrygowana opisem z tyłu okładki. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jest to część druga przygód sir Richarda Burtona i Algernona Swinbourne'a. Jednakże trudno mi jednoznacznie opiniować tą powieść. Dlaczego? Z kilku powodów.

Liczyłam na lekką lekturę i pod tym względem się nie zawiodłam. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, akcja toczy się wartko, postaci są ciekawie zarysowane, ponadto całość jest spójna i logiczna. Ot, taka przygodówka w wyimaginowanym świecie. I tutaj przyznam był mały zgrzyt, gdyż sądząc po opisie rzecz miała dziać się wiktoriańskiej Anglii. I, teoretycznie, jest to wiktoriańska Anglia, ale... No właśnie, to "ale" to owe elementy fantastyczne, jakieś robo-kraby, rotofotele i inne dziwaczne mechanizmy. Coś, co jak później się dowiedziałam jest czynnikiem określającym tego typu lekturę jako steampunk. I to jest właśnie ów czynnik, co do którego nie jestem osobiście przekonana. Po prostu do mnie nie przemawia.

Tym niemniej cała historia...

czytamcałyczas | 2018-05-19

Ależ,to wciągająca literatura.Tyle,akcji tu było.I ten chyba,robot.
I te wielkie łabędzie.
No i ten straszny pan.
Którego się bałem.
Tom drugi to mistrzostwo świata.
Dobra akcja z tymi szlachetnymi kamieniami.
Jak,oni je szukali.Lubię stare nawiedzane domy,a tu było ich sporo.
Teraz czytam tom trzeci.I już jest cudownie.

AsiaG | 2018-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Mamy tutaj, drodzy Czytelnicy do czynienia ze świetnie napisaną i nadzwyczaj dobrze skonstruowaną kontynuacją przygód dwóch niezwykłych przyjaciół: sir Richarda Burtona i jego ekscentrycznego towarzysza Swinburne`a. XIX-wieczna Anglia w zupełnie nowej odsłonie, gdzie rozwój techniki i eugeniki wpływa na losy całego świata, a Imperium Brytyjskie zagrożone jest przez niezwykłe siły psychiczne z przyszłości, które chcą zniszczyć przeszłość- wszystkiemu temu muszą stawić czoła nasi dzielni bohaterowie. Czy poradzą sobie w tej niezwykłej przygodzie?Przekonajcie się sami, bo naprawdę warto poznać tę alternatywną przeszłość!

Chrisstofferr | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Kontynuacja przygód Burtona i Swinburne’a jest zdecydowanie lepszą lekturą niż swoja poprzedniczka. Hodder główny wątek swej książki oparł na głośnej sprawie dziedzica tytułu i wrzucił ją w swój świat wyobraźni. A trzeba przyznać, że Hodder ma jej czasem aż w nadmiarze, choć czytelnik nie powinien narzekać. Opis świata maszyn i pary jest jednym z bardziej plastycznych i oddziałujących na czytelnika, z jakim miałem okazję się spotkać. Tak jak w poprzedniej części otrzymujemy szereg bohaterów, którzy faktycznie żyli w czasach drugiej polowy XIX wieku. Spotkamy Charlesa Babbage, człowieka uważanego za ojca komputerów, Herberta Spencera – brytyjskiego filozofa, doktora Edwarda Kenealy’ego – obrońcę pretendenta do tytułu baroneta, a każda z postaci jest prawie jak jej historyczny pierwowzór. Choć jak wiemy – prawie robi wielką różnicę. Książka obfituje w dużą dawkę humoru przez co jej lektura jest zdecydowanie pozytywnym doświadczeniem.

cordiale | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Muszę Wam powiedzieć, że miałem sięgnąć po inną książkę niż „Zdumiewająca Sprawa Nakręcanego Człowieka” Marka Hoddera. Jednak, może to wydawać się dziwne, ale powieść ta „mówiła” do mnie z półki. Po świetnym „Skaczącym Jacku” przywiązałem się nie tylko do bohaterów ale i do świata stworzonego przez brytyjskiego pisarza.

„Zdumiewająca Sprawa Nakręcanego Człowieka” to dalsze losy odkrywcy, królewskiego agenta sir Richarda Burtona oraz poety o dość kontrowersyjnych upodobaniach, Algernona Swinburne'a. Tym razem z banku Brundlweeda zostają ukradzione, tajemnicze „śpiewające” Czarne Diamenty. Oprócz tego, do jednego z najstarszych rodów angielskich zgłasza się osobnik podający się za dawno zaginionego dziedzica, Rogera Tichborne'a. Postać ta dość odbiega swoją aparycją od młodego szlachcica, pomimo tego znajduje grono ludzi, którzy widzą w nim młodego Tichborne'a.

Hodder po raz kolejny zabiera swojego czytelnika do Londynu, gdzie ulicami poruszają się maszyny napędzane parą a...

Anmar | 2018-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2018

''Jest rok 1862, choć akurat to nie 1862 powinien być ... Czas został zmieniony, a królewski agent Sir Richard Francis Burton, jest jednym z niewielu ludzi, którzy wiedzą co tak naprawdę się wydarzyło.''

To jedno zdanie (swoją drogą kto wymyśla takie bzdury?) wprowadziło mnie w błąd i za każdym razem, gdy Burton dostał zbyt mocno w głowę i tracił przytomność lub dopadała go malaria i tracił przytomność, czekałam na tę zmianę czasu, jakiś przeskok, który został zapowiedziany w opisie. Ale nic takiego się nie stało. Owszem mamy tu zmianę, ale podległa jej cała rzeczywistość a nie czas. A do zmian zaczęło dochodzić w roku 1837, a nie dopiero w 1862. Dodatkowo te zmiany zostały dokładniej opisane w pierwszym tomie cyklu.

Drugi tom serii zaciekawił mnie trochę mniej niż tom pierwszy. Nie czułam już takiego zainteresowania, chociaż podobało mi się, że poznajemy kolejne elementy nowej rzeczywistości. Dowiadujemy się więcej o tym jak było możliwe powstanie alternatywnej wersji historii....

surykatek86 Mazur | 2018-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Steampunk,podróże w czasie, humor ,miejskie legendy , morderstwa szybka akcja postacie które lubimy polecam.