Nexus

Okładka książki Nexus Ramez Naam Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Nexus
Ramez Naam Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Nexus (tom 1) fantasy, science fiction
Nexus (tom 1)
Nexus
Drageus Publishing House
2013-06-03
2013-06-03
Dominika Repeczko
fantastyka science fiction thriller SF
Inne

Okładka książki Creatio Fantastica nr 2 (59) 2018 - Science fiction: źródła i kontynuacje Jakub Alejski, Justyna Bendyk, Terry Bisson, Julia Brodowska, Anna Bugajska, Ewelina Feldman-Kołodziejuk, Paweł Frelik, Elana Gomel, Piotr Gorliński-Kucik, Fredric Jameson, Adam Jarmuła, Tomasz Jarząb, Paul Kincaid, Szymon Piotr Kukulak, Krzysztof M. Maj, Mikołaj Maria Manicki, Joanna Mikołajczuk, Marcin Moń, Ramez Naam, Olga Niziołek, Anna Paprzycka, Tim Pratt, Darko Suvin, Lisa Swanstrom, Marianna Szygoń, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Mateusz Tokarski, Sherryl Vint
Creatio Fantas... Jakub Alejski, Just...

Narkotyk w miękkiej oprawie

Bałem się tej lektury, tj. że ja porzucę w trakcie. Bo w opiniach niby hard niby cyberpunk. Moim zdaniem nic z tych rzeczy. A nawet zakwalifikowałbym jako dystopia. Fabuła, akcja, tempo - ekstra. Porządny thriller sci-fi z dużą ilością walk. Zaczynam drugi tom trylogii..

Ciekawy pomysł na to, co się z nami będzie działo w przyszłości. Czytało się lekko, choć czasami dość naiwnie potraktowane niektóre wydarzenia i zachowania. Druga część czeka już w kolejce.

Ciekawy temat potraktowany w zły sposób. Polecam przeczytać dwa pierwsze oraz dwa ostatnie rozdziały. Cała reszta to nietrzymająca się kupy dziecinada poprzerywana niezliczoną ilością, nic niewnoszących, irytujących przekleństw.

Często gubiłem wątek i musiałem wracać, aby w ogóle wiedzieć o co chodzi. Myliłem postacie. Może spowodowane było to tym, że ten gatunek literacki jest mojej hierarchii bardzo nisko pozycjonowany. Dla fana tego typu literatury pozycja obowiązkowa mówiąca między innymi co może nas czekać w przyszłości.

Thriller cyberpunk SF. Czy udany? Trudno powiedzieć. Autor najwyraźniej miał ochotę przekazać swoje przemyślenia na temat rozwoju cyberneurologii. Trzeba przyznać, że rozważania są wielokierunkowe, jest tu i zachwyt i poważne wątpliwości związane z kierunkiem w jaki może pójść nauka/hakerstwo. Są tu rozważania filozoficzne , w tym sporo odniesień do buddyzmu (ciekawe skądinąd). I takie pozytywne przesłanie, wiara w człowieka.
Sama fabuła i intryga thillerowa płaska. Takie ubranko dla niezłych przemyśleń. Niestety krawiec się nie przyłożył i jest to dość opatrzony garnitur. Chociaż taki sprawdzony, mocny, nie rozdziera się w szwach i pozwala na kilka piruetów.

Nie mam nic przeciwko przedawkowaniu serotoniny…. Może nie czterokrotnie, ale raz, dwa razy…. Albo taki przyspieszacz regeneracji…. Marzenie kobiety upadłej na nos z przemęczenia…. Ale niestety oprócz przyjemności i magii porozumienia z innym człowiekiem, które niosą nieduże dawki nanonarkotyku Lexus (nielegalnego oczywiście) światu zagrażają liczne akty łamania prawa dotyczącego badań nad genetyką, klonowaniem, nanotechnologią i sztuczną inteligencją oraz wszelkimi próbami stworzenia superczłowieka. Kaden wykorzystuje oprogramowanie do nexusa , które trwale aplikuje narkotyk a to otwiera przed nim ogromne możliwości posługiwania się swoim umysłem jak komputerem. Oprogramowanie to ma szlachetny cel uczynienie świata lepszym. Bez wojen. Bez agresji. Taaak. Marzenie niedoścignione. Są tacy, którym taka wersja świata nie odpowiada. Oni przeszkadzać będą w realizacji tej idei. Zatem zetrą się ze sobą siły dobra i zła a my tę walkę obejrzymy sobie bardzo dokładnie. Wykreowany świat jest pełny. Opisany szczegółowo. Ma swoją geografię i państwa zaangażowane, politycznie różne, mające swoje interesy, raczej sprzeczne. Szpiedzy w natarciu. Bardzo podobają mi się gadżety, które można kupić na rynku u w mieście. Interfejs Donżuana, Bruce Lee. Dla każdego coś przydatnego. Ja poproszę o interfejs Ani Stelmach. Kram obok oferuje wirusy, które uczynią twoje włosy zdrowymi i rudymi jak chcesz, ruchome tatuaże, program uspokajający. Można kupić wiele ciekawych rzeczy dzięki biokosmetyce, bioerotyce, medycynie ekstremalnej. Trans człowieczeństwo osiągane dzięki Nexus ma być ukrócone przez konwencje kopenhaską, która zakazuje używania Nexus 5. Jego oprogramowanie uznano za zagrożenie technologiczne i dostało zakaz rozprzestrzeniania. Mało skuteczny. Wiadomo przecież nie od dziś, że jeśli coś trafia do się sieci to już w niej zostaje. Książkę polecam bo jest bardzo dobra.

świetna!

świetna!

Książka zbudowana niby na tej smutnej, banalnej regule ale niestety chyba jak najbardziej rzeczywistej: gdy ktoś coś zrobi lub wymyśli, co może zburzyć lub odmienić panujący porządek, za chwilę dopadną go strażnicy obecnego stanu. Pomysł na historię przedni, a osoba autora i jego ociągnięć dodaje naprawdę dużego smaczku całości. W sytuacji, kiedy książka jest wciągająca a nowy, przyszły świat w niej stworzony przez autora kompletny trudno się do czegoś przyczepić.

To nie jest literatura, którą najczęściej czytam. Jest to spowodowane tym, że bardzo łatwo się w niej gubię i nie rozumiem, co się dzieje.W tej książce jest to na plus, nie licząc tylko samego początku, rozumiałam większość rzeczy, która się dzieje. Cała historia sprowadza się do pytania czy dalej rozwijać technologie, skoro może zostać wykorzystana do dobra jak i do większego zła? Czy to jest moralne wypuszczać na rynkę z sprzęt, w który wiesz, że ludzie wykorzystają do zniewolenia i do śmierci innych? Pod takimi pytaniami stoi główny bohater, Kade. Bohaterowie są dobrze skonstruowani, polubiłam ich, zwłaszcza Sam, agentkę, która ma pilnować Kade, a jej historia mnie zszokowała. Jednak to w jaki sposób jest napisana ta książka, mnie trochę odstręczał. Pełno przekleństw, i to moim zdaniem w ogóle nie uzasadnionych, i ciągle powtarzanie się imion, lub jakiś przezwisk osób. Jest jedna strona w której pięć akapitów z rzędu (akapity miały z jakieś 2-3 linijki) zaczynały się od imienia Suk. Nie wiem czy to wina autora czy tłumacza, ale za wiele było takiej powtarzalności. I jeszcze całe akapity czasem były kopiuj, wklej do innych rozdziałów. Ech. Mimo wszystko polecam tą powieść, mam nadzieje, że w następnej części autor poprawi swój styl.

Książka traci na tym, że w pewnym momencie przyjmuje nieco flow specyficzny dla literatury młodzieżowej - super racjonalne postacie zachowują się jak dzieci w piaskownicy a modyfikowani agenci strzelają jak stormtrooperzy. Nawet cudowne technologie tak nie rażą w oczy, jak absolutenie irracjonalne zachowania bohaterów
+2 do oceny za podsumowanie na koniec książki, będące nieco manifestem autora - chociaż on sam nie próbuje udawać, że książka jest czymś więcej niż jego wizje na temat przyszłości i pokazuje swoją wiarę w transhumanizm. W czasach gdy wszystko jest płynne i nadeszła śmierć wielkim narracji, taka deklaracja jest cenna jeszcze bardziej.

+2 do oceny za podsumowanie na koniec książki, będące...

Dodaj cytat z książki Nexus