Księżyc zaszedł. W niepewnym boju

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Moon is Down. In Dubious Battle
Marcin

Tłem dla powieści „W niepewnym boju”, która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest strajk wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Buntują się przeciwko wyzyskującym ich chciwym sadownikom, a ich eskalująca złość wkrótce wymyka się spod kontroli i przeistacza w niebezpieczny fanatyzm. To wartka i wnikliwa powieść o niepokojach społecznych, a jednocześnie historia młodego człowieka, Jima Nolana, który poszukując celu w życiu, odnajduje powołanie w roli przywódcy robotników.

Motyw buntu łączy „W niepewnym boju” z innym dziełem Steinbecka. Akcja krótkiej powieści „Księżyc zaszedł” rozgrywa się w czasie II wojny światowej, kiedy front dociera do jednego z górniczych miasteczek. Okupantowi szybko udaje się zająć miasto, obawia się jednak strajku górników, więc, by zachować spokój, nie zmienia panującej w nim władzy, lecz całkowicie ją sobie podporządkowuje. Wbrew oczekiwaniom najeźdźcy, mieszkańcy stawiają opór, odmawiają pracy, wybucha bunt.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Dominika Rygiel | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2015
Przeczytana: 22 lipca 2015

"Księżyc zaszedł" oraz "W niepewnym boju" to dwie powieści zebrane w jednym tomie. Pierwsza, której akcja toczy się podczas II wojny światowej, mówi o strajku górników małego górskiego miasteczka. Mieszkańcy stawiając opór wobec okupanta. Druga to historia Jima Nolana, który przewodzi sezonowym robotnikom i nakłania ich do przeciwstawienia się pracodawcy oraz buntu wobec pieniężnemu wyzyskowi.

Obie powieści łączy jedno: słowa "stop" i "nie". Prym wiedzie tutaj bunt oraz walka o sprawiedliwość, szczytne cele i wielkie idee. Nawet jeśli jest to walka z wiatrakami, nierówna i z góry przegrana potyczka, to historie te dowodzą, że jednak warto podjąć wyzwanie. Niniejsza książka dosyć blisko powiązana jest z moim absolutnym literackim faworytem - "Gronami gniewu". Wprawdzie nie dorównuje jej rangą czy rozmachem lecz jej lektura jest równie bolesna i bezkompromisowa. Swą prawdziwością kole duszę i rani umysł. Spodoba się na pewno idealistom, których nie zraża odgórnie przypisana...

Mandriell | 2014-12-05
Przeczytana: 30 listopada 2014

SADY GNIEWU

Wydawnictwo Prószyński i S-ka po raz kolejny dopieściło fanów Johna Steinbecka, tym razem wydając 2 powieści w jednej książce. Jak informuje opis – obie historie łączy motyw buntu i nie sposób się z tym nie zgodzić. Zarówno „Księżyc zaszedł” jak i „W niepewnym boju” to dzieła zaangażowane i zmuszające do wielu refleksji. Napisane zostały lekkim stylem, co powoduje, że kartki przewracają się same. Choć Steinbeck ma w swoim dorobku tytuły znacznie lepsze, warto zwrócić uwagę również na te dwie powieści.

Zacznę od tej bardziej zaangażowanej, dłuższej i chyba pierwszej tak kontrowersyjnej. „W niepewnym boju” opowiada o losach Jima Nolana, młodego mężczyzny, który gorączkowo pragnie zmienić swoje życie i w związku z tym przyłącza się do grupy buntowników walczących z uciskami, jakie towarzyszą ich życiom. Mężczyźni ci mają własne wizje sprawiedliwości, pracy, władzy oraz funkcjonowania państwa, w jakim przyszło im żyć. Mają dość wyzysku, który otacza ich niemal zewsząd, i...

magdalena | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Steinbeck w najlepszej formie, opisuje trudne losy, prostych, amerykańskich ludzi, wierzących w lepsze jutro.

Piotr | 2015-01-06

Joanna Topolska | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

O ile Księżyc wzeszedł było dla mnie rewelacyjne, o tyle druga część (albo raczej druga historia) - W niepewnym boju zaskoczyła mnie bardzo negatywnie.
Rozmowy i bohaterowie jacyś dziwni, sztywni, plastikowi ze swoimi przemowami.
Może i był to ważny problem, prawa robotników bla bla komuniści strajki bla bla, ale jako książka nie nie i nie.
Polecam przeczytać tylko pierwszą i na resztę nie tracić czasu, bo jest mnóstwo lepszych książek tego autora.

tyberiusz | 2015-12-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

,, [...] Powieść jest brutalna. Pragnąłem być jedynie rejestrującą świadomością, niczego nie osądzać, a tylko rzecz opisać." - John Steinbeck

,,Ma trzy warstwy. Samą opowieść na wierzchu, strukturę psychologiczną grupy i konkluzję filozoficzną wywiedzioną nie poprzez twierdzenia, lecz jedynie poprzez konstrukcję powieści." - John Steinbeck

,,Cała rzecz opowiadana jest tak prosto, jak gdyby wyszła z głowy [Jody'ego Tiflina], ale bez wchodzenia w myśl chłopca. Chodziłoby o to, by czytelnik sam wytworzył sobie ich wyobrażenie." - John Steinbeck

Anna | 2016-10-24

Pierwszy raz przy Steinbecku zdarzyło mi się nie ukończyć książki. Przeczytałam "Księżyc zaszedł", chociaż opowiadanie nie zrobiło na mnie specjalnego wrażenia, natomiast przez "W niepewnym boju" nie przebrnęłam. Dlatego też nie podejmuje się oceny całości.

Wojtek88 | 2014-08-09
Przeczytana: 16 marca 2015

Księżyc zaszedł 6/10
W niepewnym boju 8/10

DevinJones | 2017-05-28
terenia | 2017-05-26
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Ekranizacje

Obejrzyjcie zwiastun ekranizacji książki Steinbecka!

O tym, że James Franco zdecydował się wyreżyserować i wyprodukować film „W niepewnym boju” na podstawie powieści Johna Steinbecka już pewnie słyszeliście. Ale czy mieliście okazję obejrzeć już jego zwiastun? Sprawdźcie – film zapowiada się ciekawie.