Księżyc zaszedł. W niepewnym boju

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Moon is Down. In Dubious Battle
literatura piękna
Marcin

Tłem dla powieści „W niepewnym boju”, która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest strajk wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Buntują się przeciwko wyzyskującym ich chciwym sadownikom, a ich eskalująca złość wkrótce wymyka się spod kontroli i przeistacza w niebezpieczny fanatyzm. To wartka i wnikliwa powieść o niepokojach społecznych, a jednocześnie historia młodego człowieka, Jima Nolana, który poszukując celu w życiu, odnajduje powołanie w roli przywódcy robotników.

Motyw buntu łączy „W niepewnym boju” z innym dziełem Steinbecka. Akcja krótkiej powieści „Księżyc zaszedł” rozgrywa się w czasie II wojny światowej, kiedy front dociera do jednego z górniczych miasteczek. Okupantowi szybko udaje się zająć miasto, obawia się jednak strajku górników, więc, by zachować spokój, nie zmienia panującej w nim władzy, lecz całkowicie ją sobie podporządkowuje. Wbrew oczekiwaniom najeźdźcy, mieszkańcy stawiają opór, odmawiają pracy, wybucha bunt.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Dubenschmitz | 2019-09-10
Przeczytana: 10 września 2019

Uwielbiam Steinbecka, choć szczerze przyznaję, że po przeczytaniu tych dwóch opowiadań odczuwam pierwszy raz pewien niedosyt. Chodzi tutaj bardziej o "Księżyc zaszedł" trochę odmienne od jego sztandarowych dzieł, bo "W niepewnym boju" (ze świetną przedmową) to znakomita i bardzo przejmująca opowieść. Warto.

tomsn | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Świetne wydanie dwóch powieści wraz z wartościową przedmową do wydanego po raz pierwszy po polsku "W niepewnym boju". "Księżyc zaszedł" to właściwie sztuka rozpisana na kilka aktów, opowiada o ludziach uwikłanych w okupację. Znów ich problemy są jałowe wobec sytuacji np. w Polsce czy ZSRR lecz wartościowe to studium charakterów. Ciekawe nawiązanie do Platona. Druga powieść jest wspaniałym opisem walki rewolucyjnej, strajkowej, która nijak się ma do obecnych strajków np. w oświacie. Autor opisuje rzeczywiście twardą walkę i ważkie powodu. Warto to czytać.

yoda79 | 2018-10-10

W 53

yeay | 2018-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 lipca 2018

w mojej ocenie:
księżyc zaszedł - 8/10
w niepewnym boju 6,5/10

Pierwsza książka mile mnie zaskoczyła, w szczególności opis postaci czy odzwierciedlanie nastrojów społecznych. Można było wyczuć klimat, w jakim dzieje się opowieść.

W niepewnym boju było dość rozwlekłe, niektóre postacie bez wyrazu, a w opisywanych sytuacjach nie mogłem wyczuć odpowiedniej atmosfery, czy utożsamić się z którymś bohaterem. Ciekawym wątkiem jest rozwój głównej postaci, ale kończy się dość błyskawicznie, tak jak zakończenie całej książki.

Mimo to szybko się czyta, na dwa wieczory. Ponadto znalazłem w niej kolejną pozycję do przeczytania, do której podobno w kilku miejscach nawiązuje "W niepewnym boju", czyli "Raj Utracony" Miltona :)

Anna | 2016-10-24

Pierwszy raz przy Steinbecku zdarzyło mi się nie ukończyć książki. Przeczytałam "Księżyc zaszedł", chociaż opowiadanie nie zrobiło na mnie specjalnego wrażenia, natomiast przez "W niepewnym boju" nie przebrnęłam. Dlatego też nie podejmuje się oceny całości.

książek: 2073
tyberiusz | 2015-12-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

,, [...] Powieść jest brutalna. Pragnąłem być jedynie rejestrującą świadomością, niczego nie osądzać, a tylko rzecz opisać." - John Steinbeck

,,Ma trzy warstwy. Samą opowieść na wierzchu, strukturę psychologiczną grupy i konkluzję filozoficzną wywiedzioną nie poprzez twierdzenia, lecz jedynie poprzez konstrukcję powieści." - John Steinbeck

,,Cała rzecz opowiadana jest tak prosto, jak gdyby wyszła z głowy [Jody'ego Tiflina], ale bez wchodzenia w myśl chłopca. Chodziłoby o to, by czytelnik sam wytworzył sobie ich wyobrażenie." - John Steinbeck

Joanna Topolska | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

O ile Księżyc wzeszedł było dla mnie rewelacyjne, o tyle druga część (albo raczej druga historia) - W niepewnym boju zaskoczyła mnie bardzo negatywnie.
Rozmowy i bohaterowie jacyś dziwni, sztywni, plastikowi ze swoimi przemowami.
Może i był to ważny problem, prawa robotników bla bla komuniści strajki bla bla, ale jako książka nie nie i nie.
Polecam przeczytać tylko pierwszą i na resztę nie tracić czasu, bo jest mnóstwo lepszych książek tego autora.

Dominika Rygiel | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2015
Przeczytana: 22 lipca 2015

"Księżyc zaszedł" oraz "W niepewnym boju" to dwie powieści zebrane w jednym tomie. Pierwsza, której akcja toczy się podczas II wojny światowej, mówi o strajku górników małego górskiego miasteczka. Mieszkańcy stawiając opór wobec okupanta. Druga to historia Jima Nolana, który przewodzi sezonowym robotnikom i nakłania ich do przeciwstawienia się pracodawcy oraz buntu wobec pieniężnemu wyzyskowi.

Obie powieści łączy jedno: słowa "stop" i "nie". Prym wiedzie tutaj bunt oraz walka o sprawiedliwość, szczytne cele i wielkie idee. Nawet jeśli jest to walka z wiatrakami, nierówna i z góry przegrana potyczka, to historie te dowodzą, że jednak warto podjąć wyzwanie. Niniejsza książka dosyć blisko powiązana jest z moim absolutnym literackim faworytem - "Gronami gniewu". Wprawdzie nie dorównuje jej rangą czy rozmachem lecz jej lektura jest równie bolesna i bezkompromisowa. Swą prawdziwością kole duszę i rani umysł. Spodoba się na pewno idealistom, których nie zraża odgórnie przypisana...

magdalena | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Steinbeck w najlepszej formie, opisuje trudne losy, prostych, amerykańskich ludzi, wierzących w lepsze jutro.

książek: 2018
Piotr | 2015-01-06