Księżyc zaszedł. W niepewnym boju

The Moon is Down. In Dubious Battle
literatura piękna
Jan Hensel, Kazimiera Muszałówna
Kazimiera Muszałówna Jan Hensel literatura amerykańska

Uwielbiam Steinbecka, choć szczerze przyznaję, że po przeczytaniu tych dwóch opowiadań odczuwam pierwszy raz pewien niedosyt. Chodzi tutaj bardziej o "Księżyc zaszedł" trochę odmienne od jego sztandarowych dzieł, bo "W niepewnym boju" (ze świetną przedmową) to znakomita i bardzo przejmująca opowieść. Warto.

Świetne wydanie dwóch powieści wraz z wartościową przedmową do wydanego po raz pierwszy po polsku "W niepewnym boju". "Księżyc zaszedł" to właściwie sztuka rozpisana na kilka aktów, opowiada o ludziach uwikłanych w okupację. Znów ich problemy są jałowe wobec sytuacji np. w Polsce czy ZSRR lecz wartościowe to studium charakterów. Ciekawe nawiązanie do Platona. Druga powieść...

w mojej ocenie:
księżyc zaszedł - 8/10
w niepewnym boju 6,5/10

Pierwsza książka mile mnie zaskoczyła, w szczególności opis postaci czy odzwierciedlanie nastrojów społecznych. Można było wyczuć klimat, w jakim dzieje się opowieść.

W niepewnym boju było dość rozwlekłe, niektóre postacie bez wyrazu, a w opisywanych sytuacjach nie mogłem wyczuć odpowiedniej atmosfery, czy...

Pierwszy raz przy Steinbecku zdarzyło mi się nie ukończyć książki. Przeczytałam "Księżyc zaszedł", chociaż opowiadanie nie zrobiło na mnie specjalnego wrażenia, natomiast przez "W niepewnym boju" nie przebrnęłam. Dlatego też nie podejmuje się oceny całości.

,, [...] Powieść jest brutalna. Pragnąłem być jedynie rejestrującą świadomością, niczego nie osądzać, a tylko rzecz opisać." - John Steinbeck

,,Ma trzy warstwy. Samą opowieść na wierzchu, strukturę psychologiczną grupy i konkluzję filozoficzną wywiedzioną nie poprzez twierdzenia, lecz jedynie poprzez konstrukcję powieści." - John Steinbeck

,,Cała rzecz opowiadana jest tak...

O ile Księżyc wzeszedł było dla mnie rewelacyjne, o tyle druga część (albo raczej druga historia) - W niepewnym boju zaskoczyła mnie bardzo negatywnie.
Rozmowy i bohaterowie jacyś dziwni, sztywni, plastikowi ze swoimi przemowami.
Może i był to ważny problem, prawa robotników bla bla komuniści strajki bla bla, ale jako książka nie nie i nie.
Polecam przeczytać tylko...

"Księżyc zaszedł" oraz "W niepewnym boju" to dwie powieści zebrane w jednym tomie. Pierwsza, której akcja toczy się podczas II wojny światowej, mówi o strajku górników małego górskiego miasteczka. Mieszkańcy stawiając opór wobec okupanta. Druga to historia Jima Nolana, który przewodzi sezonowym robotnikom i nakłania ich do przeciwstawienia się pracodawcy oraz buntu wobec...

Steinbeck w najlepszej formie, opisuje trudne losy, prostych, amerykańskich ludzi, wierzących w lepsze jutro.

2083

Dyskusje