Okładka książki Wielka wojna francuzów 1914-1918

typ
papier
7 (2 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Bardzo interesująca książka autorstwa profesora Sorbony, prezesa Instytutu Historii i Współczesnych Stosunków Międzynarodowych, autora m.in.: Historii dyplomacji od 1919 roku, Clemenceau czy Europy. Historii narodów. Uwypukla wysiłek wojenny Francji, która przez kilka lat dźwigała główny ciężar walk z Niemcami lepiej niż jakakolwiek inna publikacja o Wielkiej Wojnie 1914-1918. Jean-Baptiste Duroselle oczywiście analizuje kolejne etapy konfliktu, ale także rolę, jaką odegrali w nim decydenci. Pisze o cierpieniu walczących na frontach l wojny światowej oraz o cierpieniu ich rodzin. Charakteryzuje zachowanie ludności cywilnej, poszczególnych rządów, partii i związków. Porusza kwestie finansowania, uzbrojenia, rekonwersji przemysłowej oraz jej skutków społecznych. Opisuje wojnę ekonomiczną i psychologiczną. Podkreśla zatrważająco wysoką cenę zwycięstwa. Nie ulega wątpliwości, że pięćdziesiąt dwa miesiące lat 1914-1918 bardziej zmieniły Francję niż II wojna światowa.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Sturnus | 2013-12-13

Książka Francuza o Francuzach we francuskim stylu, ale wszystko w porządku, poza tym taki jej zamysł i autor sprawę wyjaśnia na początku. Jeden tylko malutki mankament, nieco nawet natury technicznej - dlaczego imię króla Jerzego V (George V) zostało przetłumaczone jako "Grzegorz V", to tego nie wiem :)

sawraf | 2011-12-11

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku