Wielka wojna francuzów 1914-1918

Wydawnictwo: Bellona
6 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Bardzo interesująca książka autorstwa profesora Sorbony, prezesa Instytutu Historii i Współczesnych Stosunków Międzynarodowych, autora m.in.: Historii dyplomacji od 1919 roku, Clemenceau czy Europy. Historii narodów. Uwypukla wysiłek wojenny Francji, która przez kilka lat dźwigała główny ciężar walk z Niemcami lepiej niż jakakolwiek inna publikacja o Wielkiej Wojnie 1914-1918. Jean-Baptiste Duroselle oczywiście analizuje kolejne etapy konfliktu, ale także rolę, jaką odegrali w nim decydenci. Pisze o cierpieniu walczących na frontach l wojny światowej oraz o cierpieniu ich rodzin. Charakteryzuje zachowanie ludności cywilnej, poszczególnych rządów, partii i związków. Porusza kwestie finansowania, uzbrojenia, rekonwersji przemysłowej oraz jej skutków społecznych. Opisuje wojnę ekonomiczną i psychologiczną. Podkreśla zatrważająco wysoką cenę zwycięstwa. Nie ulega wątpliwości, że pięćdziesiąt dwa miesiące lat 1914-1918 bardziej zmieniły Francję niż II wojna światowa.

• Małe życie
  • Cześć, co słychać?
  • Ślepy trop
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Red Rising: Gwiazda zaranna

7,83 (23 ocen i opinii)
Ślepy trop
Jørn Lier Horst

7,39 (51 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

7 (2 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Pani Noc
Cassandra Clare

8,62 (300 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Sturnus | 2013-12-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Książka Francuza o Francuzach we francuskim stylu, ale wszystko w porządku, poza tym taki jej zamysł i autor sprawę wyjaśnia na początku. Jeden tylko malutki mankament, nieco nawet natury technicznej - dlaczego imię króla Jerzego V (George V) zostało przetłumaczone jako "Grzegorz V", to tego nie wiem :)

mietek2014 | 2015-06-21

Pozycja z pewnością wartościowa w oryginale wyraźnie rozczarowuje ze względu na fatalne błędy w tłumaczeniu. Król Anglii Grzegorz V to autentyczna kompromitacja, Serbia to naród "ortodoksyjny", pyszne fragmenty o tym, jak to Austria oddalała się od Trójprzymierza (Autorowi ewidentnie chodziło o Włochy, ale tłumaczowi najwyraźniej pomyliły się francuskie zaimki). To wszystko bardzo obniża wartość książki.

Flagelum | 2015-08-12
Przeczytana: luty 2007