Lubimyczytać.pl to:

typ
papier
7 (2 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Bardzo interesująca książka autorstwa profesora Sorbony, prezesa Instytutu Historii i Współczesnych Stosunków Międzynarodowych, autora m.in.: Historii dyplomacji od 1919 roku, Clemenceau czy Europy. Historii narodów. Uwypukla wysiłek wojenny Francji, która przez kilka lat dźwigała główny ciężar walk z Niemcami lepiej niż jakakolwiek inna publikacja o Wielkiej Wojnie 1914-1918. Jean-Baptiste Duroselle oczywiście analizuje kolejne etapy konfliktu, ale także rolę, jaką odegrali w nim decydenci. Pisze o cierpieniu walczących na frontach l wojny światowej oraz o cierpieniu ich rodzin. Charakteryzuje zachowanie ludności cywilnej, poszczególnych rządów, partii i związków. Porusza kwestie finansowania, uzbrojenia, rekonwersji przemysłowej oraz jej skutków społecznych. Opisuje wojnę ekonomiczną i psychologiczną. Podkreśla zatrważająco wysoką cenę zwycięstwa. Nie ulega wątpliwości, że pięćdziesiąt dwa miesiące lat 1914-1918 bardziej zmieniły Francję niż II wojna światowa.

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Sturnus | 2013-12-13

Książka Francuza o Francuzach we francuskim stylu, ale wszystko w porządku, poza tym taki jej zamysł i autor sprawę wyjaśnia na początku. Jeden tylko malutki mankament, nieco nawet natury technicznej - dlaczego imię króla Jerzego V (George V) zostało przetłumaczone jako "Grzegorz V", to tego nie wiem :)

sawraf | 2011-12-11
Przeczytana: 09 grudnia 2008