Alianci lądują! Normandia 1944

Paul Carell Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
powieść historyczna
Bellona
2006-01-01

"Alianci lądują" to kolejna książka poświęcona D Day, czyli lądowaniu wojsk sprzymierzonych na wybrzeżu Normandii 6 czerwca 1944 r. Jednak w tym przypadku wydarzenia przedstawione są z niemieckiej perspektywy. Mamy tu dobrze opisany cały okres walk od lądowania do kapitulacji Paryża, przeplatany wspomnieniami niemieckich żołnierzy. Ale nie tylko dowódców, także podoficerów i zwykłych szeregowych. Wojna widziana ich oczami ukazuje swoje najbardziej brutalne oblicze. Pełne krwi, cierpienia, brudu i strachu.
Autor stara się wytłumaczyć dlaczego inwazja się udała i przekonuje czytelnika, że wojska niemieckie odpowiednio dowodzone miały szanse aliantów odeprzeć. Oczywiście głównym winnym porażki wg autora był Hitler i OKW, a także aliancka przewaga materiałowa, lotnictwo i skuteczna dezinformacja wywiadu. Czasem można odnieść wrażenie, że Niemcom do zwycięstwa zabrakło na tym czy innym odcinku frontu dosłownie jednej czy dwóch dywizji, aby wg autora odnieść zwycięstwo.
"Alianci lądują" to dobre uzupełnienie wiedzy na temat D Day, ale do poziomu Beevora, Ambrosa czy Ryana trochę autorowi brakuje. Co nie zmienia faktu, że książkę czyta się bardzo dobrze i szybko.

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa