Odchodzę

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Je m’en vais

Felix Ferrer, bohater powieści Echenoza, jest marszandem. Prowadzi niewielką galerię sztuki współczesnej, sprzedając dzieła, do których wartości ma stosunek co najmniej sceptyczny. Poznajemy go w chwili, gdy odchodzi od żony. Uwodzi spotykane na swej drodze kobiety, traktując je instrumentalnie, choć z czasem nabiera wątpliwości, czy to on sam nie jest uwodzony i wykorzystywany. Chce wierzyć, że wciąż jest młody i sprawny jak kiedyś, choć coraz częściej musi się stosować do napomnień swego lekarza. Nieoczekiwanie pojawia się w powieści wątek sensacyjny, wręcz kryminalny, dotyczący kradzieży przywiezionych z dalekiej Arktyki skrzyń zawierających cenne dzieła sztuki eskimoskiej – przeplatający tę ironiczną, czasem autoironiczną opowieść o kryzysie wieku średniego, o człowieku rozdartym między pragnieniem bezustannej odmiany a dążeniem do spokoju i uczuciowej stabilizacji.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

Tymek Walkiewicz | 2013-07-26

Dosyć specyficzna - nie każdemu przypadnie do gustu styl, w jakim jest napisana. Trudno mi ją opisać, bo moje uczucia z nią związane są bardzo mieszane. Oryginalna.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 27 grudnia 2010

Cóż mogę powiedzieć o tej książce? Jest na tyle dziwna, wręcz dziwaczna, że sama nie wiem…

Bohaterem jest Felix Ferrer, paryski marszand, który po latach uporządkowanego i nudnego życia u boku żony postanawia od niej odejść. I to robi. Rozpoczyna nowe życie pełne przelotnych miłostek i romansów. Wydaje się być całkowicie wyluzowany, beztroski, żyjący z dnia na dzień, choć nie brak w jego życiu lęku o zdrowie, na które wciąż zwraca mu uwagę jego lekarz, czy też o kiepski stan interesów – handel sztuką stał się coraz trudniejszy.
Nagle coś zaczyna się dziać w życiu Felixa i oto wyrusza on w podróż do Arktyki w celu odnalezienia zaginionych dzieł sztuki. Wielka radość Felixa nie trwa długo, zaraz po sprowadzeniu ich do Paryża, zostają mu skradzione a sam Ferrer dostaje zawału serca.
To tak w skrócie. Nie będę zdradzać więcej, choć tym zawałem się nie kończy.

W każdym razie od samego początku cała fabuła wydawała mi się dość nietypowa, dziwna, może nawet głupawa? Bo, mam wrażenie,...

| 2016-11-07

Echenoz to pisarz u nas niedoceniony, być może zbyt wysublimowany na polskie gusta, ale na pewno warty poznania.

"Odchodzę" to Nouveau roman w subtelnej formie, z całym jej "ciężarem" i lekkością. Wymaga zaangażowanego czytelnika. Mówić o rzeczach trudnych w swobodny sposób rzecz niezwykle trudna - szczególnie w literaturze. Ta książka i jak cała twórczość Echenoza to także hołd dla dokonań Robe-Grilleta (i całego środowiska, które konsolidował wokół swojej osoby) i krok w stronę czytelnika, aby go zachęcić do poznania tego, co w pierwszym odbiorze nie jest łatwe w (od)czytaniu.

Nagroda Goncourtów dla tej powieści to też przypomnienie, o tym, że nowa powieść nie była jednorazowym eksperymentem, niemającym wpływu na literaturę francuską (a po części też europejską).

Marta | 2014-01-16
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Rewelacyjna książka, z humorem i licznymi zwrotami akcji.

Rozgardiasz | 2013-11-05

Cały Echenoz.