Wysłanniczka specjalna

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Envoyée spéciale
Ag2S

Constance jest bez zajęcia, więc trzeba jej coś znaleźć. I otrzymuje dość nietypowe zadanie. Aby je wypełnić wędruje od brzegów Sekwany do Morza Żółtego, po drodze docierając do najbardziej zapomnianych zakątków – jednak nic jej nie powstrzyma od wypełnienia powierzonej misji. Jedyny problem: personel, który ma nad nią czuwać, nie jest zbyt dobrze zorganizowany.

źródło opisu: https://www.noir.pl/ksiazka/720/Jean-Echenoz-Wyslanniczka-specjalna-

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4408/...»

ksiazkawprezencie | 2017-10-30

Pastisz powieści szpiegowskiej Jean`a Echenoza to ambitna rozrywka dla każdego. Humor i sposób budowania fabuły przypomina niektóre filmy braci Cohen, ale też francuskie komedie kryminalne i sytuacyjne. Nie bez powodu zresztą filmy przychodzą tu na myśl. Autor bowiem ciekawie wykorzystał rolę pojawiającego się w starych obrazach narratora, który objaśnia część akcji.

Na plan pierwszy wysuwają się jednak wyraziste, skonstruowane z klisz, ale podszyte doskonałą znajomością psychologii postacie (tu z kolei na myśl przychodzi Tarantino), na czele ze spiritus movens całej fabuły, emerytowanym generałem tajnych służb, który przed odejściem w całkowite zapomnienie chce jeszcze zrobić coś dla kraju, a nawet dla świata.

W tajemnicy obmyśla więc karkołomną akcję, której celem jest zdestabilizowanie Korei Północnej, a w której centralną rolę odegra pewien przebój muzyki rozrywkowej i jego zapomniana wykonawczyni. Dla zmylenia przeciwników wszystko musi przebiegać jednak tak, jakby chodziło...

panmrl | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017