Długodystansowiec. Opowieść o Emilu Zatopku

Le courir
978-83-7392-334-8
sport, czechy, sportowiec
Dorota_1988

Jest to opowieść o Emilu, skromnym czeskim chłopcu, którego życiową pasją jest bieganie. Historia Emila jest nierozdzielnie związana z historią jego kraju, którą jak klamry spinają dwie daty: 1938 i 1968 – zajęcie Czech i Moraw przez Niemcy i interwencja zbrojna wojsk Układu Warszawskiego. Emil Zatopek, bo o nim tu mowa, legenda stadionów, najszybszy długodystansowiec lat pięćdziesiątych XX wieku, to skromny, łagodny człowiek o promiennym uśmiechu. Droga do rekordów prowadzi przez katorżniczy trening, przez nieustanne przesuwanie granic własnej wytrzymałości. Echenoza interesuje wysiłek i sens, jaki nadaje mu Zatopek, unika przy tym wszelkiej idealizacji swojego bohatera. Trud jest prozaiczny, ból rzeczywisty, medale okupione cierpieniem, którego sportowiec nie jest w stanie ukryć. Na bieżni grymas udręki wykrzywia mu twarz, biegnie dziwnie, niestylowo, a przecież zostawia rywali daleko w tyle. Po latach sukcesów czas na pierwsze porażki i nieuchronny schyłek kariery, co Zatopek przyjmuje z pokorą, podobnie jak i innego rodzaju próby, na które wystawia go życie.

orzech | 2015-12-27

Mała książeczka, która nie przyciągnęłaby mojej uwagi gdyby nie tytuł. Na bibliotecznej półce kilkanaście pozycji francuskiego pisarza, z którym miałam zamiar się zaznajomić, wybór nie był zbyt trudny. Bieganie, nawet jeśli ostatnio zeszło na dalszy plan, ciągle jest mi bliskie. Emil Zatopek, nazwisko znanego biegacza było mi znane ale na tym moja wiedza się kończyła.

Bardzo interesująca krótka powieść biograficzna o najszybszym biegaczu lat 50 tych, ktorą połknęłam w jeden dzień. Kariera długodystansowca zaczęła się wraz z okupacją niemiecką a zakończyła po zajęciu Pragi przez wojska Układu Warszawskiego, gdy po skrytykowaniu interwencji, dawny narodowy bohater został zmuszony do pracy w kopalni uranu.

Pochodzący z bardzo skromnej rodziny, pracujący w fabryce butów jednocześnie studiując, przyszły rekordzista nie miał ze sportem nic wspólnego i początkowo z niechęcią brał udział w organizowanych przez okupanta biegach. Tak się zaczęło, Emil zaczął wygrywać, bić rekordy aż w...

mikelos | 2015-11-09
Przeczytana: 2012 rok

Długo szukałem tej książki, nowa jest nie do kupienia, czasem trafi się coś używanego. Pomyślałem że to dobry znak. Ostatecznie książkę pożyczyłem z biblioteki. Zabrałem się z apetytem do czytania, dane raczej krótkie bo liczy niecałe 100 stron. Bardzo szybko się rozczarowałem. Jest to bardziej esej niż rzetelna robota biograficzna. Ot, taki dłużysz artykuł z gazety rozciągnięty do wymiaru książki. Brak dat, źródeł informacji, prawie brak kontekstu historycznego, społecznego czy sportowego. Dla czytelników biegaczy także nie ma grama informacji, zawodów, wyników sportowych, sposobu treningu. Słowem: żałosne. Dobrze, że nie wydałem na to złamanego grosza.

dziku21 | 2012-10-26

Czyta się tak jak biegał Zatopek czyli szybko tylko, że z uśmiechem na twarzy. Dla fanów biegania to z pewnością rewelacyjna lektura. Minusem książki jest to, że jest krótka posiada 109 stron w dodatku pisanych dużą czcionką .

| 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016