rozwińzwiń

Trąby jerychońskie

Okładka książki Trąby jerychońskie Heimito von Doderer
Okładka książki Trąby jerychońskie
Heimito von Doderer Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Jednorożca literatura piękna
81 str. 1 godz. 21 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Jednorożca
Tytuł oryginału:
Die Posaunen von Jericho
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1967-04-01
Data 1. wyd. pol.:
1967-04-01
Liczba stron:
81
Czas czytania
1 godz. 21 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Juliusz Stroynowski
Tagi:
Heimito von Doderer Literatura austriacka
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1178
1154

Na półkach:

Pod pozornie lekkim, wręcz trywialnym tematem, kryje się tu całkiem poważna diagnoza nie tylko społeczeństwa mieszczańskiego, ale i głownie zagadki, czym jest stosunek człowieka do innych ludzi i do samego siebie.

To rzecz z lat 50. XX wieku o „człowieku, który oduczył się spontanicznie reagować” autorstwa mało znanego austriackiego pisarza Heimito - czyż nie przepiękne a rzadkie imię - von Doderera (1896-1966).

Kompletnie u nas nieznany, a – według wstępu - niewiele ustępujący tamtejszym ówczesnym gigantom, jak Musil, Broch, Canettti. I tak jak oni, jest równie bezlitosny dla swych rodaków - na długo przed Bernhardem, który dopiero kota Austriakom pogoni przed całym światem. Mocno na to zasłużyli.

Narrator od początku nie budzi szczególnej sympatii, pijak, kabotyn i raczej mizogin.

Rzecz cała zaczyna się incydentem w bramie kamienicy z udziałem niejakiego Rambauska i jego ofiary, nieletniej dziewczynki. Sprawcę „przydybali na gorącym uczynku” – jedynie jej rodzice. Szybko zadowolili się okupem, na który złożył się m.in. narrator – za cenę poniżenia sprawcy: kazał mu publicznie robić przysiady z wyciąganiem rąk do przodu. Ot, takie to społeczeństwo, można by powiedzieć, gdyby…..

Gdyby nie fakt, że potem tenże Rambausek ratuje tę dziewczynkę, gdy wpada ona do wody. W międzyczasie jej mamusia („Wyglądała jak wrak swojej córki, jednakże wrak ten porośnięty był wszędzie świeżą zielenią”) na wiele pozwala naszemu narratorowi.

Co on na to? „Zmuszony byłem zachowywać się jako tako przyzwoicie, choć zupełnie nie wiedziałem, co z siedzącą obok kobietą - znów piła wielkimi haustami - mógłbym począć i czego w ogóle miałbym od niej chcieć, gdybym nie zachowywał się nieprzyzwoicie; jedynie świństwo i nic innego mogło usprawiedliwiać pobyt tu z nią”.

Mamy też idiotyczną kocią muzykę w środku nocy u mocno starszej pani i jeszcze parę innych „atrakcji” dla znudzonych mieszczan.

W sumie złośliwie miła satyrka (81 stron) w przerwie między większymi lekturami. Stylistycznie nienaganna, bogata w język – czyli to, co lubię…

Parę cytatów:

Mowa ma przeklętą tendencję do ujawniania prawdy.

Słowa wyciekały z niego ciągliwe, zimne i lepkie.

Na co dzień zbyt często zapominamy o tej możliwości, każde pytanie nas fascynuje i natychmiast staramy się na nie odpowiedzieć. A przecież mamy zupełną swobodę, aby wedle własnego uznania odpowiadać lub nie odpowiadać.

Człowiek wciąż od nowa ulega złudzeniom, że potrafi periodyzować sobie życie według własnego uznania: przez zewnętrzną aranżację i moralne skanalizowanie.

Pod pozornie lekkim, wręcz trywialnym tematem, kryje się tu całkiem poważna diagnoza nie tylko społeczeństwa mieszczańskiego, ale i głownie zagadki, czym jest stosunek człowieka do innych ludzi i do samego siebie.

To rzecz z lat 50. XX wieku o „człowieku, który oduczył się spontanicznie reagować” autorstwa mało znanego austriackiego pisarza Heimito - czyż nie przepiękne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    4
  • Literatura austriacka
    1
  • Przeczytane w 2024 r.
    1
  • Biblioteczka
    1
  • Literatura i dramat
    1
  • 2014
    1
  • 2021
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Więcej
Heimito von Doderer Trąby jerychońskie Zobacz więcej
Heimito von Doderer Trąby jerychońskie Zobacz więcej
Heimito von Doderer Trąby jerychońskie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także