Demony. Tom 1

Okładka książki Demony. Tom 1 Heimito von Doderer
Okładka książki Demony. Tom 1
Heimito von Doderer Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Powieści XX wieku literatura piękna
Powieści XX wieku
Die Damonen. Chronik des Sektionsrates Geyrenhoff
Państwowy Instytut Wydawniczy
1985-01-01
1985-01-01
Irena Naganowska, Egon Naganowski
powieść niemiecka

Poszukiwanie klucza do otwarcia skomplikowanego zamka jakim jest twórczość Heimito von Doderera, zajęło mi prawie cały miesiąc. Podejrzewam, że nawet gdybym był mistrzem w posługiwaniu się intelektualnym wytrychem, to i tak bym nie uchwycił żadnej innej cechy Dodererowskiej prozy poza tą jedną, która wyraźnie wybija się na pierwszy plan. Jest nią brak charakteru wszelkich powiązań fabuły, których splot ginie gdzieś w głębinach czasu. To istotna właściwość, powodująca u mnie mieszaninę nudy i irytacji. Wiraże wyczyniane przez "Demony", z trudem wywoływały moje zainteresowanie jedynie krótkimi łacińskimi epizodami Leonarda Kakabsy. Również karynckie przygody René Stangelera nie potrafiły reanimować dzieła, samego w sobie zbyt mało atrakcyjnego. Nie zdałem ćwiczenia ze zdolności koncentracji. Zawiodły bezsensowne próby rozpatrywania tekstu, który chociaż przetłumaczony na język polski, wydał mi się dawno umarłym dialektem z zamierzchłych czasów. Wygrał Doderer i jego umiejętność wywoływania znużenia.

Na austriacką literaturę składają się nie tylko wspaniałe dzieła Hermanna Brocha lub Thomasa Bernharda. To również niskie jakościowo "Demony" Doderera. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych pisarzy, ostrza jego prozy nie przewierciły mnie na wylot swoimi bystrymi i celnymi uwagami. Stały się raczej tępymi wysłannikami apatii, w której kawiarnianym intelektualizmie ugrzązłem w zasadzie od samego początku. Gdy zorientowałem się w marności moich perspektyw, to nie pozostało mi już nic innego, jak tylko dokończyć czytanie ponad tysiąca stron trzytomowej paplaniny i informacyjnego szumu. Wyobrażanie sobie po raz kolejny, niewiele różniących się od siebie historii, zdawało mi się męką nie do opisania.

W "Demonach" wyczuwa się delikatną woń aksamitu i perfum sprzed stu lat. Aby się dobrze bawić w takiej atmosferze, trzeba zostać zainfekowanym logiką austriackiego pisarza. Świat Doderera jest bardzo obszernym teatrem działań, którego kulminacją stały się wydarzenia spod Pałacu Sprawiedliwości w Wiedniu w 1927 roku. To w zasadzie jedyne elementy powieści, tworzące jakiekolwiek napięcie. Niestety, nie udało mi się pokonać muru powstałego pomiędzy mną a akcją tej książki. Fabuła wydała mi się pozbawiona celu i jednocześnie przesycona nadmiernie stłoczonymi postaciami. Bardzo sobie cenię chwile, wywołujące stan podniecenia mojego umysłu różnego rodzaju ideami, których tutaj zabrakło. Niestety nawet mała iskra "intelektualnego wynalazku" nie powstała w mojej głowie po tej mało ambitnej lekturze.

Czas kończyć ten dramat dla umysłu. Pora zamknąć ciemny rozdział mojego czytelnictwa z jesieni tego roku. Trzeba potraktować odwiedzone przed chwilą niegościnne tereny jako preludium do o wiele bardziej ekscytujących przeżyć, które być może czekają na mnie już za rogiem. Z wyraźną ulgą opuszczam bohaterów powieści z których nieliczni byli dla mnie wyspami w morzu obcości. Kropla niezadowolenia, którą tak starannie pielęgnowałem przez miesiąc, urosła i przelała czarę złości na wszystko, co jest związane z Heimito von Dodererem. Jeśli chcecie przejść obraną przeze mnie ścieżkę, to nie będę Wam tego odradzać. Poznacie wtedy lepiej motywy, którymi się kierowałem, pisząc tak zjadliwą opinię.

• -POSIADAM-
  • Literatura i dramat
  • Priorytet (do przeczytania)
  • Literatura niemiecka
  • Na sprzedaż
  • Chcę przeczytać (niedomowe)

Dodaj cytat z książki Demony. Tom 1